Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Klávesnice CharaChorder a CharaChorder Lite jsou klávesnice pro "psaní rychlostí myšlenky". Díky integrovanému softwaru lze dosáhnout rychlosti psaní 300 slov za minutu.
Tiskni
Sdílej:
nejde to same s qmk?Samozrejme to jde (pokud umis programovat - preci jenom takhle advanced QMK neni). A jde to s jakymkoliv jinym firmware, ktery si muzes sam prekompilovat (posledni dobou pokukuji po Badger jako novem zakladu). Poenta je ve dvou vecech: 1. naschval zachovali kompatibilitu s QWERTZ/Dvorak/Colemak/dosad_si_sam 2. pripravili to rychlopsani tak, aby byla learning curve velmi vodorovna (tj. abych mohl od prvniho okamziku tu klavesnici pouzivat a za behu se sem tam neco priucit a zlepsit) U obou bodu se Plover muze jit klouzat (a je to mimochodem duvod proc Plover nepouzivam - protoze bych musel vsechno od nuly sam predelat a to uz radeji ten cas propalim samotnym mene efektivnim psanim na ULKL neceho uzitecneho a nebo zakoupenim CharaChorder Lite).