Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Po 7 měsících vývoje od verze 0.12.0 byla vydána verze 0.13.0 hardwarově nenáročného desktopového prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklého sloučením projektů Razor-qt a LXDE. Přehled novinek v oznámení o vydání a v příspěvku ve fóru.
Tiskni
Sdílej:
Mám KDE: 5.46.0 , Qt: 5.10.1 na Archu
Žádný problém nepozoruji , co zlobí na KDE ?
Nastavení / uzamykání obrazovky , odfajfkovat 2 zatržítka.
Nebo ?
Od kedy ľudia prešli na LCD s LED podsvietením. CCFL nemajú radi vypínanie a oplatí sa u nich na kratšie intervaly nechať zapnuté podsvietenie.
od doby keď ľudia opustili CRT monitory, a prešli na LCD
V dobe CRT a LCD s CCFL podsvietením sa šetrič používal na šetrenie zariadenia. Šetrič je zbytočný až pri LED podsvietení. Na zamykanie som nereagoval.
Tá životnosť 5 rokov sa mi zdá značne podhodnotená. A LCD mali podstatne vyššiu životnosť, doteraz každý deň používam 16-ročné (od roku 2002) LCD s CCFL bez akejkoľvek opravy.
No hlasitost jednotlivých zvuků nastavíš když hrají a tím že zrovna nehrají v seznamu nejsou , stačí na ikonu hlasitosti pravým tlačítkem , nastavit hlasitost a záložka hlasitost / aplikace
bezmála totožné co na windows. To že okna nezvětšíš (zřejmě máš tenký okraj dekorace okna AURORAE v nastavení styl aplikací / dekorace okna si stáhni nějaký co má širší rámeček vpravo a vlevo ať je okno za co chytit.
Verzi KDE zjistíš v kinfocenteru záložka o systému.
Kmix nainstalovat ručně ? To je ale vlastnost asi debianu ne ?
To že je plasmoidů pro plasma5 málo je pravda ale naco ? používam jeden Weather widget (https://store.kde.org/p/998917/)
Pokud jde o Screensaver , není snad problém doinstalovat xscreensaver a přidat ho do Po spuštění a vybrat si ho v dialogu xscreensaveru ( https://www.pclinuxos.com/forum/index.php?topic=138037.0 )
Ptal sem se co nefunguje (to mi můžeš psát že nepodporuje gtk1 a že si to musíš kompilovat pro XMMS přehrávač) To že něco není podporováno není že nefunguje. Nefunguje něco co má fungovat je to popsaná vlastnost se kterou se počítá ale je to rozbité a nefunguje to. (třeba tuhnoucí prostředí , havarující plocha atd).
To že okna nezvětšíš (zřejmě máš tenký okraj dekorace okna AURORAE v nastavení styl aplikací / dekorace okna si stáhni nějaký co má širší rámeček vpravo a vlevo ať je okno za co chytit.Tak jsem právě zjistil, že to má spojitost s nějakým bugem v mé verzi KDE. Pokud dám belikost okraje malý (viz screenshot), tak okraje zmizí a dokonce mi vnitřek okna přetéká přes okraj (fuj).
K čemu je v dnešní době screensaver? Mě zhasíná přímo monitor.Přijde mi mnohem lepší než koukat na modrý login screen. Navíc lze časově oddělit screensaver od uzamykání obrazovky, čímž člověk získává lepší pojem o čase, když se momentálně nevěnuje přímo počítači.
No hlasitost jednotlivých zvuků nastavíš když hrají a tím že zrovna nehrají v seznamu nejsou , stačí na ikonu hlasitosti pravým tlačítkem , nastavit hlasitost a záložka hlasitost / aplikaceTohle bohužel u některých verzí Plasmy nejde. Navíc jako bonus když mám hlasitost přehrávání QMMP na 30%, tak na mě zařvou systémové zvuky se 100% hlasitostí. Velmi praktické.
To že okna nezvětšíš (zřejmě máš tenký okraj dekorace okna AURORAE v nastavení styl aplikací / dekorace okna si stáhni nějaký co má širší rámeček vpravo a vlevo ať je okno za co chytit.Zkoušel jsem, nefunguje. V Debianu Buster už ale zase ano, zřejmě nějaké specifikum dané verze.
Kmix nainstalovat ručně ? To je ale vlastnost asi debianu ne ?Možná ano, ale vrhá to špatné světlo na celý koncept. Zato Kaccessible to poctivě nainstaluje i když o to člověk nemá zájem.
To že je plasmoidů pro plasma5 málo je pravda ale naco ? používam jeden Weather widget (https://store.kde.org/p/998917/) Pokud jde o Screensaver , není snad problém doinstalovat xscreensaver a přidat ho do Po spuštění a vybrat si ho v dialogu xscreensaveru ( https://www.pclinuxos.com/forum/index.php?topic=138037.0 )Přesně o počasí mi jde. Dříve jich bývalo XXX, dnes dva, z toho jeden nefunkční (právě ten zmiňovaný; údajně nemůže nalézt QML, ačkoliv je nainstalováno) a jeden, který mi zobrazí jenom sluníčko a zbylé informace až při najetí myší. Dříve například existoval CWP, který byl fantastický.
To že něco není podporováno není že nefunguje.Něco ve smyslu dění v GNOME? Mě to připadá hodně smutné - KDE4 bylo ve stavu,kdy mělo obrovskou zásobu plasmoidů, stylů a dekorací a pak se vše zahodí, aby se to nahradilo tímtéž, v čem ale není nic, a to, co je, funguje polovičatě. Takhle se nikdo nemůže divit, že se Linuxový desktop nerozšiřuje a pravověrní Linuxáci migrují zpět k Fluxboxům atp.
Máš v tom s prominutím guláš protože se už od počátku přece nesmyslně ptáš. Myslím tím tvé tzv. nároky na desktop a ve vztahu právě k LXQt. Už od počátku není zamýšleno aby LXQt bylo přímým konkurentem vůči KDE a s měřítkem věcí, to abys právě ty byl ještě více rozmazlený, viz výčet tvých požadavků.Tak to rozhodně nebylo myšleno. Mým cílem je mít desktop, který bude dobře konfigurovatelný a zároveň bude možné si tam nastavit rozumný vzhled (tenké dekorace oken s rozumným designem, přívětivý vzhled UI). KDE tomuto už dvakrát vyhovělo - ve verzi 3.5.10 a jedné z posledních 4.x. Ve verzi 5 evidentně není ani dostatečně konfigurovatelné (viz problémy se systémovými zvuky, chybějící screensaver atp.) ani mu nelze nastavit požadovaný vzhled (minimum dekorací, stylů a plasmoidů). V této situaci pokukuji po konkurenčních prostředích, u kterých se s omezeními co se týče vzhledu smířím, pokud mi poskytnou požadovanou konfigurovatelnost. První volbou je Fluxbox, se kterým mám nejvíce zkušeností, ale popravdě už nemám tolik chuti začínat téměř od nuly. Proto pokukuji po LXQt, které by mohlo být na půli cesty ke KDE. Proto jsem se ptal jak na tom je (úplně by mi stačilo, kdyby tam existovala variace na dekoraci Crystal (konkrétně tato, ale s tenčím okrajem) a styl Skulpture).
Je nejaký problém so skulpture pod KDE 5? Ja som na žiaden zásadný problém nenarazil.
Normálne som ho skompiloval z gitu vo vetve five a nainštaloval.
set (KDE_MIN_VERSION "4.4.0") # for the < 4.2 macro find_package (KDE4 4.4.0 REQUIRED) find_package (KDE4Workspace REQUIRED) include (KDE4Defaults)U mě to končí na:
pushkin@pushkin:~/comp$ cmake CMakeLists.txt CMake Error at /usr/share/cmake-3.7/Modules/FindKDE4.cmake:100 (message): ERROR: cmake/modules/FindKDE4Internal.cmake not found in /home/pushkin/.kde/share/apps;/usr/share/kde4/apps Call Stack (most recent call first): CMakeLists.txt:5 (find_package) -- Configuring incomplete, errors occurred! See also "/home/pushkin/comp/CMakeFiles/CMakeOutput.log". See also "/home/pushkin/comp/CMakeFiles/CMakeError.log".U mě nepomáhá ani instalace
libkf5kdelibs4support-dev
Ja som to kompiloval cez qmake. Je tam zároveň cmake skript (aktuálne nefunkčný) a qmake. qmake síce zostaví len štýl bez konfiguračného nástroja, ale mne to stačí, konfiguráciu mám zo staršieho KDE.