plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Jiří Eischmann se v příspěvku Lepší zvuk přes Bluetooth na Linuxu (en) na svém blogu věnuje možnostem přenosu audia mezi linuxovým desktopem a bezdrátovými sluchátky. Zatímco „po drátě“ jde zvuk v nekomprimované podobě, Bluetooth má omezenou propustnost, a proto se musí použít nějaký kompresní kodek. Které kodeky může Linux nabídnout?
Tiskni
Sdílej:
Místo na root.cz to napíši zde. Můžu říct, že na Ubuntu 18.04 to funguje.
Stačí:
sudo add-apt-repository ppa:eh5/pulseaudio-a2dp
sudo apt-get update
sudo apt-get install libavcodec-dev libldac pulseaudio-module-bluetooth
Kontrola funkčnosti při připojených sluchátkách pak: pactl list | grep codec
$ sudo apt nainstalujte ubuntu-restricted-extras
Poté začne stahování a instalace multimediálních kodeků. Vyberte si balíček s i386 nebo amd64 ve svém názvu a stáhněte si ho. Pak ji spusťte místně. V důsledku toho jsme nainstalovali všechny potřebné kodeky.
Ano, ve většině měřítek (byť zdaleka ne ve všech) je LDAC lepší než SBC.
Naštěstí už je v Linuxu taky podpora aptX-HD, což je stále ještě lepší než LDAC a dlouho bylo, jenže zatímco na Androidu a v uzavřených systémech je aptX od pětašedesátýho, ve svobodném software bohužel až donedávna nebyl vůbec.
aptX má tu zásadní výhodu, že 99% sluchátek na Bluetooth tenhle kodek bez problémů podporuje. U LDAC se totéž říct nedá, tam je to možná to 1%.
aptX jsem na Linuxu "používal" tak, že jsem si koupil sluchátka Sennheiser, která můžu buď přímo spárovat (a pak jsem měl donedávna jenom SBC), nebo použít s Bluetooth donglem Sennheiser, který se ovšem vůči počítači nechová jako Bluetooth dongle, nýbrž jako USB audio. (A v sobě má Bluetooth + aptX.)
No jo. Kdyby byl všechen software svobodný, bylo by na světě o fous lépe.