Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Linus Torvalds se v květnu v rámci oznámení o vydání Linuxu 5.7-rc7 pochlubil svým novým hlavním počítačem: Poprvé za 15 let není uvnitř Intel, není to ještě ARM, je to AMD Threadripper 3970x, allmodconfig je třikrát rychlejší. Následně v rozhovoru pro server ZDNet svůj nový počítač podrobně popsal. Linus Sebastian z YouTube kanálu Linus Tech Tips na základě tohoto rozhovoru včera na YouTube publikoval video s názvem Linus staví Linusův nový počítač.
Tiskni
Sdílej:
zdravim,
bohuzel se mi stale pouze potvrzuje muj erudovany odhad, tedy ze cpu tredripper rady 3970x jsou dobre leda pro neziskove pracovniky, zebraky a socialni pripady. Skutecny programator ktery neco vi nebo umi si dokaze vydelat na kvalitni CPU behem pouheho jedineho pracovniho tydne. Pokud programator nedokaze nezbytnou sumu penez behem uvedene doby vydelat takovou pocitacovou sestavu si stejne nezaslouzi protoze ji nebude umet naplno vyuzit.
Mozna Vam to zni krute ale tak to v zivote zkratka funguje, IT je velmi tvrdy business a pro slabe jedince v nem neni misto. Sam bych mohl vypravet. Nicmene jsem nepodlehl vabeni levnych ubytoven a azylovych domu, tvrde jsem sel za svym cilem a pred par tydny jsem si zakoupil novy a nepouzity AMD tredripper 3990x. Kazdy ma zivotni uspech na dosah ruky, staci chtit ruku natahnout , uspech pevne uchopit a nepustit.
gf
Pokud programator nedokaze nezbytnou sumu penez behem uvedene doby vydelat takovou pocitacovou sestavu si stejne nezaslouzi protoze ji nebude umet naplno vyuzitAko vtip dobre, ale z mojej skusenosti ludia ktori naozaj slusne zarabaju v IT potrebuju nieco mobilne s prikonom tak do 20W aby to vedelo zobrazit powerpoint, kalendar, emaily a tabulky.
Takto nevykonny pristroj neni pouzitelny pro smysluplnou praci, ta u me zacina na 2000-3000W. Ovsem AMD tredripper umi opravdu vse a pokud se s obchodnim parterem domluvite aby Vam za uplatu poskytl svuj socket muzete byt mobilni i s 3990x. CPU neni problem z materske desky citlive vypacit malym sroubovackem, opatrne vlozit do plechove krabicky po caji a nosit stale s sebou.
Pokud nejste socialni pripad muzete si u vietnamskeho obchodnika zakoupit malou osobni tasku ktere se rika ledvinka a krabicku s procesorem do ni vlozit. Snizite tak riziko ze krabicku nekde zapomenete odlozenou nebo vam cestou vypadne z kapsy.
Take doporucuji cajovou krabicku vystlat vatou nebo bunicinou aby CPU pri chuzi nezvonil o plechove steny krabicky a tudiz nepoutal nezadouci pozornost pripadnych zlodeju z rad neuspesnych programatoru, zamestnancu statni spravy a jine chudiny.
gf
Budete moc zapomenout na linu/windows na ARM Macboocich a desktopech...IIRC explicitně má být podporována virtualizace, takže… Samotná podpora jablečného hardwaru v Linuxu dlouhodobě není velká sláva, takže zase taková změna to nutně není, když dneska virtualizace může mít docela dobrý přístup k hardwaru.
Um, I read email. I read email, I write email, I do no coding at all any more. Most of the code I write, I actually write inside my mail reader. So somebody sends me a patch, or more commonly they send me a pull request or there's a discussion about the next pull request, and there's something I react to and say, 'No, this is fine, but...' And I send out pseudocode, or — I'm so used to sending out patches that I sometimes edit patches and send out the patch without having ever compiled it, ever tested it, because I literally wrote it in the mail reader, and saying 'I think this is how it should be done.' But this is what I do. I'm not a programmer any more.