OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu ergonomické klávesnice Keyboardio Model 100. Předobjednat ji lze za 289 dolarů.
Tiskni
Sdílej:
pri praci je kontraproduktivni se na klavesnici divatPeriferní vidění. Na indikaci např. aktivní vrstvy to bohatě stačí a je fajn, že to je pro jednotlivé klávesy, takže nemusí svítit celá klávesnice (osobně podsvícení nesnáším, dělá se mi z něj nevolno).
dohledani nejakeho mene obvykleho symboluTo je věc nějaké softwarové overlay na obrazovce, tím spíš u programovatelné klávesnice.
polozeni rukouOd toho je tvar klávesnice nebo kláves samotných.
+ nasazování za uši (=nepadají malým dětem z hlavy) + obě sluchátka pevně spojená (nikoliv každé samostatně) + poměrně pevná konstrukce + kvalitnější kabel, který se snadno nepřeklesá + kolečkový ovladač hlasitosti + mikrofon v ovládání hlasitosti + (NiceToHave) tlačítko on/off pro mikrofon + (NiceToHave) sponka na pružině k přichycení mikrofonu + rozumně kvalitní zvuk + rozumná cena (před 15 lety za cca 100 Kč)
Díky za tip. S tímto modelem je problém, že mikrofon na drátě překáží, děti si s ním hrají až ho ukroutí.
Z nouze bereme Genius HS-300N
https://sluchatka.heureka.cz/genius-hs-300n/#specifikace
které mají pevnou a odjímatelnou trubičku, která vede zvuk k mikrofonu.
Ten není na konci, ale až u sluchátka. Akorát je nepraktické, v případě potřeby, řešit rozdání, nasazení a pak zase posbírání těch zvukovodů.
Také ne každému ta trubička sedí tam, kde by ji potřeboval mít.