Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Nadace pro svobodný software (FSF) představuje značku Respects Your Freedom (RYF, Respektuje vaši svobodu). Značku lze udělit hardwaru, nad kterým má jeho majitel kontrolu. Je respektována svoboda a soukromí majitele. Více v požadavcích na certifikaci. Prvním zařízením, které obdrželo značku RYF je 3D tiskárna LulzBot AO-100.
Tiskni
Sdílej:
Specifically, the seller must use the term "GNU/Linux" for any reference to an entire operating system which includes GNU and Linux, not "Linux" or "Linux-based system" or "a system with the Linux kernel" or any other term that mentions "Linux" without "GNU".LoL, samozřejmě... No, co jsem jinak ty guidelines v rychlosti prolítnul, vypadají podobně přehnaně jako Guidelines for Free System Distributions, a počítám tedy, že RYF bude mít i podobný "úspěch"...
LoL, samozřejmě...Což i dává smysl vzhledem k:
Chci-li, aby mi FSF zpropagovala můj produkt, proč by FSF neměla žádat, aby jeho popisky odpovídaly terminologii FSF a zmiňovaly vlajkový projekt FSF, který se používá téměř v každé linuxové distribuci?A company whose product is certified will be eligible to:
- display the Respects Your Freedom certification mark on the certified product's packaging, marketing, and other materials,
- use the FSF name and the Respects Your Freedom certification program name in press releases and advertising, including quotes from FSF executives,
- promotion through the FSF's own channels, either jointly with your own or separately.
No, co jsem jinak ty guidelines v rychlosti prolítnul, vypadají podobně přehnaně jako Guidelines for Free System Distributions, a počítám tedy, že RYF bude mít i podobný "úspěch"...
Ta kritéria nasazují laťku vysoko, nicméně jsem velice rád, že taková kritéria existují a pokud hledám 100% svobodnou distribuci, vím, kam se mohu podívat. Ano, ostatní dělají kompromisy a začleňují binární bloby, nesvobodné komponenty, dokonce i modifikují svobodný software, aby dělal reklamu proprietárnímu. A právě proto jsem rád, že v této věci září FSF jako maják a ukazuje ten správný směr.
Ostatně, mám neblahé tušení, že kdyby FSF nasadila laťku níže, začali by se objevovat zase tací, kteří by ji kritizovali za to, že dělá kompromisy.
Chci-li, aby mi FSF zpropagovala můj produkt, proč by FSF neměla žádat, aby jeho popisky odpovídaly terminologii FSF a zmiňovaly vlajkový projekt FSF, který se používá téměř v každé linuxové distribuci?Zvláště, když tenhle vlajkový projekt a myšlenky na nichž stojí a padá celá FSF, tu byly dřív jak Linux a jeho distra.