Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 5.9 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 5.10 (LKML). Přehled nových vlastností a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies. Linux 5.10 je jádrem s prodlouženou podporou (LTS).
Tiskni
Sdílej:
ani automatické testy nepodchytí to, co se ještě nestalo a nikoho nenapadloTo uznávám, ale čekal bych, že automatický test na sestavení různých variant RAID polí - pokud je teda MD nějakým testováním vůbec pokryté - už někoho napadl.
To je právě to, co už jsem psal: uživatel, které se chyba dotkne, má automaticky pocit, že na to přece musel narazit každý, kdo to zkusil otestovat. ("Vždyť to vůbec nefunguje.") Ale už nevidí, že se ta chyba třeba projevuje jen za specifických okolností, které zrovna nikdo netestoval.
Viděl jsem třeba chyby v linuxové implementaci IPv6 nebo glibc resolveru, které tam vydržely 5-10 let, než jeden z našich zákazníků začal používat IPv6 v takovém rozsahu a takovým způsobem, že na ně nevyhnutelně narazil. Taky jsem si říkal, jak je možné, že si toho celou tu dobu nikdo nevšiml. A odpověď byla jednoduchá: prostě to v takovém měřítku nebo s takovou kombinací featur zatím nikdo nepoužil.
V tomhle konkrétním případě to sice vypadá, že to šlo o triviální fix na warning při překladu, který všichni brali jako "obviously correct", ale stejně bych si netroufl tvrdit, že to žádnými testy neprošlo a že by na to jakýkoli test musel narazit.