Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Linus Torvalds se v květnu v rámci oznámení o vydání Linuxu 5.7-rc7 pochlubil svým novým hlavním počítačem: Poprvé za 15 let není uvnitř Intel, není to ještě ARM, je to AMD Threadripper 3970x, allmodconfig je třikrát rychlejší. Následně v rozhovoru pro server ZDNet svůj nový počítač podrobně popsal. Linus Sebastian z YouTube kanálu Linus Tech Tips na základě tohoto rozhovoru včera na YouTube publikoval video s názvem Linus staví Linusův nový počítač.
Tiskni
Sdílej:
zdravim,
bohuzel se mi stale pouze potvrzuje muj erudovany odhad, tedy ze cpu tredripper rady 3970x jsou dobre leda pro neziskove pracovniky, zebraky a socialni pripady. Skutecny programator ktery neco vi nebo umi si dokaze vydelat na kvalitni CPU behem pouheho jedineho pracovniho tydne. Pokud programator nedokaze nezbytnou sumu penez behem uvedene doby vydelat takovou pocitacovou sestavu si stejne nezaslouzi protoze ji nebude umet naplno vyuzit.
Mozna Vam to zni krute ale tak to v zivote zkratka funguje, IT je velmi tvrdy business a pro slabe jedince v nem neni misto. Sam bych mohl vypravet. Nicmene jsem nepodlehl vabeni levnych ubytoven a azylovych domu, tvrde jsem sel za svym cilem a pred par tydny jsem si zakoupil novy a nepouzity AMD tredripper 3990x. Kazdy ma zivotni uspech na dosah ruky, staci chtit ruku natahnout , uspech pevne uchopit a nepustit.
gf
Pokud programator nedokaze nezbytnou sumu penez behem uvedene doby vydelat takovou pocitacovou sestavu si stejne nezaslouzi protoze ji nebude umet naplno vyuzitAko vtip dobre, ale z mojej skusenosti ludia ktori naozaj slusne zarabaju v IT potrebuju nieco mobilne s prikonom tak do 20W aby to vedelo zobrazit powerpoint, kalendar, emaily a tabulky.
Takto nevykonny pristroj neni pouzitelny pro smysluplnou praci, ta u me zacina na 2000-3000W. Ovsem AMD tredripper umi opravdu vse a pokud se s obchodnim parterem domluvite aby Vam za uplatu poskytl svuj socket muzete byt mobilni i s 3990x. CPU neni problem z materske desky citlive vypacit malym sroubovackem, opatrne vlozit do plechove krabicky po caji a nosit stale s sebou.
Pokud nejste socialni pripad muzete si u vietnamskeho obchodnika zakoupit malou osobni tasku ktere se rika ledvinka a krabicku s procesorem do ni vlozit. Snizite tak riziko ze krabicku nekde zapomenete odlozenou nebo vam cestou vypadne z kapsy.
Take doporucuji cajovou krabicku vystlat vatou nebo bunicinou aby CPU pri chuzi nezvonil o plechove steny krabicky a tudiz nepoutal nezadouci pozornost pripadnych zlodeju z rad neuspesnych programatoru, zamestnancu statni spravy a jine chudiny.
gf
Budete moc zapomenout na linu/windows na ARM Macboocich a desktopech...IIRC explicitně má být podporována virtualizace, takže… Samotná podpora jablečného hardwaru v Linuxu dlouhodobě není velká sláva, takže zase taková změna to nutně není, když dneska virtualizace může mít docela dobrý přístup k hardwaru.
Um, I read email. I read email, I write email, I do no coding at all any more. Most of the code I write, I actually write inside my mail reader. So somebody sends me a patch, or more commonly they send me a pull request or there's a discussion about the next pull request, and there's something I react to and say, 'No, this is fine, but...' And I send out pseudocode, or — I'm so used to sending out patches that I sometimes edit patches and send out the patch without having ever compiled it, ever tested it, because I literally wrote it in the mail reader, and saying 'I think this is how it should be done.' But this is what I do. I'm not a programmer any more.