1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Libreboot (Wikipedie), projekt mající za cíl vytvoření svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy, fork Corebootu bez proprietárních blobů, se v květnu stal součástí projektu GNU. Včera bylo oznámeno první GNU vydání. S verzí 20160818 se seznam Librebootem podporovaného harwaru rozrostl o 5 základních desek a ASUS Chromebook C201.
Tiskni
Sdílej:
Díval jsem se do údajů o podporovaných deskách a vidím, že doporučují Bulldozer Opterony (6200) místo Piledriverů (6300)... protože pro ty druhé je třeba mít update mikrokódu. Hmmmmm.
Chápu to dobře, že je to kvůli tomu, že FSF nevadí blob, když už jednou je v tom hardwaru, ale když by se měl aktualizovat zvenku, tak si postaví palici a považujou to za treife? To mi přijde dost hloupý, upírat si opravy chyb (každé moderní CPU má desítky errata), když se tou aktualizací pro mě vůbec nemění stav věcí z hlediska uzavřenosti/libresseovosti.
The microcode updates alter the way instructions behave on the CPU. That means they affect the way the CPU works, in a very fundamental way. That makes it software. The updates are proprietary, and are software, so we exclude them from libreboot. The microcode built into the CPU already is not so much of an issue, since we can't change it anyway (it's read-only).
Mě přijde to praktický hledisko, na který kašlou (otevřenost je u obou dvou alternativ stejná, tudíž je lepší nahrát updaty než mít bugy), teda mnohem logičtější, než ta ideologická konstrukce, o kterou se opírají.
Some T60s have ATI GPUs, and all T60P laptops have ATI GPUs These are incompatible!Přitom R300 architektura je dokumentovaná docela OK, ne tak jako Intel GMA950 v čipsetu, ale nic ve stylu nvidia blobu. Nehledě na to, že Intel Video BIOS má v sobě schizofrenně:
DECOMPILATION OR DISASSEMBLY PROHIBITED(jsem zjistil, když jsem se vrtal v desce, protože mě nefungovala PCIe grafika, normálně se ta hláška zobrazí okamžitě během rom-scanu, ale monitor je moc pomalej než se rozsvítí, nápis "Intel" je hezky barevnej).
Intel ME (a podobně i AMD PSP) má DMA přístup do paměti. Takže i když bys nepoužíval periferie ke kterým má ME přímý přístup, pořád ti může např. vysosat šifrovací klíče z paměti, kompromitovat OS (a to i jakýkoliv budoucí po případné přeinstalaci) a cokoliv pak odeslat i přes tu USB síťovkuTo už mi přijde podobně komplikované jako udělat totéž, já nevím, z mikrokódu procesoru.
Případný backdoor přímo v CPU je mnohem složitější, ošemetnější a chatrnější věcMně přijde velmi jednoduchý.
nedává tolik prostoru a možností jako MEPodle mě ty rozšířené možnosti ME jsou pro útočníka spíš třešničkou na dortu.
A Intel ME navíc může hacknout i někdo jiný než jen nation-state útočník (respektive Intel samotný, který nic hackovat nemusí, protože má klíče a backdoor už předpřipravený).Ano, proto můj příspěvek obsahoval tu druhou větu. Riziko bezpečnostních děr v šestimegabajtovém blobu poslouchajícím na síti si uvědomuji a eliminoval bych ho právě tou USB síťovkou, na které neposlouchá.
Vždycky je tu riziko existence exploitu, který pak útočníkovi umožní do ME zavedení malware/rootkitu zcela nezávislého na OS, který přežije jakoukoliv reinstalaci, může fungovat úplně nezávisle (včetně toho že běží i když je PC "vypnuté"), atp.Konzistenci ME blobu budeš nejspíš kontrolovat úplně stejným způsobem jako konzistenci Librebootu.
Prostě Intel ME (ale i AMD PSP) je *ZLO* (TM), počítačům které mají ME / PSP není možné implicitně důvěřovat a považovat je za bezpečné.To je pravda a to jsem nerozporoval. Ty jsi ale tvrdil, že intelím počítačům bez ME důvěřovat lze.