abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:44 | IT novinky

    Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 20:44 | Komunita

    Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | IT novinky

    Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 13:33 | IT novinky

    V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    13.5. 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    13.5. 14:22 | Komunita

    Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    13.5. 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    12.5. 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.5. 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.5. 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (23%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (0%)
     (3%)
    Celkem 616 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Linux vhodný v začátku práce s PC?

    Technonewsworld uvadí zajímavý přístup k začátkům práce s PC — pomocí využití starého PC a Linuxu. Linux je ideální platformou, kde si děti mohou osahat práci s PC, naučit se instalovat programy. Linux může nejenom pomoci překonat ekonomické problémy s pořízením nového počítače, ale také pomoci v hlubším porozumění fungování a výchově nových schopných geeků.

    20.8.2012 23:10 | Мiriam | Komunita


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    21.8.2012 11:58 motyq
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    6-leta dcera doma take vali 100% na linuxu, vubec jsem ji neucil s "linuxem" nebo s "windowsem", ale proste jsem ji ukazal ktery ikony co delaji, takze se doklika k nejakym flashovym hram a malovani, youtube videa a podobne.

    Obavam se ale, ze budu muset poridit nejake windows, protoze ve skole se zcela jiste budou ucit oklikavat windows+win aplikace :-\
    21.8.2012 12:44 Adamec | skóre: 31
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    jj ... moje 4leta taky jeste k widlim necuchla, a doufam ze ve skole bude nejaka volba ... mimo jine jsem odmitl vsem se v rodine starat o widle a vetsina z nich si nechala ukazat alternativu na ktere bezi jiz nekolik let.
    This is not a bug it's a feature
    21.8.2012 14:01 SpookY
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    Taky jsem se přesunul do pozice, že odmítám pořád dokola zasklívat rozbitá Wokna. :-)

    A vesměs přesun dotyčných na linux vyřešil problémy a šetří mi nervy i čas.
    21.8.2012 14:57 SpookY
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    Čtyři roky jsem učil na gymnáziu informatiku, nasadili jsme tam s kolegou linux jako běžnou součást výuky a studenti měli linux raději než XPčka.

    Takže k tomu řeknu následující:
    1. Státní škola nemůže děcka donutit používat Windows. Jako rodič trvejte na tom, aby vás škola nenutila nic kupovat. Nikde v osnovách ani vzdělávacích programech není napsáno ani Windows, ani M$ Office. Ani v návrhu státní maturity z IVT/IKT není nikde napsáno "Word" nebo "Excel". A pokud to vyučující "chtějí", tak to musí mít škola písemně v požadavcích na přijetí - požadavkem na přijetí studenta je, že bude vlastnil LEGÁLNÍ licenci na ten a ten software. ... a v tu chvíli je to bude důvod na podání žaloby. Žádná škola to nařídit nemůže a prochází jim to jen proto, že si lidi nechají kálet na hlavu. Bohužel školy takhle napomáhají trestné činnosti, když studenty nutí krást soft (nemáš na to, tak si to "někde" sežeň). Mrchochwostu to samozřejmě nevadí a ještě nabízejí "studentské licence" - dealeři taky dávají narkomanům první dávky zdarma.
    2. Komerční soft na výuku není potřeba. Celá výuka se dá absolvovat na open-source softwaru. Je to jen o lenosti kantora, pokud takový soft "nechce" nalézt. Celou středoškolskou výuku (a mnohem dál i za rámec osnov) mám vyzkoušenou na OSS (vč. linux-only). Jde to!
    3. Základem je kancelářský balík a zde trvejte na tom (třeba přes SRPŠ) aby děcka dostávaly zadání v otevřených přenositelných formátech a mohly je v nich taky odevzdávat. Moji studenti si OpenOffice oblíbili víc než M$ Office - takové věci jako jsou styly, rejstříky a další jsou mnohem lépe udělané. On to bude problém i s uživateli Woken. Pokud má někdo doma jinou verzi M$ Office, ony jsou ty DOCx a XLSx jsou nekompatibilní i mezi sebou navzájem a bude problém s otevíráním dokumentů škola/domov.
    4. Domluvte se s vyučujícím informatiky. Záleží kdo na škole učí informatiku. Semtam najdete kantora, který má počítače jako koníček a nebude problém ho přesvědčit, aby nasadil OpenOffice/LibreOffice. Pokud ale tam bude sedět nějaká nekvalifikovaná slepice z pajdáku, co dostala od ředitele za úkol učit počítače jen proto, že jí starej koupil k Vánocům notebook s novými Windows a je tedy "nejvíce IN", tak to asi nepůjde. Bohužel průměrný český kantor je líný, zbabělý, hloupý a neschopný.
    5. Jděte za ředitelem. Připravte si argumenty (přenositelnost formátů, vedení studentů k dodržování zákonů, výhody OSS, celá třída pracuje na stejné-poslení verzi softwaru) a jděte s věcí za ředitelem školy. Buďte připraven na to, že si zavolá "experta" na Wokna, takže argumenty typu "všichni to používají" padnou. Musíte mít v zásobě odpovědi typu "no jo, ale za 10 let až dítě školu skončí, tak ty dnešní programy nebudou a budou úplně jiné verze, děcko musí umět princip práce a ne klikat jen v konkrétní verzi". Většina ředitelů jsou jen o něco málo menší zbabělci než průměrní kantoři. A jde jim o peníze. Školy bojují o studenta a když řediteli na rovinu řeknete, že dítě dáte jinam, nejspíše uhnou. Nejlépe je tohle zjisti už PŘED zápisem a pokud to jde, zapsat dítě tam, kde k vám budou vstřícní.
    Jinak já vím o čem píšu: http://www.linuxexpres.cz/business/gymnazium-jevicko-linux-ve-skole ... naštěstí se tahle kapitola mého života letos uzavřela a já následuji cestu svého učitele, který taky odešel, když už se na to nemohl dívat. Jen v jeho případě to bylo před jedenácti lety. Samotná škola už byla dovedena neschopným vedením do kytek - dnes mají ne 16, ale už jen 12 tříd a půjde to dolů ještě víc. Nová ředitelka je hřebíčkem do rakve. A to nemluvím o tom bordelu v celém školském systému. Ten je neuvěřitelný. Státní maturity atd... Osobně je mi proti srsti i to, že mám platit daně, ze kterých se ten současný bordelsystém financuje.
    21.8.2012 19:20 Adamec | skóre: 31
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    +1
    This is not a bug it's a feature
    21.8.2012 20:59 loki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    Dekuji za prispevek. Jeste vice mne utvrdil v tom, ze stredni skolstvi nema byt statni. Sve potomky na statni skolu nikdy nedam.
    21.8.2012 23:20 SpookY
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    Já ještě potomky nemám, ale kdybych měl, tak se budu kroutit dát je i do té státní školy. Hlavně kvůli tomu, co všechno za "charaktery" dneska dělá učitele. O soukromé škole ani nemluvím. To je pro rozmazlené fracky zazobaných rodičů, kde učitelé dělají hlídače, kdyby školu "studenti" zapálili.

    Problém našeho školství je bohužel v tom, že málo kantorů tlačí děcka k tomu, aby používaly dovednosti prakticky. Nabiflovat se umí i pitomec, pochopit a umět to použít je rozdíl. Stačilo, když jsem viděl, jak jsou děcka ztracený, když jsem jim dal aby na počítači prakticky udělali jednoduchý příklad z matematiky - poučku umějí recitovat zpaměti, vzorec taky umí napsat, ale použít to neumí. Nerozumí poučce ani vzorečku. Už jen když mají vyjádřit proměnnou ze vzorce, konec. A studenti druhého ročníku humanitní třídy na gymnáziu ani nevědí, jak je definován sinus na pravoúhlém trojúhelníku. :-(

    Lék by byl zrušit všechny soukromé školy a osekat důkladně i ty státní. Sjednotit požadavky, nastavit laťku tak, aby se odlišily učiliště, střední, gymply. Maturitu jednotnou bez nějakých lehčích a těžších úrovní. Parazity z CERMATu rozprášit. Povinně do maturitu dát matematiku nebo něčeho takového, nad čím musí student i myslet. Tak, aby vzdělání bylo o schopnostech. A hlavně je potřeba vyměnit polovinu kantorů.
    29.8.2012 17:12 Redi | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    "Lék by byl zrušit všechny soukromé školy"

    A kdo naší soukromé škole fotografické zaplatí všechno to vybavení?

    Jinak jako člověk co byl určitou dobu na gymplu souhlasím s tím, že je rozdíl mezi naučením a pochopením. Jenom bych k tomu přidal, že by bylo fajn kdyby se na školách učili děti i informace hledat...
    22.8.2012 10:30 Caselogic
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    +1 // Pěkně řečeno..
    gtz avatar 22.8.2012 22:04 gtz | skóre: 27 | blog: gtz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    No dcera na ekonomce musela mít Widle i když již měla na svém Netbooku Suse. No učitelé informatiky typický mat-pat, který jede dle tabulek, ppaírů a nic jiného je nezajímá. Pamatuji si jak měla udělat prezentaci v PPT, no my jste to udělali v OO a byl problém. Prý to paní učitelka nepřehraje, protože to bylo vytvořeno v novém OO a nemá čas aby nový instalovala apod.. Takže bordel, dostala trojku a tak jsem se vydalso školy. No když jsem se snažil o tom mluvit s paní učitelkou tak to bylo celkem zbytečné. Prý není šance něco změnit. Nakonec jsem ji ukeacal a presentaci ji ukázal na svém NTB, a známka se nějak opravila.

    No do všech starších verzí MS lze doinstalovat konvertor, který bez problémů umí otevřít i zapsat do XLSX/DOCX.
    - nejhorší jsou trpaslíci ... Ti Vám vlezou úplně všude
    21.8.2012 15:13 TM
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    Mám zkušenost. Dítě se adaptovalo tak rychle, že mu vůbec nevadil rozdíl SUSE doma, Windows ve škole. Sponzorovat upoceného skákajícího opičáka nebylo nutné.
    Problém s tím není ani na gymnáziu - nosí si do školy běžně netbook s OpenSUSE a žádná Windows nevyžaduje.
    Podporovat MS opravdu není nutné, pokud nepotřebujete specializovaný software jako třeba nějaký profesionální CAD apod...
    21.8.2012 19:21 loki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    +1
    21.8.2012 19:11 loki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    Nevim, jestli je pozitivni, ze mi GNU/Linux z ditete vyrobi geeka. To je celkem nestastna formulace ;-) Ale vtipne to je, to ano.
    21.8.2012 19:21 loki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    Tim nechci rikat, ze je Linux spatny, naopak jsem stoprocentni Linuxak. Ale predstava, ze je me dite "geek", mne celkem desi :-)
    21.8.2012 20:17 Peter Golis | skóre: 64 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    Pojem geek znamená niečo iné ako nerd. A v dnešnej dobe sa program na Linuxe používa dlhšie ako trvá jeho inštalácia alebo údržba.

    Občas sa stane, že sa zmení tisícročie a vývoj sa pohne napred . Ale Ty máš na deti čas.
    21.8.2012 20:50 loki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    Slovickarit nebudu. A jinak si take rikam, ze jsem mel potomky moc brzo. ;-)
    21.8.2012 21:02 Peter Golis | skóre: 64 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    Sociálny život dnešnej mládeže stráca osobný kontakt a presúva sa na neosobné sociálne siete. Takže by som sa nebál ani výrazu nerd.
    21.8.2012 22:29 jnd | skóre: 1 | blog: lnx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    pořád lepší než dork :)
    23.8.2012 17:02 Redi | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    Ona je mládež a "mládež" ;)
    Pavel Čejka avatar 22.8.2012 01:24 Pavel Čejka | skóre: 28 | blog: tosinezaslouzijmeno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    Linux Vám z dítěte geeka nevyrobí. K tomu je potřeba zažranost do libovolného technického oboru. Zažranost taková, že kvůli tomu člověk přestává vnímat okolí plus určitá dávka schopností. Linux není příčinou, ale jen jednou z mnoha možných cest. To, že je někdo geek nutně neznamená, že nevynikne i v něčem netechnickém.

    A geek != nerd, to jsou dvě odlišné věci ...
    21.8.2012 21:39 Petr Ježek | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    To je pozitivně viděný potenciál. Já jsem toho ale zažil dost na to, abych spíše viděl velkou obavu všelikých ředitelů kdečeho na kdejaké úrovni včetně globální, aby jim zástupy geeků nenarušovaly jejich kšefty.
    Archlinux for your comps, faster running guaranted!
    Heron avatar 23.8.2012 14:28 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    Podle mě je Linuxové prostředí pro začátečníka úplně ideální. Sám jsem začínal na PDM (později Didaktik M), měl jsem jen slovenskou učebnici BASICu a nikoho v mém okolí, kdo by počítačům rozumněl (to bylo ještě před revolucí).

    Žádné ikonky a klikání na flashové hry. Hezky boot do basicu. Po týdnu jsem maloval grafy sin (x), pro 6 letého je to úžasná věc. A to nemluvím o prostředí LOGO, kde se daji krásně dělat iterované fraktály (a to za stavu, kdy jsem ani nevěděl, že něco takového existuje).

    Dneska musí být požehnáním boot do bashe a příkaz man. Ty děti se to naučí velmi rychle, stejně jako jsme se to naučili my (a to jsme ještě museli hledat start programu na pásce, což také člověku něco dá -- pojmy jako modulace, uložení dat a přístup k nim). Takže toho bych se nebál, vyrostou z nich odborníci, pro které to bude zcela přirozené prostředí.
    Pavel Čejka avatar 29.8.2012 12:43 Pavel Čejka | skóre: 28 | blog: tosinezaslouzijmeno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux vhodný v začátku práce s PC?
    To je přesně to, co současným dětem u počítačů chybí (zkušenost z vedení kroužku).

    1/ mraky povrchní zábavy, která pohltí a nezbyde čas na nic důkladnějšího (to ještě nutně nemusí být špatně samo o sobě, pokud to nepřekročí rozumnou míru)

    2/ čím dál víc postupující debilizace UI ... to je občas k nesnesení a na dlouhé povídání

    3/ komplexní a složité OS prakticky neumožňují (snadno) vidět, co se děje uvnitř ... jakž takž se ještě drží Gentoo, ale už s Ubuntu začíná "odtržení" uživatele od technické reality (o MS Windows a Apple cokoli ani nemluvě) ... čímž neříkám, že každý uživatel musí být technik, ale to, že člověka současné počítače k technice příliš nepřitáhnou a o podstatě svého fungování mnoho neprozradí

    (A ano, taky jsem začínal na PMD-85, Didaktiku Gama, Sinclairech, chvilku MSDOS ... krátce W95 - W98, SuSE Linux 6.2 ...)

    4/ a mimochodem, nedávno (předloni) jsem na dětech experimentoval a nechal jim napsat krátký program v BASICu na ZX Spectru (později pak jednoduše ovládat připojený hardware s motorem a čidlem) .. ejhle, nejenže to zvládli, dokonce je to bavilo a s nějakou uživatelskou nepřívětivostí nebyl problém, s dnešním PC to ani zdaleka tak triviální není (opět vyzkoušeno v různých situacích)

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.