Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
V kampani na podporu chytrého telefonu Librem 5, jenž by měl respektovat bezpečnost, svobodu a soukromí uživatelů, bylo vybráno více než 1 500 000 dolarů, tj. cíl kampaně byl splněn již na více než 100 %. Kampaň poběží ještě dva týdny.
Tiskni
Sdílej:
VOIP phone number, call-in, call-out featuresRadši bych teda kdyby tam hodili ten novější 64bit ARM.
Our intention is to have everything freed down to the schematic level,
What hardware specifications are subject to change? RAM, Storage, USB version and type, WiFi version, Bluetooth version, Screen type, Screen resolution are the important things that are subject to change based on supplier availability, and software and driver support.Za sebe předpokládám kapacitní (v případě rezistivního budu pak příjemně překvapen
Proč rezistivní?Protože mám skušenost takovou, rezistivní N900 se ovládala dobře, za to následovník N9 s kapacitní obrazovkou špatně. Asi je to rukama, bohužel s tím nic nenadělám a tak fandím rezistivním obrazovkám.
rezistivní N900 se ovládala dobře, za to následovník N9 s kapacitní obrazovkou špatněasi je to vazne rukama, ja nosim v kapse N900 jako primarni tel a Nexus 5 jako "netelefonujici" Wifi/LTE "tablet", casto se mi stane ze N900 na dotek nezareaguje a musim opakovat, nebo se spatne trefim a musim zavrit spatnou app, pustit znovu spravnou... s Nexus 5 se mi to nikdy nestalo, neni to tim ze bych rezistivni neumel, pouzival sem pretim Palm Centro,Treo,Tungsteny,atd,az PalmIII ;)