Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
František Kučera se v příspěvku na svém blogu věnuje plně otevřené vývojové desce HiFive1 s otevřeným čipem RISC-V. Deska sice nenahradí počítač a nelze na ní pustit GNU/Linux, ale přesto je poměrně výkonná a dá se na ní postavit spousta užitečných zařízení. Společnost SiFive dělá i HiFive Unleashed, což je větší a výkonnější vývojová deska, na které už lze plnohodnotný GNU/Linux provozovat.
Tiskni
Sdílej:
project:rosenbridge reveals a hardware backdoor in some desktop, laptop, and embedded x86 processors. The backdoor allows ring 3 (userland) code to circumvent processor protections to freely read and write ring 0 (kernel) data. While the backdoor is typically disabled (requiring ring 0 execution to enable it), we have found that it is enabled by default on some systems.
The C-series processors are marketed towards industrial automation, point-of-sale, ATM, and healthcare hardware
No, je to super vyukova vec, ale pak mne boli to videt v produkci. Kdyz se clovek nauci a pronikne do toho, proc by mel chut na Pickach dal stavet?
Kdyz je potreba delat neco s grafikou, je tu iMX6, nove se tesim na poradnou availability iMX8 - to je myslim cca "ono", pro tyhle user-facing panely. Na ovladani serva bych tam ale i dneska cekal porad Sitaru, ono cenove je to zatim nepredstizene, dokumentace zvladnuta, siroce rozsirene je to, na real-time tikani v robotice stale jedna z nejlepsich voleb, nez se prejde na ciste rychle DSP, nebo rovnou FPGA.
Mne se libi, kdyz vyrobce sam nekasle na komunitu a patche v kernelu pristavaji z jedenznas@vyrobcovo-firma.tld. NXP ma na spoustu veci Indy a ti se teprv uci upstreamovat, tam nad tim ted brecim, ze by mohli byt chlapci kousek rychlejsi - uvidime, jak bude vypadat situace dal. Broadcom je tradicni NDA-based business, z nich se neda nic rozumnyho vymlatit a je to casto "pomoz si sam", pokud clovek nema stovky tisic dolaru na "spolupraci" s nimi. Nesel bych do niceho s jejich cipy produkcne, jeste by nastala smula, ze by se tomu zadarilo (coz mne prave staci povazovat za uspech par stovek kusu out), a pak je clovek napospas takovym ehm...
Proc by mel chut na Pickach dal stavet?Zajímavá otázka. Možná to má co dělat s obecným principem, že technická kvalita a dokonalost nerozhoduje o úspěchu produktu/technologie. My třeba děláme kritické průmyslové aplikace. Ale na spoustu věcí i v průmyslu stačí něco levnějšího - vstup pár digitálních signálů, nějaká logika, pár výstupů, někdy zobrazení a ovládání na displeji, komunikace s něčím přes sériovou linku nebo ethernet, ukládání někam do DB. Raspberry je už dnes určitá značka, kterou zná hodně lidí, nezajímá je moc low-level technické pozadí, ale je to něco "obecně známého", a už to celkem ztrácí pověst levné hračky. Akorát je potřeba to zabalit do nějaké krabičky se svorkovnicemi na DIN lištu, aby se za to člověk nemusel stydět. To je třeba to Unipi, které jsem odkazoval výše. Nebo jeden náš obdobný vedlejší produkt, kterého prodáváme kolem 1000 ks ročně do celého světa. Technicky by mi přišlo čistější postavit to na na BeagleBone, nebo na nějakém modulu s i.MXn. Ale pak jednak přijdu o skoro všechny zákazníky, kteří se ke mě teď dostanou skrz značku Raspberry. A pak RPi+Raspbian má historicky i teď celkem bezkonkurenční komunitní SW podporu, vč. dobrého stavu věcí v kernelu (na rozdíl od BCM, a časo i NXP). A nakonec cena - za těch 35 EUR v malém množství nic jiného rozumného nekoupím. iMX8 bude super, ale cenově zřejmě podstatně jinde. Servo control je pak úplně něco jiného. Tam TI Sitara, nebo pro jednodušší případy nějaký Cortex-M4, TMS320, nebo pro komplexnější nějaký FPGA SoC (Cyclone V, Zynq). V průmyslových servo driverech (a že jsem jich pár měl otevřených) najdete cca tohle, nebo dokonce speciální ASICy.
Navic se zacne hodit, ze jsou cykly navic na kde co - a da se uvazovat mit to vsechno vc. komunikace dat na jeden cipu a jednom jadre. Ono tyhle $5 veci bych do produkce osobne asi zatim nedal, ale je fajn s tim delat devboardy na hrani.
Zkousime si hrat se soft SoCovanim nad FPGA od Lattice a myslim, ze pro ted byde lepsi si asi na motor control nakreslit desky s FPGAckama. Komunita v tomhle postupuje neuveritelne rychle a uz se rozjizdi i podpora pro ECP5 -> nemuzu se dockat, az bude moznost delat open-source PCIe cores. Je to rady mesicu daleko, staci tomu pekne kreslit hardware a dostavat ho k lidem - pro ruzne use-cases je potreba asi tak tisic a jedna deska. (prolozena mymi nejoblibenejsimi odkazy z poslednich tydnu)
(T)QFP uz clovek se slabyma nervama v ruce nedavaA jé, TQFP budu pájet, až někde splaším superIO čip (nechce se mě ničit funkční desky a jediná nefunkční má ještě ISA variantu). Já jsem o víkendu zkoušel destruktivně odpájet pomocí horkovzdušky pár věcí z polomrtvýho zdroje pro monitor a mělo to takovej žár že to vyboulilo PCB