Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
GNOME slaví 25 let. Přesně před pětadvaceti lety odeslal Miguel de Icaza do diskusního listu GTK+ email, který je považován za zahájení projektu GNOME, jehož cílem bylo vyvinout prostředí podobné CDE a KDE, ale založené výhradně na svobodném softwaru.
Tiskni
Sdílej:
Třeba se během příštích 25 let dozvíme, čím si své uživatele získává.Byl jsem dlouholetý uživatel KDE. Gnome/GTK si mě získalo tím, že změna DPI / velikosti fontů se projeví hned a správně. V KDE/Qt aplikacích se neprojeví vůbec (musí se restartovat), nebo se zobrazení dokonce rozbije (třeba
konsole
). Prostředí, ze kterého se musim odlogovat a všechno restartovat, když připojim laptop k velkému displayi, je pro mě bohužel nepoužitelné.
Mám HiDPI (vyše 300) display a bežne to prepínam na 120DPI a práve Qt aplikácie sú najmenší problém, len musí byť zapnutá premenná prostredia QT_AUTO_SCREEN_SCALE_FACTOR
a musí bežať niečo, čo poskytuje aktuálne DPI cez rozhranie xsettings, napríklad xsettingsd. Písal som o tom aj malý blog. Tu je video s bežiacim konquerorom (Qt/KDE).
konsole
? Mohl bys případně vyzkoušet, jestli bude fungovat runtime změna?
Konsole mám, vyskúšal som, zmenilo sa to okamžite a korektne.
Nz, ale ešte upozorním, že prostredie musí implementovať xsettings protokol, alebo notifikovať xsettingsd daemona aby to fungovalo. Dlho som nepoužíval KDE, aktuálne mám Awesome + samostatný daemon pre xsettings, takže neviem, či nie je chyba v KDE. Všetky Qt aplikácie, ktoré som skúšal a bolo ich dosť škálovali korektne ak mali exportovanú premennú prostredia QT_AUTO_SCREEN_SCALE_FACTOR
+ bežiaci xsettingsd (musí byť spustený pred aplikáciou a nesmie sa vypnúť, inak Qt stratí event listenerov).
Podľa git blame bola podpora pridaná do Qt pred vyše 2 rokmi. Ako pozerám v KDE repozitároch, oni vážne majú podporu len v starom neudržiavanom daemonovi. Vtipné na tom je to, že v každej KDE aplikácii zapínajú flag Qt::AA_EnableHighDpiScaling
, ktorý povolí automatické škálovanie pomocou xsettings, ale samotný xsettings neimplementujú do prostredia.
xsettingsd
podobně jako to děláš v AwesomeWM. Možná někdy vyzkoušim, dnes už asi nemam motivaci...