Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Byla vydána nová major verze 16 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Tiskni
Sdílej:
Mají Omnibus balíček, kde je všechno včetně db, redisu a dalších věcí.A Snap a buildeni ze zdrojaku. I v tom jejich repozitari je jen mega-omnibus, neexistuje "core" verze, nebo aspon moznost pouzit distribucni postgres/nginx/foo. Integrace GitLabu do existujiho serveru je "neresitelny problem". A trovne velke teamy, kde se tohle vyuzije, budou mit ruzne sluzby na dedikovanych strojich.
Celé se to nastavuje prostřednictvím jednoho konfiguračního souboru.To je hezke u malych projektu, ale ten jejich konfigurak ma 10k+ radku. /etc/gitlab.conf.d/ anyone?
Je to tedy o tom, zda chce člověk zůstat jen u verzování a nějaké správy zdrojových kódů, nebo zda chce i automatizovat a řešit co nejméně...Jasne, ale i tyhle reseni potrebuji modularitu. V konfigu se sice da leccos vypnout pres foo.enable, ale pak pulka veci nefunguje. A jsme zase u bodu 1), nahradit integrovanou komponentu distribucni/existujicim setupem nejde.
Na jedné straně ti vadí, že to má 2,8GB, na druhé straně pak to, že nevíš jak nasizovat hw pro 20k uživatelů?Pocet uzivatelu neni dulezity. Co se pocita jsou transakce za sekundu. A tam, aspon pri mem pokusu, gitlab ziskal krasnou nulu.
Navíc je pak děsne easy údržba pro admina. Nevidím v tom žádný extra bastl.To "desne easy" vypada tak, ze ani po mnoha hodinach konfigurovani nenajel integrovany supa-dupa-optimalizovany nginx na 8080 (vedle httpd na 80).
Osobně nevidím rozdíl v hledání konfigurace v jednom souboru, nebo v deseti.Grepovani jiste. Ale specificke upravy a povoleni/zakazani neceho je mnohem jednodussi pres conf.d, nez pres (od)komentovavani bloku rozesetych po jednom centralnim souboru.
Každopádně Gitlab spravuji několik let, takže mi můžeš dál v klidu vysvětlovat, jak je to velký špatný :DUprimnou soustrast.
Každopádně nevím, co jsi měřil, ale opět, nesmyslně tu porovnáváš dvě řešení, které jsou rozdílné jako jabka a hrušky.Merim dve popularni reseni self-hosted git serveru s webovym rozhranim. Jedno se po instalaci z repozitare(!) nepodarilo behem x hodin ani rozbehat, druhe bylo, i bez repa, za pul hodinky nastavene a funkcni. Porovnani je to naprosto validni.
I v tom jejich repozitari je jen mega-omnibus, neexistuje "core" verze, nebo aspon moznost pouzit distribucni postgres/nginx/foo.To není pravda, několik let jsem provozoval s postgresem/nginxem/redisem ze systému. A mají k tomu i oficiální návod.
Jasne, ale i tyhle reseni potrebuji modularitu. V konfigu se sice da leccos vypnout pres foo.enable, ale pak pulka veci nefunguje.Mám jinou zkušenost, zatím jsem nenarazil na to, že by mi přestalo fungovat něco jiného než jsem v configu vypnul. Ale moc do hloubky jsem to nezkoušel.
To není pravda, několik let jsem provozoval s postgresem/nginxem/redisem ze systému. A mají k tomu i oficiální návod.To je to buildeni ze zdrojaku, o kterem pisu hned na zacatku. Jo, ve zdrojaku/v makefile uz si poladis leccos...
Jasne, ale i tyhle reseni potrebuji modularitu.Ne, nepotřebují. To, že nějaký software je nevimjakvelký monolitický blob se staticky nalinkovanými knihovnami, je v pořádku, resp. není to apriori špatně. To, že určitá sorta lidí proti tomu vede svatou válku je jejich problém. Pokud je někdo hardcore fanoušek byrokracie a uspokojuje ho představa X modulů a mezi nimi Y udržovaných verzovaných API, následně složité dependency DAGy v N*M distribucích*vydáních a BDSM hra s maintainery Debianu, kteří přijímají/odmítají balíčky podle toho, jakou má zrovna maintainer na přepážce náladu... tak prosim, asi ho to baví, proč ne. Ale bylo by fajn tohle nevnucovat za každou cenu ostatním. GitLab je pro tebe zjevně zaměřeným zcela nevhodný, tak prostě použiješ Giteu nebo něco takového, a je vyřešeno. Já bych pro svoje vlastní potřeby nebo potřeby malého týmu GL taky nejspíš nepoužil, už kvůlil RoR. Nicméně v nejedné firmě posktyuje velmi dobrou službu.
GitLab je produkt pro kompletni spravu softwaru. Planovani, vyvoj, udrzba, podpora, distribuce. Nepotrebujete ve firme nebo tymu nic jineho. Samozrejme, ruzne tymy maji ruzne potreby. Jeden tym si poridi GitLab, jiny tym si poridi ruzne nastroje. Oboji ma sve vyhody a nevyhody.
> 2.8 G v /opt staticky linkovaneho postgresu, perlu, ruby+rails, nginx...
Presne tahle se dodava stabilni komplexni software. U maleho nastroje si muzete dovolit ulepit deb, rpm, pkg a udrzet ho funkcni na vicero verzich vicero OS. Ale komplexni produkt integrujici mnoho produktu tretich stran? To byste se hledanim kompatibilnich sdilenych knihoven a opravovani chyb zblaznil. Staticky build je zdrojove efektivni reseni. Velikost instalace u tohoto software nebyla nikdy problem.
Nakonec podivejte se na alternativy klasickeho balickovani pro distribuce Linuxu. Slozitejsi produkty se lifruji staticky a instaluji Flatpackem nebo Snapcraftem...
Naladíš Omnibus a máš kompletní all-in-one řešení na řízení velkého týmu a správu obrosvských projektů.Mozna nejaky greenfield jo, ale pro existujici velke projekty toto neni pouzitelne (a vetsina velkych projektu uz je par let starych). U existujicich projektu uz mas existujici infrastrukturu, workflow, CI skripty. Vymenit jednu z tech komponent je problem, vymenit vsechny (za GitLab) je prakticky nemozne.
php je podle tebe malý projekt, nebo velký projekt? Ti myslím migrovali ze self-hosted na Github. Balíčkovací systém Archu je podle tebe také malý projekt?Open source nadsenci si radi pohraji s jejich CI, mne by spis zajimalo kolik velkych komercnich projektu zmigrovalo na GitLab.
Vymenit jednu z tech komponent je problem, vymenit vsechny (za GitLab) je prakticky nemozne.Nikde není psáno, že musíš okmažitě od 1. dne zmigrovat vše, třeba pro začátek namigruješ pouze repa a bereš to postupně...