Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
KDE 4.8 je již venku, tak bychom vás rádi pozvali na release party! Ta se uskuteční v pátek 24. února v pražské pobočce SUSE. Začíná se v pět odpoledne. Na co se můžete těšit? Jak už to tak bývá, k dispozici budou propagační předměty KDE a openSUSE. O KDE se více dozvíte v několik přednáškách. Pít bude co a bude i KDE dort! Pokud stále ještě KDE 4.X nedůvěřujete, bude na místě možné získat KDE 4.8 live CD a můžete se tak sami přesvědčit, jaký pokrok KDE za posledních pár let udělalo! Více informací na v oznámení.
Tiskni
Sdílej:
Pokud stále ještě KDE 4.X nedůvěřujete, ... jaký pokrok KDE za posledních pár let udělalo!jo, pokrok oproti KDE 4.7.4 je úžasný * v editační komponentě, kterou používá i kmail, mi nefungují "mrtvé" klávesy, háček píše háček místo aby to počkalo, jaký písmeno k tomu zvolím ... tahle chyba byla kdysi dávno v KDE3, resp. vymlouvali se na Qt, pak to bylo spraveno, a je to tu zas, oh my ... * kmail mi by default nutí HTML maily a nedá se to vypnout * kmail zničehonic začal uplatňovat filtrovací pravidla, se kterými jsem se již dávno (po migraci na KDEPIM, který již opravdu používá akonadi) rozloučil - hm, akorát že nemá přiřazené složky, takže to nadělá víc škody než užitku; na to se váže problém, že složky se místo jménem/umístěním odkazují nějakým indexem (který navíc není unikátní), takže když člověk odebere příslušnýho agenta, a třeba ho přidá znova, tak mu to pak odkazuje úplně jinam než má, takže odeslaná pošta se mu místo v "sent-mail" objevuje v "moje/dobře/utajená/složka" apod. * klávesové zkratky se překrývají - např. "Delete" v kmailu zařve, že je duplicitní a neudělá nic, místo aby smazalo (hodilo do koše) mail ... v nastavení položky jako "smazat" a "smazat mail", hm, a teď si vyber ... no a třeba ctrl+z někdy v editoru vrací (undo), někdy vrací na úrovni aplikace (otevře zavřený tab), a někdy nedělá nic * s nastaveným Reply-To nefunguje odpověď autorovi * korganizer padá jak zjednaný * knetworkmanagerem spravovaná wifi mi na domácí síti začla vytuhávat (reportovaná rychlost klesne na 1 MB/s, ale data přestanou téct, nutno odpojit a připojit) * kded4 stále tuhne ... eh, pardon, to vlastně není pokrok, to pozoruju už aspoň rok * ještě milion blbostí, na který už se mi nechce vzpomínat ... jako jo, kdyby byly rozbitý nový featury, jako třeba že akonadiserver bylo do 4.7.2 potřeba restartovat několikrát denně, jinak se člověku nezobrazovala nově příchozí pošta, tak to beru, ale že dokážou totálně rozesrat i to, co léta fungovalo (nebo bylo již dávno opraveno, viz ten editor), no tak to už je hodně smutný :-/
Pokud se tyka chovani spojeni behem spojeni .. nejak nechapu, jak by s tim mel souvislost NM. Ten se stara o nahozeni toho spojeni a pak to jede samo. Jedine ze by do toho zasahoval (i kdyz nema) a nejak to shazoval. Spis chybka v ovladacipak nechápu, že se to neprojevuje jinde (resp. ještě jsem nepotkal druhou síť se stejnými příznaky)
nebo nahodou pribylo nejake ruseni wifi.to zní velice nepravděpodobně, vzhledem k tomu, že druhý stroj v téže místnosti je bez problémů (a když už to jede, tak to jede klidně plnou palbou 150 Mb/s ... pokud by to rušení bylo krátkodobé, pak nevidím důvod, proč by se to po jeho skončení nemělo k této hodnotě vrátit, a namísto toho to zhebne)
tak asi to bude tim, ze pouzivam wicdjo, dík, žes' mi připomněl, v KDEčkovým frontendu wicd mi nejdou nastavit klíče pro WPA :-p
a nepouzivam kdepim...a s dopisama chodíš na roh ulice do schránky?
* knetworkmanagerem spravovaná wifi mi na domácí síti začla vytuhávat (reportovaná rychlost klesne na 1 MB/s, ale data přestanou téct, nutno odpojit a připojit)I když to dost často vypadá na KDE, ale může to být dobře chyba driverů v kernelu (způsobená díky nějaké vychytávce v NM, který za to ale zase taky třeba nemůže)... Takže jinak OK, souhlasím, ale tohle prrr! :D
Já mám KDE 4.8 v GentooPak ma to opensuse nejak vypadat
Jakou distribuci používáš?Fedora i Gentoo pravda, ne všechny problémy se projevují v obou zároveň (taky ne vše jsem zkoušel)
Neni nutne hazet cele KDE do kose, kdyz je problem jen s par komponenty.... které shodou okolností tvoří dosti zásadní část systému a bez nich můžu jet klidně na XFCE a číst poštu třeba v muttu apod.
Ohledne komponent KDE-PIM vcetne Kmail se obratte primo na zodpovedne lidi.to jsou kteří? - bugzilla nestačí?
kded4 tuhne .. jenom vam. Asi mate shitovou grafarnu nebo shitovy jiny kus zeleza. To se mi nikdy nestalo na 3 PC a notebooku od doby KDE4.5. A to ten notebook taky neni zadny zazrak. PC mam vzdy poskladane ze solidnich dilu.ok, řekni mýmu zaměstnavateli, že T510 je shitovej, že nám má kupovat lepší značky ...
Pokud stále ještě KDE 4.X nedůvěřujetespíš tam mělo být "už nedůvěřujete". Mám pocit že uživatelů ubývá a ti co zůstávají, jsou ve velké míře naštvaní, co pročítám fóra, v žaludku leží Nepomuk, Strigi, Akonadi a arogantní přístup vývojářů kteří nechtějí pochopit že uživatelé tyhle věcí prostě nechtějí....
všechny již přeportované aplikace vypadají hnusněNaopak, Gtk+3 programy díky tomu používají úžasné téma Rayleigh, které je jednoduché, ostré a hranaté (a tedy přehledné), rychlé a na nic si nehraje. Spokojenost.
Kdyz se mi neco nelibi, tak to NEPOUZIVAM.to je nějaká nová variace na téma, že si tady můžu svobodně vybrat mobilního operátora např. podle kriteria, který necenzuruje?