Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Google představil nový JPEG enkodér s názvem Guetzli. Obrázky typu JPEG vytvořené pomocí Guetzli mohou být až o 35 % menší. Podrobný popis na arXiv.org. Zdrojové kódy na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
Obrázky typu JPEG vytvořené pomocí Guetzli mohou být až o 35 % menší.Při jaké kvalitě?
v guetzli si nastavis, jakou jpg kvalitu chces a kdyz to cislo bude vetsi, nez v originale, tak nic neusetris a kdyz bude nizsi, tak zase obrazek bude hnusnejsi
Takhle nejak to je i u toho mozjpegu:
-quality N[,...] Scale quantization tables to adjust image quality. Quality is 0 (worst) to 100 (best); default is 75.
Usetrit tim jde opravdu docela dost. Pouzivam ho pres sorl-thumbnail a optisorl na webu se zhruba milionem a pul navstev za mesic (neni to rouming :)).
Proti predchozimu „neoptimalizacnimu“ konventoru (pillow a imagemagick) to usetri kolem 200-300 GB mesicne. Generuju vic velikosti a prohlizeci je podstrkuju pres srcset. I na mobilnim pripojeni se to tak nacita celkem svizne, s HTTP2 jeste o neco lip.
Naroky na pamet a CPU nejsou nijak hrozny a to to bezi na celkem levny VPSce… Tech 300MB/1Mpx je dost, ale velkym webum s odpovidajicim zazemim by se vyplatilo i to.
Takhle nejak to je i u toho mozjpegu:
no já měl na mysli jpegtran z mozjpeg, ten parametr -quality ani nemá, tedy bezeztrátově optimalizuje jpeg a oproti guetzli umí -progressive
parametr -quality má cjpeg, ale to překódování zhoršuje kvalitu, což může někdy vadit
Jinak:
Guetzli should be called with quality >= 84, otherwise the output will have noticeable artifacts. If you want to proceed anyway, please edit the source code. Guetzli processing failed