Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Vyšla třetí opravná verze Linuxu 2.6.24. Přehled změn mluví o opravách v následujících oblastech: uvolňování IRQ, zacházení s keší na x86_64, architektury POWERPC, S390 a SPARC, detekce SCSI zařízení na gdth, usblp, časovač s vysokým rozlišením, bluetooth, síťování (bonding, IPcomp, směrování IPv4, kontrola zahlcení TCP, sledování znovuotevírání TCP spojení) nebo řešení poškození při zápisu přes NFS a havarujícího čtení adresáře na XFS.
Tiskni
Sdílej:
[19:46:16 marian@nbmkyral ~]$ process 9834: Array or variant type wasn't expecting any more values to be written into it, but a value object_path was written. The overall signature expected here was '�`�' and we are on byte 42 of that signature. D-Bus not built with -rdynamic so unable to print a backtrace kicker: crashHandler called QSocketNotifier: invalid socket 3 and type 'Read', disabling... KCrash: Application 'kicker' crashing... KCrash cannot reach kdeinit, launching directly. [19:46:16 marian@nbmkyral ~]$ process 9858: Array or variant type wasn't expecting any more values to be written into it, but a value object_path was written. The overall signature expected here was 'l' and we are on byte 26 of that signature. D-Bus not built with -rdynamic so unable to print a backtrace