V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Nadace pro svobodný software (FSF) vydala verzi 1.0 etických kritérií hodnocení softwarových repozitářů GNU ethical repository criteria. Repozitáře se hodnotí známkami od F (nepřijatelný), přes C0 (nepoužívá se nesvobodný JavaScriptový kód, nebo lze JavaScript vypnout), C3 (lze přistupovat přes Tor), B1 (informace o uživatelích se nepředávají třetím stranám, např. reklamním sítím), A1 (server je k dispozici jako svobodný software), A6 (používá se spojení free software a ne open source), A8 (v textu se nepoužívá Linux ale GNU/Linux), A+0 (software lze stáhnout bez autentizace) až po A+5 (všechna data lze exportovat ve strojově čitelném formátu).
Tiskni
Sdílej:
Avoids saying “Linux” without “GNU” when referring to GNU/Linux. (A8)To mysli vazne? S nekterymi body plne souhlasim, ale A8 a nektere dalsi body jsou lehce mimo realitu :).
Miliarda routeru po celem svete pred beznym uzivatelem taji, ze je vevnitr vubec nejakyHehe já k svýmu d-linku dostal tištěnou verzi GPL (snad jedinou co jsem kdy přečetl celou
Pokud jsem svuj kod jednou uverejnil pod nejakou *GPL licenci, tak nemam narok kecat do toho, jak se jmenuje vysledny produkt muj kod pouzivajici.Vsak on nikdo nerika ze ten narok ma, nebo ne? Etika a narok (pravo) jsou rozdilne veci.
Android nebo Ubuntu v podstate nijak nesiri informaci o tom, ze jsou Linux, natoz GNU/Linux. Miliarda routeru po celem svete pred beznym uzivatelem taji, ze je vevnitr vubec nejaky OS (a je to vetsinou GNU/Linux, GNU+Felker&Co/Linux nebo i LLVM Developer Group+Felker&Co/LinuxJestli jim na tom nesejde, tak jim ani nebude vadit kdyz dostanou spatny rating (ktery je nezajima), ne? Kde je problem? Nikdo tu nerikaze takovy SW nema pravo na existenci.). Vetsine vyvojaru zminenych projektu (GCC, LLVM, musl, glibc, Linux) je to naprosto jedno. Presto ti FSF neda "eticky" rating A bez uvadeni GNU/Linux na mistech kde si to oni predstavuji?
To nebezpecne zavani prekrucovanim jejich vlastnich principu.Mam pocit ze tu mirne prekrucujes ty :)
vim ~/.emacs