Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Flame je jeden z mála příkladů malware, který má digitální podpis, podobně jako Stuxnet. Na rozdíl od kradených certifikátů a klíčů Stuxnetu si ale v případě Flame jeho pachatelé více vyhráli. Téměř to vypadá, jako by se chtěli chlubit, co vše umí. Stále ještě nejsou úplně jasné všechny detaily toho, jak byl podpis kódu skutečně udělán, nové objevy jsou publikovány průběžně. V blogpostu Malware podepsán „od Microsoftu“ se Ondrej Mikle z CZ.NIC snaží „rozluštit“, jak se jim to povedlo.
Tiskni
Sdílej:
Spis jde o to, ze tohle podepisovani je jen dalsi vopruz - specielne jeho vynucovani - a po bezpecnostni strance to neznamena absolutne nic.Něco jo - útok je složitější, než se stát správcem největšího českého mirroru Archlinuxu :). I když můžeš na toho člověka dělat MITM, nestačí mu jenom podvrhnout nový index když dělá apt-get update.
a po bezpecnostni strance to neznamena absolutne nic.Naprostý souhlas. Je to podobný ojeb jako neprůstřelné vesty, které jsou vám úplně v hovnu, protože vám to stejně našijou do kebule.