Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Multiplatformní emulátor terminálu Ghostty dospěl do verze 1.0. Napsaný je v programovacím jazyce Zig. Jeho autorem je Mitchell Hashimoto, spoluzakladatel společnosti HashiCorp. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tiskni
Sdílej:
Takze ja s radosti kradu kusy GPL kodu, vylepsuji, patchuji a refactoruji ale ani mne nehne, ze bych to zverejnoval, gnu-komancum nasratJako „komanč“ se právě chováš ty – kradeš výsledky cizí práce a nedáváš nic zpět. Asi jako když v nějakém státě udělají revoluci, všechno ukradnou a pak řadu let žijí z toho, co vytvořili lidé v tržním hospodářství, které tam bylo před tím. Nebo jako když si vezmeš zboží v obchodě a nezaplatíš za něj. Když se ti nabídka/cena nelíbí, tak nech být a jdi dál. V tomhle případě „cena“ je to, že máš zachovat svobodu softwaru a dopřát ji i dalším uživatelům a programátorům.
dokud fork neni nabizen jako celek tak po tom obvykle nestekne ani pesTakže mi spíš přijde, že vykrádá kusy kódu a doufá, že se na to nepřijde. A ono i kdyby je „jen“ zapracovával do interně používaného softwaru, tak je to nefér minimálně vůči jeho zaměstnavateli – ten počítá s tím, že ten software je jeho vlastnictví, protože ho napsali jeho zaměstnanci, a jednoho dne se třeba rozhodne to šířit dál…
Nějak ovšem nevidím žádnou přidanou hodnotu (krom faktu, že Ghostty používá vlastní programovací jazyk namísto běžného C či Rustu).Zig je jen o něco málo běžnější jak Rust. Je přirozené a správné, že se ho pokouší šířit, a tím, že napíše apku je to ideální způsob.