Byla vydána nová verze 19 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Bitwig Studio (Wikipedie) bylo vydáno ve verzi 6. Jedná se o proprietární multiplatformní (macOS, Windows, Linux) digitální pracovní stanici pro práci s audiem (DAW).
Společnost Igalia představila novou linuxovou distribuci (framework) s názvem Moonforge. Jedná se o distribuci určenou pro vestavěné systémy. Vychází z projektů Yocto a OpenEmbedded.
Google Chrome 146 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 146.0.7680.71 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 29 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
D7VK byl vydán ve verzi 1.5. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 3 (novinka), 5, 6 a 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-03 aneb Eclipse 4.39. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Ze systému Slavia pojišťovny uniklo přibližně 150 gigabajtů citlivých dat. Jedná se například o pojistné dokumenty, lékařské záznamy nebo přímou komunikaci s klienty. Za únik může chyba dodavatelské společnosti.
Sněmovna propustila do dalšího kola projednávání vládní návrh zákona o digitální ekonomice, který má přinést bezpečnější on-line prostředí. Reaguje na evropské nařízení DSA o digitálních službách a upravuje třeba pravidla pro on-line tržiště nebo sociální sítě a má i víc chránit děti.
Meta převezme sociální síť pro umělou inteligenci (AI) Moltbook. Tvůrci Moltbooku – Matt Schlicht a Ben Parr – se díky dohodě stanou součástí Meta Superintelligence Labs (MSL). Meta MSL založila s cílem sjednotit své aktivity na poli AI a vyvinout takovou umělou inteligenci, která překoná lidské schopnosti v mnoha oblastech. Fungovat by měla ne jako centralizovaný nástroj, ale jako osobní asistent pro každého uživatele.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 44 (ChangeSet), tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 14. dubna.
Na konferenci Meet BSD California 2014 přednesl Jordan Hubbard, spoluzakladatel FreeBSD, svůj pohled na budoucí vývoj FreeBSD (video, prezentace). Přál by si otevřenost novým přístupům a ochotu k přebírání fungujících věcí odjinud. Vyjádřil i potřebu systému správy služeb po vzoru launchd nebo systemd.
Tiskni
Sdílej:
A pro aplikacni hruzy co si nemohou pomoct a jejich vyvojari neumi psat multiplatformni aplikaci a musi za kazdou cenu psat sve hruzy tak, ze jsou zavisle na necem co probiha pri bootu kdy takova aplikace jeste neni pouzitelna, tak je tady samozrejme GSoC 2014: Systemd replacement utilities (systembsd)
No to je otázka, co se tím něco jako systemd myslí. Pokud čistě náhrada původního initu, tak proč ne. Pokud i věci jako systemd-backlight, tak asi ne, že.
+1, na zdroje Linuxu na vývoj nemá ani MS .. natoz jakekoliv BSD
přednesl Jordan Hubbard, spoluzakladatel FreeBSDTen Jordan Hubbard, kterej opustil FreeBSD uz v roce 2001 odchodem do Applu ? Kterej ma posledni commit do FreeBSD z tehoz roku a na vyvoji se uz nijak nepodili ? A stara se jen o port FreeNASu - jediny ze skoro 25000 ? Ktery prispiva do FBSD foundation ohromujici castkou $40 rocne ? Ten toho asi moc neovlivni
Par lidi z Core teamu zvazovalo pred lety alternativni pouziti svobodne varianty k launchd od Applu, ale moc se to nechytlo. Vyvoj openlaunchd sice uplne neskoncil, ale ze by se jednalo o zivy projekt se moc rict neda.
mam libvirt , LVM , rootlees X a spoustu dalsich hracek + systemd v gentoo a slape to jako hodinky ....
Já musel do zdrojáků systemd trochu šáhnout, abych ho přesvědčil, že i systém bez swap partition jde hibernovat.A to já třeba vůbec nevím.
openrc funguje dobre a nehodlam init system menit 
Ja som premýšľal nad výmenou ... ale tie výhody ktoré prináša pre mňa neprevyšujú zatiaľ námahu spojenú s výmenou.
to jsem si myslel tez .. ale namaha s pojena s vymenou u gentoo prakticky neexistuje .. jeden use flag , jedno emerge -C a jednou emerge + jedna radka v etc/default/grub.conf ...
Emerge ani grub nepoužívam, ale to je irelevantné ;) Námahou som myslel nastaviť systemd tak aby robil to čo ja chcem (presnejšie povedané nerobil to čo ja nechcem). Môžte ma považovať za fanatika, môžte ma považovať za blázna ... nie som diktátor ale chcem aby aspoň môj notebook robil to čo ja chcem. Preto používam namiesto grubu lilo, preto namiesto emerge paludis ... jednoducho gentoo je pre mňa vhodná distribúcia a pán LP si môže nadávať na gentoo komunitu za to, že umožňuje voľbu koľko chce.