Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Google Developer Group na ČVUT (součást GUG.cz) pořádá 14.5. další setkání Android vývojářů z cyklu aDevMeetups. Tentokrát bude přednášet Michal Havryluk na téma Jak efektivně pracovat s databází.
SQLite databáze je jednou z klíčových komponent operačního systému Android pro ukládání dat. Byla navržena jako extrémně rychlé a spolehlivé úložiště. Málokdo je však schopný databázi využívat naplno a pracovat například s transakcemi. V rámci přednášky se podíváme nejenom na samotnou databázi, ale i na související komponenty jako je ContentProvider nebo Loader a jak to celé poskládat dohromady. Než ve svém dalším projektu použijete první ORM knihovnu, která vám přijde pod ruku, přijďte se podívat, jaké možnosti jsou obsaženy již v základním Androidu. Michal Havryluk se v současné době zabývá zakázkovým vývojem pro Android. Jeho poslední prací je například nákupní aplikace pro Alza.cz. Je autorem a přednášejícím předmětu Programování pro operační systém Android na FIT ČVUT a dlouholetým redaktorem serveru Mobil.cz. Má za sebou řadu aplikací od těch bankovních až po terminálové a vyhlíží další zajímavé projekty. Vstup je zdarma, registrace nutná na webu akce nebo na G+ eventu.
Tiskni
Sdílej: