abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1965 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    23.4.2023 09:53 J
    Rozbalit Rozbalit vše off-topic trolling

    Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.

    25.4.2023 12:41 [Jooky]
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký bude vliv Aktu o kybernetické odolnosti (Cyber Resilience Act) nebo Směrnice o odpovědnosti za vadné výrobky (Product Liability Directive) na svobodný a open source software?
    Podla mna sa vela ludi stretlo so situaciou, kedy by boli radi za taketo nariadenie. Na druhu stranu je otazka, ako to dat do praxe spravne, popripade ci ... ako priklad. Mam meraci pristroj, co stal 1000+ EUR a na fungovanie potrebuje AA baterie. Aj pri najdrahsich bateriach sa bavime o cene 1-3 EUR. Poslednu dobu uz spotrebne baterie nie su co boli. Obal tvrdi 10 rokov "storage life", ale bezne uz po 1-2 rokoch vytekaju. Ano, bateria nebola pouzita, zatazovy test ukazuje 100% a je roztecena. Ked takato bateria poskodi drahy pristroj, tak ako dopadne reklamacia ? ... daju mi novu sadu AA baterii za 1-3 EUR a budu sa tvarit, ze ich sa to netyka ... Podobny priklad moze byt, ked napr znama zavada na UPS odpali veci v racku ... prakticky vsetko sa pouziva pouziva v spojeni s niecim inym a zavada na jednom produkte dost casto znamena poskodenie aj inych veci. Napr. len nedavno sa mi stalo, ze pokazeny zdroj v PC odpalil nielen PC, ale aj jeho periferie ...

    Dalsia kategoria veci su firmware update. Doma som niekedy mal televizu cez Magio (Telecom / T-Com). Televizia ma az tak netrapila, ale bola tam moznost si nahravat radio. V istom momente mi na dialku nahrali update, ktory tuto moznost vypol. Ked som to reklamoval, tak sa najprv tvarili, ze o nicom nevedia. Neskorsie to priznali, ale odstupenie od zmluvy odmietali ... Cize na dialku mi znemoznili pouzivat zariadnie, no sucasne stale nutili za neho platit.

    Na temu firmware ... tiez uz som sa stretol so situaciou, ked OTA aktualizacia poskodila zariadenie ... Nie je nic nezvycajne vidiet, ked aktualizacia zmeni spravanie, odstrani nejaku funkciu, alebo rovno brickne zariadenie. Ak je zariadenie v zaruke, tak je aspon sanca dostat nahradu, no ked taky uzasny update rozhodi zariadenie par dni po zaruke, tak koniec. Nemali by mat tiez za to nejaku zodpovednost ? Popripade aspon za take situacie, ked je FW od zakladu tak zly, ze aj par rocne dieta ho dokaze hacknut ?
    25.4.2023 14:52 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký bude vliv Aktu o kybernetické odolnosti (Cyber Resilience Act) nebo Směrnice o odpovědnosti za vadné výrobky (Product Liability Directive) na svobodný a open source software?
    co to je za storku, porad se vyrabeji spickove AA baterie - NiMH eneloopy, Li energizery nebo alkalicke mnoha znacek - v nasich krajich jsou vynikajicim pomerem cena/vykon zname napriklad baterie z Lidlu nebo Ikey - skladuji je roky bz problemu
    25.4.2023 21:29 [Jooky]
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký bude vliv Aktu o kybernetické odolnosti (Cyber Resilience Act) nebo Směrnice o odpovědnosti za vadné výrobky (Product Liability Directive) na svobodný a open source software?
    co to je za storku, porad se vyrabeji spickove AA baterie - NiMH eneloopy, Li energizery nebo alkalicke mnoha znacek
    - NiMH maju napatie len 1.2 V. Pokial zariadenie nema moznost prepinat medzi Alkalickymi a nabijacimi, tak nebude ukazovat spravne kapacitu, alebo sa moze predcastne vypnut. NiMH maju aj dost rychle samovybijanie. Nie je nic nezvycajne aby stratili aj 70% svojej kapacity za mesiac. Su prakticky nevhodne do veci ako hodinky, teplomer, ovladac na telku a podobne. To su vacsinou najviac pouzivane veci v domacnosti + pouzitie v zariadeni, ktore vyzaduje viacej kusov tiez nie je idealne. Prakticky vzdy dojde k viaclankovom zapojeni k opacnemu nabijaniu jednej z bateriek. Co ju zabije ...

    - Li energizery a celkovo litiove clanky maju dva problemy ...
    1) Napatie plnej baterky je 1.8 Voltov. Nie vsetky zariadenia sa s tym vedia vysporiadat. Klasicke "4x AA" zapojenie ma namiesto ~ 6 Voltov az 7.2 Voltov. Pri zatazi to zvykne postupne poklesnut, ale "na zaciatku je stale dost casu aby to zariadenie poskodilo.
    2) Vybijacia charakteristika je dost plocha a este chvilu pred uplnym vybitim maju dostatocne vysoke napatie. Ked mam klasicke alkalicke v blesku, tak mi aj 10-20 snimkov dopredu ukazuje slabu baterku. Pri Litiovych je pri jednej fotke vsetko v poriadku a pri dalsej uz vypnuty blesk. Taketo baterie su az nebezpecne, ked ich niekto pouzije napr v poziarnom hlasici, alebo lampe. Uzivatel nedostane ziadne upozornenie a zariadenie nefunguje ...

    Co sa tyka alkalickych baterii. Duracell vytekaju neskutocnym sposobom. Skus si pohladat kolko ludi sa stazuje na to v roznych forach. Varta su na tom sice trosku lepsie, ale tiez vytekaju neskutocnym sposobom. Aktualne skusam GP. Zda sa, ze to je sice lepsie, ale uz nenechavam nic na nahodu. Raz rocne vymenim vo vsetkom baterky, bez ohladu na to ci to potrebuje, alebo nie a je pokoj ...
    Jendа avatar 26.4.2023 20:07 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký bude vliv Aktu o kybernetické odolnosti (Cyber Resilience Act) nebo Směrnice o odpovědnosti za vadné výrobky (Product Liability Directive) na svobodný a open source software?
    NiMH maju napatie len 1.2 V. Pokial zariadenie nema moznost prepinat medzi Alkalickymi a nabijacimi, tak nebude ukazovat spravne kapacitu, alebo sa moze predcastne vypnut.
    To zní spíš jako chyba zařízení. (mimochodem napadá vás důvod proč už všichni všude nepoužíváme 18650 lithiovky? lidi se bojí že hoří?)
    NiMH maju aj dost rychle samovybijanie. Nie je nic nezvycajne aby stratili aj 70% svojej kapacity za mesiac.
    Psal eneloopy.
    Prakticky vzdy dojde k viaclankovom zapojeni k opacnemu nabijaniu jednej z bateriek.
    To mi nejde dohromady s tím, že si současně stěžuješ na příliš rychlé vypnutí zařízení při poklesu napětí - k tomuhle musíš klesnout ještě o více než volt níž, aby se nějaká přepólovala.
    k3dAR avatar 28.4.2023 02:34 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký bude vliv Aktu o kybernetické odolnosti (Cyber Resilience Act) nebo Směrnice o odpovědnosti za vadné výrobky (Product Liability Directive) na svobodný a open source software?
    [...] NiMH maju aj dost rychle samovybijanie. Nie je nic nezvycajne aby stratili aj 70% svojej kapacity za mesiac [...]
    zminovane Eneloop AA ztrati jen 15% za rok...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.