Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tím študentov STU v Bratislave vytvoril monitorovací nástroj KaTaLyzer, ktorý umožňuje monitorovanie sieťovej prevádzky na vybraných uzloch siete. Momentálne podporuje iba OS Linux (testované na Debiane), no do budúcna je plánovaná aj verzia pre Windows. Sledovaná prevádzka je zaznamenávaná do databázy MySQL a zobrazovaná pomocou webovej stránky v podobe grafov. Je možné vybrať konkrétny protokol, konkrétnu IP/MAC adresu a zobraziť graf prevádzky, či exportovať ho do formátu PNG. Grafy je možné približovať a odďaľovať, vyberať iba zaujímavé časti či posúvať aj roky do histórie. Zaujímavou vlastnosťou je aj možnosť zobrazenia vybranej IP adresy na mape, či získanie bližších informácií pomocou whois a nslookup. Vyskúšajte a dajte nám vedieť svoj názor, prípadne sa pridajte k developerom.
Tiskni
Sdílej: