OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci.
Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu problémů s Digitálním Stavebním Řízením. Vypíchnout lze přednášky linuxových distribucích Fedora Silverblue (Nerozbitný linux pro celou rodinu), openSUSE Leap, nebo Turris. Nesmí chybět témata jako kontejnery (Kubernetes) nebo umělá inteligence (velké jazykové modely). Už tradičně si můžete zkusit nakreslit mapu OpenStreetMap se zkušenými lektory od Missing Maps. Pro bastlíře je nachystaná například přednáška o chytré domácnosti Majordomus nebo o Linuxu v ledničce. S cílem přitáhnout mladší generaci představujeme studentskou sekci, kde jsou jednotlivé projekty dílem studentů (například v rámci jejich maturitních prací). Bude řeč i o výuce programování na základní škole, nebo výuce fyziky pomocí arduina "Physibox".
Mimo hlavní program bude na chodbách spoustu stánků různých projektů jako je Fedora, openSUSE, Grafana. Stánek budou mít i radio amatéři a 3D tiskaři. Pro děti bude v sobotu nachystaný dětský koutek, kde si děti budou moci vyzkoušet různé hračky pro výuku programování. V neděli se dětský koutek promění v PlayZone od OMG Robotics. Sobotní odpoledne tradičně zakončíme posezením u lahodného moku ve studentském klubu u Kachničky.
Budeme rádi, když myšlenky naší konference budete šířit a pozvete své kolegy a kamarády. Jak jistě víte, tak konference je primárně v češtině a vstup je zdarma.
Pokud máte nějaké otázky, tak se zkuste podívat do FAQ nebo se zeptejte na Matrixu, Telegramu nebo emailem.
Tiskni
Sdílej:
Čtu správně? OpenAI
t?