OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
já tam vidím
Developing new skills
Updates, support and
a whole lot of inspiration
A new community
Network with talented people in-person or online
Finding a mentor
Find the support you need to build your career
Job opportunities
Get exclusive early access to new job postings in tech
Career advice
Interested or transitioning to a new career? Get tips!
15K+
entrepreneurs funded, mentored and supported through AMPLIFY, our startup pitch competition.
75K+
participants in our Hackathon series, solving local and global problems.
129K+
participants in our coding, design and startup bootcamps.
to má být ten aktivismus a tlačenka? kurzy programování, networking a mentoring? tak dobře
Já mám pocit, že ty předsudky jsou hlavně v hlavách těchto aktivistů, kteří potřebují nějak obhájit svoji existenci.No, já většinou s postupmem různým women in tech aktivistů/aktivistek taky nesouhlasim. Ale IMO ten problém je reálný. Jednak případy šikany ženských existují, třeba to co se dělo v Uberu nebo Blizzardu (i když analogicky pravděpodobně existuje i šikana chlapů). IMO ale hlavně to je taková jakási těžko uchopitelná, nicméně celým kulturním prostorem prostupující memetika, že ženský nemaj dělat tyhle technický věci. Něco jako... kluci dostávaj časopis Abc, kde jsou letadla, raketoplány, dinosauři apod. a holky Top Dívku, kde je popsáno jak být krásná a která zpěvačka je aktuálně nejvíc cool. Nebo když rodiče dají syna na radioamatérský kroužek a dceru na érobik. Samozřejmě, když pak nějaký(á) aktivist(k)a jde a otevře ti v projektu agresivně bug report, že si máš nahradit he/him v dokumentaci za she/her nebo aspoň they/them, jinak budeš bilý mačo rasista, co nenávidí ženy v tech, tak to je k ničemu a akorát to vytváří polarizaci. OTOH, sám nevím, jak tohle správně řešit, něco dělat s těmihle zakořeněnými memy je dost těžký. Možná by bylo nejlepší, kdyby se tyhle organizace raději zaměřili na práci s rodiči; jaké příležitosti dětem (dcerám) poskytnou nebo neposkytnou má pravděpodobně silný vliv. PS. analogická situace je třeba v lékařství - sestry. Když tohle jde dělat chlap, je vnímám jako méněcenný, protože jako chlap máš bejt přece pořádnej doktor co má pod sebou harém sestřiček (což občas doslova tak je). Přitom pro to taky není žádnej racionální důvod...
například otec mnohokrát pronesl "pojedeme na výlet, stejně nemáš co dělat a hraješ si s pc" prostě totální despektAno, tohle se asi stává v hodně rodinách. Ale jaký máš důvod si myslet, že se to stává častěji holkám než klukům? On to není až tak problém rodičů, ale obecně laiků. Člověk sedící u počítače totiž vypadá pořád zhruba stejně bez ohledu na to, co dělá. A pokud nemůžeš ukázat výsledek tak, aby to široká veřejnost považovala za dostatečně zajímavé a zábavné, tak si z jejich pohledu jen hraješ nebo se flákáš. Tohle nemá cenu řešit a někomu to rozmlouvat, to je jen ztráta času.
druhý největší výzkumák v oboru v česku, v novinách byli kvůli mnohem větším průserům než každodenní sexismusZaregistroval jsem jiný případ, kdy učitel říkal, budoucím lékařkám, že na to nemají, ať se na to vykašlou a že doktorem má být chlap. To je jednoznačně špatně a tyhle případy by se měly řešit – tím, že někdo domluví tomu učiteli, aby změnil svůj přístup a bude ho sledovat, že to plní. Ale ne to „řešit“ tím, že někde jinde vytvoříš jinou křivdu, třeba kurz jen pro holky. Tohle vytloukání klínu klínem nic neřeší a situaci leda zhoršuje. Mimochodem, přijde mi, že potkávám víc doktorek než doktorů. Takže jestli to mělo být nějaké spiknutí jak vystrnadit ženy z oboru, tak to zjevně nefunguje. Spíš si tedy myslím, že to je ojedinělý případ a chyba jednotlivce. Ženy a muži jsou rovnoprávní občané a mají stejná práva. Ale to ještě neznamená, že v libovolném oboru bude stejné zastoupení mužů a žen. A ani to není cílem. Sociální inženýři, kteří si takové cíle vytyčují a snaží se ohnout zbytek společnosti, jsou nemocní lidé.
In the 1990s, researcher Jane Margolis interviewed hundreds of computer science students at Carnegie Mellon University, which had one of the top programs in the country. She found that families were much more likely to buy computers for boys than for girls — even when their girls were really interested in computers.
This was a big deal when those kids got to college. As personal computers became more common, computer science professors increasingly assumed that their students had grown up playing with computers at home.
If we want to pinpoint a moment when women began to be forced out of programming, we can look at one year: 1984. A decade earlier, a study revealed that the numbers of men and women who expressed an interest in coding as a career were equal. Men were more likely to enroll in computer-science programs, but women’s participation rose steadily and rapidly through the late ’70s until, by the 1983-84 academic year, 37.1 percent of all students graduating with degrees in computer and information sciences were women. In only one decade, their participation rate more than doubled.
But then things went into reverse. From 1984 onward, the percentage dropped; by the time 2010 rolled around, it had been cut in half. Only 17.6 percent of the students graduating from computer-science and information-science programs were women.
By the ’80s, the early pioneering work done by female programmers had mostly been forgotten. In contrast, Hollywood was putting out precisely the opposite image: Computers were a male domain. In hit movies like “Revenge of the Nerds,” “Weird Science,” “Tron,” “WarGames” and others, the computer nerds were nearly always young white men. Video games, a significant gateway activity that led to an interest in computers, were pitched far more often at boys, as research in 1985 by Sara Kiesler, a professor at Carnegie Mellon, found. “In the culture, it became something that guys do and are good at,” says Kiesler, who is also a program manager at the National Science Foundation. “There were all kinds of things signaling that if you don’t have the right genes, you’re not welcome.”
A 1983 study involving M.I.T. students produced equally bleak accounts. Women who raised their hands in class were often ignored by professors and talked over by other students. They would be told they weren’t aggressive enough; if they challenged other students or contradicted them, they heard comments like “You sure are bitchy today — must be your period.” Behavior in some research groups “sometimes approximates that of the locker room,” the report concluded, with men openly rating how “cute” their female students were. (“Gee, I don’t think it’s fair that the only two girls in the group are in the same office,” one said. “We should share.”) Male students mused about women’s mediocrity: “I really don’t think the woman students around here are as good as the men,” one said.
In 1991, Ellen Spertus, now a computer scientist at Mills College, published a report on women’s experiences in programming classes. She cataloged a landscape populated by men who snickered about the presumed inferiority of women and by professors who told female students that they were “far too pretty” to be studying electrical engineering; when some men at Carnegie Mellon were asked to stop using pictures of naked women as desktop wallpaper on their computers, they angrily complained that it was censorship of the sort practiced by “the Nazis or the Ayatollah Khomeini.”
> Už na přelomu tisíciletí toho HW v domácnostech byl dostatek a nebyl problém se k počítači dostat.
v roce 2000 na vesnici: PC mělo několik kluků nebo když to potřebovali rodiče
na gymplu v brně: "pokročilá" skupina, co se učila programovat, samí kluci
One researcher was Allan Fisher, then the associate dean of the computer-science school at Carnegie Mellon University. The school established an undergraduate program in computer science in 1988, and after a few years of operation, Fisher noticed that the proportion of women in the major was consistently below 10 percent. In 1994, he hired Jane Margolis, a social scientist who is now a senior researcher in the U.C.L.A. School of Education and Information Studies, to figure out why. Over four years, from 1995 to 1999, she and her colleagues interviewed and tracked roughly 100 undergraduates, male and female, in Carnegie Mellon’s computer-science department; she and Fisher later published the findings in their 2002 book “Unlocking the Clubhouse: Women in Computing.”
https://www.nytimes.com/2019/02/13/magazine/women-coding-computer-programming.html
i když analogicky pravděpodobně existuje i šikana chlapůKluci šikanují kluky, holky šikanují holky nebo se šikanují navzájem… není to jedno? Šikana je problém tak jako tak. Tudíž není důvod nějak speciálně řešit jednu z těch kombinací. Navíc příčina zpravidla není v pohlaví šikanátora ani oběti, ale prostě v tom, že dotyčný je kretén nebo má sám nějaké problémy.
IMO ale hlavně to je taková jakási těžko uchopitelná, nicméně celým kulturním prostorem prostupující memetika, že ženský nemaj dělat tyhle technický věci. Něco jako... kluci dostávaj časopis Abc, kde jsou letadla, raketoplány, dinosauři apod. a holky Top Dívku, kde je popsáno jak být krásná a která zpěvačka je aktuálně nejvíc cool. Nebo když rodiče dají syna na radioamatérský kroužek a dceru na érobik.Možná tu jsem teď za největšího šovinistu :-), ale jestli budu mít někdy dceru, tak ji mnohem radši přihlásím na radioamatérský než na modelingový tábor (asi pamatuješ tu diskusi).
IMO ale hlavně to je taková jakási těžko uchopitelná, nicméně celým kulturním prostorem prostupující memetika, že ženský nemaj dělat tyhle technický věci. Něco jako...Myslím, že je to hlavně dost fiktivní „memetika“. Jak jsem tu už psal, v nepříliš vzdálené minulosti měly ženy velmi dobré postavení v oboru. Někdo tu psal o údajné změně v 80. letech. V Americe nebo u nás? To je taky dost podstatný rozdíl a nejde ty narativy, které vymyslel někdo v americké centrále, jen tak bezmyšlenkovitě přenášet do jiného prostředí. Nicméně i když se přeneseme na americkou střední školu v 80. letech, tak v té době šprti nebyli zrovna moc populární (většina lidí tehdy význam IT krutě podceňovala), ale pohlaví šprta na to nemá moc vliv. Holkám v té době a tom věku se bude líbit spíš kapitán fotbalového mužstva než brejlovec, který se v laborce krčí u počítače. Takže se sama přihlásí spíš k roztleskávačkám, aby byla blíž svému idolu, než že by si šla sednout k počítači a bavit se s tím šprtem. Nicméně, nemůže za to „ta zlá společnost“ – tohle je dané spíš biologicky. Ty preference a rozhodnutí v pubertě nebývají zrovna racionální a v dospělosti se často člověk chová jinak. A když se podíváš na filmy z té doby, tak z toho často ti šprti nakonec vyjdou vítězně (což je asi taky tím, že ty filmy točí dospělí a ne ti puberťáci).
Možná by bylo nejlepší, kdyby se tyhle organizace raději zaměřili na práci s rodiči; jaké příležitosti dětem (dcerám) poskytnou nebo neposkytnou má pravděpodobně silný vliv.Souhlasím, že pokud něco řešit, tak v daleko nižším věku tzn. základka nebo nejpozději střední. Už jsem tu někde psal, že stát by mohl investovat do lepších učitelů (nejen) informatiky. Taky si zase musím kopnout do novinářů, protože si to zaslouží. Jak často se v novinách dočteš o nějaké mladé nadějné programátorce? (na celém světě se i bez kvót a tzv. pozitivní diskriminace určitě nějaké najdou, aby z toho šel udělat článek) Skoro vůbec. Zato o štětkách, které si fotí holý zadek a údajně vydělávají miliony, se tam dočteš každou chvíli. Novináři ze sebe rádi dělají něco víc, jakési spasitele nebo hlídače demokracie… ale přitom jejich vliv na mladou generaci je, minimálně v tomhle, čistě negativní. Mladá generace tloustne a tráví velkou část dne u nějakého zařízení (mobil/tablet/počítač) a online. Časopisy moc nefrčí a z velké části je to o samostudiu, zejména v tom IT. Jak se říká, rodiče se děsí toho, co jejich syn z internetu stahuje, a toho, co tam jejich dcera nahrává. Většina dětí, bez rozdílu pohlaví, tam jen zabíjí čas. Sociální sítě způsobují poškození mozku. Tzv. influenceři jsou zbyteční lidé, kteří jen vytvářejí prostor pro reklamu. Má smysl se zamýšlet nad tím, jak přimět děti, aby tam dělaly něco produktivnějšího. Ale fakt si nemyslím, že by problémem byl nějaký bájný šovinistický otec, který odrazuje dceru od vzdělávání. Jednak je to problém obou pohlaví. A jednak snad každý rodič ocení, když se tam dcera bude vzdělávat místo toho, aby se tam připravovala na kariéru štětky a nebo jen utrácela peníze.
Taky si zase musím kopnout do novinářů?Proc si musis kopnout zrovna do novinaru?
Jak často se v novinách dočteš o nějaké mladé nadějné programátorce? Skoro vůbec. Zato o štětkách, které si fotí holý zadek ...Vzdyt toto je dusledek volneho trhu, stret poptavky s nabidkou v jeho krystalicke podobe. Proc si radeji nekopnes do neviditelne ruky trhu?
Tzv. influenceři jsou zbyteční lidé, kteří jen vytvářejí prostor pro reklamu.Kdo tyto zbytecne lidi stvoril? Nebyl to opet volny trh se svou bajnou a neomylnou neviditelnou rukou?
Proc si musis kopnout zrovna do novinaru?Protože je to jejich rozhodnutí, o čem a jak často budou informovat? A jejich odpovědnost.
Vzdyt toto je dusledek volneho trhu, stret poptavky s nabidkou v jeho krystalicke podobe. Proc si radeji nekopnes do neviditelne ruky trhu?Prostituce se taky označuje za „nejstarší řemeslo“. Ale to neznamená, že je dobré ji mladým nebo komukoli doporučovat jako profesi.
Kdo tyto zbytecne lidi stvoril? Nebyl to opet volny trh se svou bajnou a neomylnou neviditelnou rukou?Viděl jsi někdy ten obsah? To jsou hovna útočící na nejnižší lidské pudy, pseudo-celebrity a pseudo-aféry, které mezi sebou mají. Na straně těch inzerentů to asi někdo vyhodnotil jako nejlevnější inzerci s nejlepším dopadem, tak do toho šli. Ale kdyby celý ten obor zmizel, tak nikomu chybět nebude. Reklama se pověsí kamkoli jinam. Schválně se zeptej mezi puberťáky, kolik z nich by chtělo být tzv. influencerem. To bude dost smutná statistika. Nebylo by lepší, kdyby říkali, že chtějí být programátorem, nebo doktorem nebo inženýrem? Opět to má z velké části kořeny v médiích a v tom, co novináři lidem překládají jako vzory.
Protože je to jejich rozhodnutí, o čem a jak často budou informovat? A jejich odpovědnost.To plati pouze pro sfericke novinare ve vakuu. Muzes nastinit, jak by mel fungovat ekonomicky model (prip. spolecensky system), kde novinari pisi jen o dulezitych vecech a vecech, ktere maji pozitivni vliv na spolecnost? (A nepisi o tom, co lidi zajima, tj. bulvar.)
Viděl jsi někdy ten obsah?To neni odpoved na otazky:
Kdo tyto zbytecne lidi stvoril? Nebyl to opet volny trh se svou bajnou a neomylnou neviditelnou rukou?
Ale kdyby celý ten obor zmizel, tak nikomu chybět nebude. Reklama se pověsí kamkoli jinam.Hele, mne by to nevadilo, kdyby tento balast zmuzel. Co s tim chces delat? Neslo by zavest nejakou regulaci?
Opět to má z velké části kořeny v médiích a v tom, co novináři lidem překládají jako vzory.Ok, boomer. Jenomze dnesni mlade generaci nedpredkladaji vzory novinari, ale nezive algoritmy na faceboocich, instagramech a podobnych tiktocich. A ty jsou prirozene nastavene na maximalizaci zisku. Je to podle tebe spravne, nebo spatne?
Možná tu jsem teď za největšího šovinistuNo já taky, jenže my jsme divný., ale jestli budu mít někdy dceru, tak ji mnohem radši přihlásím na radioamatérský než na modelingový tábor (asi pamatuješ tu diskusi).
Myslím, že je to hlavně dost fiktivní „memetika“.No hele ženy v programování fakt nejsou. Celá IT kariéra moje, tvoje a dalších nám podobných je víceméně jeden velkej sausage fest, co si budem povídat. Nějakej důvod to asi mít musí, ne?
spravna reakce napr. na nemoznost zen volit je umoznit jim volit, nikoli to presvihnout do overreakce 50% zvolenych zastupitelu musi byt zeny, co tu ted zazivame je overreakce na jiz vyresene problemy minulosti' co tu nechci mit je vyplnovani dotazniku o me sexualite/narodnosti a nasledne vyberove rizeni, ve kterem tyto udaje budou hrat roli v mem ne/prijeti tak, jako se to deje v USA treba ve filmovem prumysluTohle je prostě důsledek pravo-levé politiky. To ani jinak dopadnout nemůže. Ten cyklus funguje nějak takhle: Na začátku je konzervativismus, který se prezentuje jako ochrana tradičních hodnot, stability atd., reálně ale je jeho hlavní účel potlačování řešení společenských problémů (protože to řešení je nepříjemné/nevýhodné pro lidi, kteří temi problémy (zatím) netrpí). Velmi oblíbený způsob je naturalistický klam - současný stav se prohlásí za "přirozený" a všichni, kdo si stěžují, se tím pošlou do řiti, protože prostě tak to je dáno "shůry" a mají se s tím vyrovnat, čus. V dávné minulosti se tohle projevovalo například tím, že se prohlásilo, že panovník je potomek bohů. Jeho pra-pra-pra...dědeček bych seslán bohem, aby vládl $zemi. Ve středověku v Evropě se přidala indirekce; král byl posvěcen papežem, který byl zástupcem boha na zemi. V době sekularismu a vědy přešli ti konzervativci, co se nehlásí explicitně k náboženství, na něcismus. Něco v biologii černocha nebo ženy způsobuje, že se nehodí na STEM, a je 'nepřirozené', a tudíž špatné, to nějak uměle narovnávat. Něco způsobuje nárůst CO2 v atmosféře a změny klimatu, nikoli člověk, tudíž je nesmysl něco dělat. Neviditelná ruka trhu způsobuje sociální rozdíly atd., dtto. Franta už na tohle taky najel v komentáři výše, v podstatě TL;DR je
Myslím, že je to hlavně dost fiktivní „memetika“. (...) Nicméně, nemůže za to „ta zlá společnost“ – tohle je dané spíš biologicky.zbytek je omáčka, aby to nevypadalo tak blbě. Tohle je stálý (desetiletí, staletí) celkem silný tlak na neřešení problémů, což v důsledku vede k natlakování a výbuchu ve formě radikální levice / progresivismu. V 19. století tohle byl marxismus, na začátku v 20. století sufražetky - v podstatě s dnešního pohledu radikální feministky. Konzervativci je za to zavírali do vězení. V 60. letech hnutí za občanská práva (a opět radikální aktivisti jako Rosa Parks). Prakticky všechno to, čemu říkáš "vyřešené problémy minulosti" vyřešil právě až nějaký takový výbuch. Bohužel, levice je kolikrát taky banda volů, která pak začne dělat právě tu přehnanou reakci jako je pozitivní diskriminace, "uhlíková spravedlnost", sociální dávky pro islamistické zločince a podobné věci, které situaci ještě zhoršují. Případně to různý kariéristi vezmou jako super příležitost. Blbý na tom je, že tohle konzervativci interpretují jakože měli pravdu, že musí ještě více "chránit hodnoty", a celý cyklus začíná nanovo.
Franta už na tohle taky najel v komentáři výše, v podstatě TL;DR jeMyslím, že je to hlavně dost fiktivní „memetika“. (...) Nicméně, nemůže za to „ta zlá společnost“ – tohle je dané spíš biologicky.
Pěkně jsi to překroutil. Pro pochopení textu neškodí si tu „omáčku“ přečíst:
Holkám v té době a tom věku se bude líbit spíš kapitán fotbalového mužstva … Takže se sama přihlásí spíš k roztleskávačkám, aby byla blíž svému idolu … tohle je dané spíš biologicky.
Pro mne je důležité, aby ty předměty/kurzy byly otevřené pro obě pohlaví a aby učitelé neměli blbé kecy, když se třeba holka přihlásí na dílny nebo počítače nebo když se kluk přihlásí na vaření, ale zbytek už bych nechal na studentech a na rodičích.
Na téhle diskusi je pěkně vidět, kam se to levičáci snaží posunout – když člověk řekne, že pro něj muži a ženy jsou rovnoprávní občané a že mezi nimi nerozlišuje, tak je označen za nějakého fašistu nebo šovinistu, protože nepodporuje tzv. pozitivní diskriminaci a různé další nesmysly. Tohle se úplně zvrhlo v USA. Jak píšeš:
Bohužel, levice je kolikrát taky banda volů, která pak začne dělat právě tu přehnanou reakci jako je pozitivní diskriminace, "uhlíková spravedlnost", sociální dávky pro islamistické zločince a podobné věci, které situaci ještě zhoršují. Případně to různý kariéristi vezmou jako super příležitost.
Tohle je pak do značné míry přirozená obranná reakce:
Blbý na tom je, že tohle konzervativci interpretují jakože měli pravdu, že musí ještě více "chránit hodnoty", a celý cyklus začíná nanovo.
Když na tebe někdo útočí a chová se vyloženě nepřátelsky, tak asi nebudeš mít chuť s ním diskutovat nebo se na něčem domlouvat. Je to prostě zlo, kterému se nemá ustupovat. Trochu to souvisí s tím, co jsem psal v článku Future of the Free Software Foundation:
People are different and have various opinions on various topics. But the pure free software ideas are a common interest which leads people from different groups and with different backgrounds to cooperation and shows them the way how to talk each other and eventually build a friendly and respectful community. It is much better than if people from different groups stay in their own bunkers and just bark at each other.Ještě k tomu „a celý cyklus začíná nanovo“ – to si nemyslím, nepřijde mi, že by pravičáci např. navrhovali, že ženy nebudou mít volební právo nebo že nebudou moci studovat atd. Tyhle myšlenky jsou poměrně rozšířené v muslimských zemích – a je paradoxní, že levičáci často příliv muslimských migrantů podporují.
je paradoxní, že levičáci často příliv muslimských migrantů podporují.To neni paradox, ale levicacky modus operandi - vystvat fujfuj "staromilce" barevnou revoluci (ruda, zelena, duhova...) a nakonec se pozrat navzajem. Stejne to dopadne i s podporovatelema islamske krimigrace vs. lgbtbflmpsvz agendou - jen holt musi spolecnost jako celek prezit par desitek let a miliony mrtvych. Detaily...
Pěkně jsi to překroutil.Ok, ale jak si teda vysvětluješ, že v programování/IT máme takhle masivně napárkováno?
Pro mne je důležité, aby ty předměty/kurzy byly otevřené pro obě pohlaví a aby učitelé neměli blbé kecy, když se třeba holka přihlásí na dílny nebo počítače nebo když se kluk přihlásí na vaření, ale zbytek už bych nechal na studentech a na rodičích.S tim celkem souhlasim. S tím, že třeba osvěta apod. je taky ok, ne? (Byť je teda otázka, jestli to má nějakou efektivitu.)
a je paradoxní, že levičáci často příliv muslimských migrantů podporujíNjn, proto to rozdělení tak kritizuju. Máme situaci, kdy progresivně liberální "levice" podporuje ultra-konzervativní náboženství a libertariánská "pravice" podporuje řešení etatisticky zdí na hranici, checkpointy, kontrolou dokladů atd.
progresivně liberální "levice" podporuje ultra-konzervativní náboženstvíUrčitě dokážeš uvést nějaké názorné, relevantní příklady.
Ok, ale jak si teda vysvětluješ, že v programování/IT máme takhle masivně napárkováno?A jak by se zjistilo, jestli tam opravdu to Něco není? Třeba u fyzicky náročných povolání se asi shodneme že je; u péči o děti (vychovatelky v mateřské) bych tipoval že možná taky.
A jak by se zjistilo, jestli tam opravdu to Něco není?Nijak. Vždycky můžeš říct, že chlapi jsou programátoři, protože mají hodně midichlorianů, a nikdo ti to nevyvrátí... Jinak co s tím celkově - těžko říct, já bych coby otec dětí obou "výrobních typů" rád minimálně o těch memech nějakým způsobem věděl, abych se mohl pokusit zajistit opravdu rovnou příležitost...
Velmi oblíbený způsob je naturalistický klam - současný stav se prohlásí za "přirozený" a všichni, kdo si stěžují, se tím pošlou do řiti, protože prostě tak to je dáno "shůry" a mají se s tím vyrovnat, čus.Treba jako ze se pocasi 18./19. stoleti prohlasi za "přirozený" a všichni, kdo si na regresni opatreni stěžují, se pošlou do řiti, protože prostě tak to je dáno "shůry" vedeckym konsensem?
Ne, věda opravdu není „definice, věta, důkaz“.
Takže pro příště: hypotéza, experiment, vyhodnocení experimentu, opakování experimentu
hypotéza, experiment, vyhodnocení experimentu, opakování experimentuJakmile mas rigorozni dukaz, nepotrebujes dalsi opakovani experimentu, leda jako cviceni pro studenty. Dokud dukaz nemas, tak v lepsim pripade hypotetizujes, v horsim zvanis. Konsensus je jenom stadovitost okolo autority.
To bychom měli návštěvu ze světa teologie a astrologie. 🙄
Mezitím věda se zaobírá pozorováním skutečného světa. Empirickým pozorováním. Právě tak teorie padají, nesouladem s takovými pozorováními.
Jakmile mas rigorozni dukazZe zvědavosti: Jak vypadá takový 'rigorózní důkaz' třebas standardního modelu částic?
v lepsim pripade hypotetizujesA můžeš teda uvést, která část přírodních věd není pouze hypotéza a je za ní ten rigorózní důkaz? A rozlišuješ nějak 'hypotézy' jako je ten standardní model (má za sebou množství experimentálního ověření i nějaké ohraničení, kde už neplatí) od těch, které si někdo náhodně vymyslel před 5 minutama?
která část přírodních vědGeometrie, matematika
bitchplease.gif
chemie🙄
Geometrie, matematika, chemie... Pak uz to zacina byt slozitejsi a zanedbava se kontrolovane (fyzika a zeslozitovani porat podle rovnic), nekontrolovane (biologie a zeslozitovani neurcitostma) az po blaboly (*logie a myslim si tohle).Ok, takže s pojmy jako formální vs empirické vědy jsi se asi zřejmě nesetkal. Tady dochází, aby se tak řeklo, k míjení na fundamentálnější rovině, než jsem si myslel...
Ptal ses na prirodni vedy.No právě. Takže odpovídat geometrií je hovadina.
Ptal ses na prirodni vedy.No jo no. A dostal jsem dvě formální a jednu přírodní. No dobře, tak tedy chemie, tam se asi shodem, že to přírodní věda je. V učebnici si přečtu, že sodík s vodou prudce reaguje? Pro tohle existuje rigozórní důkaz, nebo to je hypotéza/hovadina, která v té učebnici je jen díky stádovitosti okolo autority?
Na soudruzsky circlejerk okolo "toho spravneho" nazoru snad neni nikdo zvedavy. Ci?Ale je. Výstupy třeba takového IVK jsou velmi populární.
A ani v praci to neni lepsi.Asi špatná práce, třeba je něčím odrazujete. Poznal jsem různé IT firmy a je pravda, že programátorek je málo (ale jsou), nicméně žen v IT firmách je dost. Akorát dělají třeba projektové manažerky, analytičky, nebo testerky. Když se jich někdy ptám, proč si vybraly tenhle obor a ne programování, tak většinou říkají, že radši pracují s lidmi než s počítači.
Co si pamatuji z táborů ze svého dětství, tak (...)Hele já taky, ale jak už psal - my jsme "divný". Nemůžeš úplně podle sebe nebo lidí z podobné sociální skupiny usuzovat o celé společnosti. Částečně jsme "divný" mj. i právě proto, že jsme byli na těhle táborech a měli jsme tyhle příležitosti. Podle velmi zběžného pogooglení a ubrouskového odhadu 3/4 dětí vůbec na tábor nejede. Předpokládám dále, že z těch co jedou, podstatná část bude na táboře fotbalovém, koňském, modelingovém apod., tj. nejspíš do nějaké míry segregace. Nemam úplně tvrdá čísla, ale to, co jsi v dětství zažil ty, může celkem snadno být dost menšínová záležitost. A ona třeba i ta moje zkušenost je ve finále segregovaná. Na prvním stupni jsem ještě byl na skautských či á la skaustkých táborech, kde skutečně ta rovnost byla. Na radioamatárských táborech už jsme ale byli jen kluci a holky byly vedle - na táboře zaměřeném na vytvárnou tvorbu z keramiky. Tož asi tak. Jinak mam pocit, že jsi úplně neodpověděl na dotaz, proč je v IT (a jinde ve STEM) takový nepoměr. Docela by mě zajímalo, jak si to vysvětluješ...
Nemůžeš úplně podle sebe nebo lidí z podobné sociální skupiny usuzovat o celé společnosti.Ty moje tábory rozhodně nebyly nic výběrového, spíš naopak. Chodily tam děti z různých sociálních vrstev. Kdybys nás někdy potkal, tak by sis asi řekl, co je to za bandu vandráků. Částečně to byla věc stylu a vkusu (nebrat si do přírody nové nebo křiklavě barevné věci, raději něco „vintage“, tradičního), ale částečně to bylo o tom, že se prostě vzalo, co bylo doma, třeba batoh nebo baterka po (pra)dědovi, než že by se běželo do obchodu kupovat nové. Dnešní komerční tábory jsou asi jiné, ale my jsme to dělali dost amatérsky, na divoko, nevím, jestli by to dneska vůbec šlo… ale tím spíš to bylo přístupné všem a proto si nemyslím, že by to bylo demograficky nějak ujeté směrem k bohatým/libertariánům/liberálům… prostě normální lidi.
podstatná část bude na táboře fotbalovémU těch sportů je to těžké. Vzhledem k tomu, že se v tom soutěží, tak ta segregace je dost pochopitelná. Muži a ženy mají jiné fyzické dispozice a asi nemá smysl dělat smíšenou soutěž, když je jasné, že ji vždy vyhrají muži. Já si to nevymyslel… A bohužel asi většina rodičů to bere tak, že z jejich potomka snad jednou bude profesionální sportovec a tohle je příprava, tudíž je to od začátku hodně soutěžní a směřuje to k tomu profesionálnímu sportu (třeba fotbalista nebo tenistka). Naopak kdyby šlo o to, aby si děti užily nějaký ten pohyb a zábavu, tak to klidně může být smíšené, o nic nejde a bude se hrát pro zábavu, ne o body. Tohle záleží na rodičích těch konkrétních dětí… Ale nevím, proč tohle někdo předhazuje mně – já vztah k profesionálnímu sportu nemám žádný.
koňskémNa koni jsem párkrát seděl a celkem se mi to i líbí, ale zatím to nadšení nikdy nepřekonalo tu úroveň, abych se tomu šel nějak víc věnovat. Je to v kategorii „je to fajn, možná jednou…“ stejně jako spousta jiných koníčků. U holek je asi častější, že ten zájem je dostatečný na to, aby se šly přihlásit do nějakého jezdeckého oddílu. Ale je to špatně?
Jinak mam pocit, že jsi úplně neodpověděl na dotaz, proč je v IT (a jinde ve STEM) takový nepoměr. Docela by mě zajímalo, jak si to vysvětluješ...Jednou z příčin může být #137:
Poznal jsem různé IT firmy a je pravda, že programátorek je málo (ale jsou), nicméně žen v IT firmách je dost. Akorát dělají třeba projektové manažerky, analytičky, nebo testerky. Když se jich někdy ptám, proč si vybraly tenhle obor a ne programování, tak většinou říkají, že radši pracují s lidmi než s počítači.Možná je mezi muži více samotářů resp. nevadí nám prosedět hodiny u počítače a s nikým při tom nepromluvit. Asi je typičtější, že nám stačí zajít „do hospody“ (tím myslím jakoukoli občasnou společenskou záležitost) a mezi tím můžeme v klidu programovat nebo dělat jinou samostatnou činnost. Zatímco typická žena asi potřebuje průběžně sdílet pocity a zážitky a častěji komunikovat s ostatními lidmi, což si víc užije v těch profesích jako manažerka, analytička atd. Např. strážce majáku (nebo podobné profese) taky dělají častěji muži než ženy. (To je taky diskriminace? Mělo by se zde taky usilovat o rovnoměrné zastoupení mužů a žen?) Ale ne každý muž je typický muž a ne každá žena je typická žena. Přistupuji k tomu tak, že když má muž typicky ženské zájmy nebo žena typicky mužské zájmy, tak to není žádná tragédie, není potřeba se za to stydět a není to nic, čemu by se mělo bránit nebo tyhle lidi dokonce šikanovat nebo odrazovat. V tomhle vidím tu rovnost. Ne v tom, že si budu stanovovat nějaké kvóty a stresovat se, když je realita jiná, a nutit všechny kolem, aby něco dělali nebo naopak nedělali, aby ta čísla vyšla tak, jak jsem si usmyslel, že by měla (a nikde není zaručeno, že ta opatření zafungují, že se realita změní, takže nejspíš bude následovat další kolo nespokojenosti, rozčarování a buzerace ostatních). Mohl bych se zeptat i obráceně: co dělají špatně všechny ty učitelky (většinou učí ženy) v mateřských, základních nebo i středních školách, že dívky mají „špatné“ zájmy, nebo co dělají špatně matky (přesně polovina rodičů jsou ženy, nebo i víc, když jsou po rozvodu děti častěji s matkami)? A jsou to vůbec „špatné“ zájmy?
Ty moje tábory rozhodně nebyly nic výběrového, spíš naopak. Chodily tam děti z různých sociálních vrstev. Kdybys nás někdy potkal, tak by sis asi řekl, co je to za bandu vandráků.Jo, však říkám, já na nich byl taky. Vraceli jsme domů zpátky k rodičům velmi spokojený a velmi špinavý. Ale že to není výběrový neznamená vůbec nic. Matfyz třeba dlouhou dobu neměl přijímačky, mohl tam úplně kdokoli, taky ale neřekneš, že studenti MFF reprezentují většinovou společnost, ne? V případě těch táborů ta výběrová funkce je, jestli rodiče považují za přínosné/smysluplné 1) poslat dítě na tábor a 2) poslat dítě na tábor, kde bude jako vandrák, pod stanem, v určitém množství nepohody apod.
Na koni jsem párkrát seděl a celkem se mi to i líbí, ale zatím to nadšení nikdy nepřekonalo tu úroveň, abych se tomu šel nějak víc věnovat. Je to v kategorii „je to fajn, možná jednou…“ stejně jako spousta jiných koníčků. U holek je asi častější, že ten zájem je dostatečný na to, aby se šly přihlásit do nějakého jezdeckého oddílu. Ale je to špatně?Šlo mi o to, že to je příklad těch memů, o kterých jsem psal (o kterých tvrdíš, že neexistujou). Viz příloha - 6 ze 7 těch knížek, co google náhodně nabídl, je koňská romantika pro teenagerky. IMO tohle je příčina toho zájmu. (Samozřejmě velká většina u toho nevydrží, když zjistí, že to je hlavně makačka spíš než romantika, nemluvě o finančních nákladech, logistice atd.)
Možná je mezi muži více samotářů resp. nevadí nám prosedět hodiny u počítače a s nikým při tom nepromluvit.Proč tedy je třeba šití populárnější u žen než u chlapů? Nikdy jsem neslyšel žádnou ženu říct, že nechce šít na stroji oblečení, protože se raději bude bavit lidmi než se stroji. Přitom je to taky technická práce se strojem, která navíc vyžaduje prostorovou představivost. Můžeš namítnout, že šití je sociální, ale to je programování taky - co různé ty hackatony, hackerspacy, openalty atd.? Třeba GitHub je víceméně sociální síť... IMO cos napsal je opět příklad toho memu ("programátor je nespolečenský, tudíž to nejspíš nebude žena").
V tomhle vidím tu rovnost. Ne v tom, že si budu stanovovat nějaké kvóty a stresovat se, když je realita jiná, a nutit všechny kolem, aby něco dělali nebo naopak nedělali, aby ta čísla vyšla tak, jak jsem si usmyslel, že by měla (...) A jsou to vůbec „špatné“ zájmy?Za mě jestli to je/není špatně závisí na tom, co je teda ten důvod, proč má programování demografii gay baru. Dokud tuhle informaci nemáme, tak nějak to morálně hodnotit moc nemá smysl. Je dobré si uvědomit, že pokud jsou na vině v netriviální míře společenské memy, tak je to efektivně stejně špatné jako ty kvóty, na které si stěžuješ, akorát o tom nevíš.
Jinak mam pocit, že jsi úplně neodpověděl na dotaz, proč je v IT (a jinde ve STEM) takový nepoměr. Docela by mě zajímalo, jak si to vysvětluješ...Tak a jelikož se to v časoprostoru liší, jak ukazují články odkázané přímo v této diskuzi, proč jsou ty existující teorie špatně.
jde se po malých krůčcích, od úplných základů (jak fungují proměnné, ...) * nesnažíme se je hnát rychle někam vysoko, ale stavět základy o které se mohou opřít * přizpůsobujeme se a pomáháme těm méně zkušeným a převážně to většinu neirituje * hodně jedeme na zpětnou vazbu * zvedání sebevědomí podpořené reálnými výsledky je základní esencí * ....Ani já tady nevidím moc rozdíl. Nebo myslíš, že kluk se narodí s tím, že ví, co je proměnná? Já se taky musel prokousat tím, jak funguje proměnná, ukazatel, reference atd. Dneska mi spousta věcí přijde samozřejmých, ale když se rozpomenu na ty začátky, tak to byla řada těžkých věcí, které jsem postupně v průběhu života vstřebával a učil se. A i třeba v dobách, kdy už jsem se živil Javou, tak pro mne bylo těžké C++, nešlo mi to, hodněkrát jsem zahodil knihu do kouta a až několikátý pokus po letech prošel a podařilo se mi do toho proniknout. Kluci taky potřebují postupovat od těch základů. Spousta z nich taky bude bojovat s nejistotou, jestli na to mají nebo ne, jestli je to pro ně správný obor. Přijde mi správné pomáhat lidem zvyšovat si kvalifikaci (a to tedy neplatí jen o IT) a dodávat jim odvahu, ať se snaží něco naučit a někam to dotáhnout. Ale je jedno, jestli je to kluk nebo holka.
ale například i to, že "ti velcí kluci programátoři" u nich ve firmě jim soustavně tvrdí, že něco nejde a ony tuší, že to není pravda a potřebují nástroje, které jim pomohou s to záplavou dat, co se na ně valí.Tuhle motivaci chápu a částečně s tím souhlasím, ale na druhou stranu to může být dost zrádné a zavádějící – ono totiž ukázat si izolované řešení nějakého příkladu je diametrálně odlišné od praxe, kde je potřeba tu věc řešit v kontextu, integrovat se zbytkem systému, ošetřit všechny možné i nemožné situace… často ty věci „kolem“ zaberou víc času. Ale hlavně: muž, který nikdy neprogramoval a je třeba v roli projektového manažera, je v úplně stejné situaci jako žena – programátoři mluví pro něj cizí řečí a on se to buď musí naučit od základů nebo ty technické věci delegovat a neřešit nebo se spoléhat na jiné projevy a signály, vycítit atmosféru v týmu, číst mezi řádky a najít si svoje konstanty, kterými bude násobit odhady, a svoje metody, jak pozná, že to jde dobře nebo že je naopak na obzoru nějaký průšvih.
Učím i studenty na VOŠ, obor systémový administrátor. Máme tam pár procent holek a často patří k nejlepším. V práci, kterou nezřídka získají už ve druháku, si je velmi považují.Tohle tu snad nikdo nerozporuje. Já měl např. na Unix a Softwarové inženýrství na VŠ učitelky a na řadu dalších předmětů taky. Během kariéry jsem potkal hodně kolegyň, ať už projektové manažerky, testerky, analytičky, programátorky… které byly schopné a kterých si vážím a dobře se s nimi pracovalo (najdou se i výjimky, ale těch je zhruba stejně jako u mužů).
ono totiž ukázat si izolované řešení nějakého příkladu je diametrálně odlišné od praxeP.S. Teď jsem si vzpomněl na jednoho známého, který mi tuhle tvrdil, že C++ je prý jednoduchý jazyk. Nebyl to programátor, jen se dostal na nějaký kurz, kde jim ukázali ty základy. Takže asi opsal příklad z tabule, šlo mu to zkompilovat a spustit a nabyl dojmu, že C++ je jednoduché. Já bych si to nedovolil tvrdit ani teď, když už v něm umím ledasco napsat i přečíst.
Aktivisti často naznačují, že je tu nějaký konflikt mezi pohlavími nebo že se kluci k holkám chovají špatně a odrazují je. Já si to moc nemyslím, podle mého si obě pohlaví nemají co vyčítat.Potkal jsem jednu holku, ktera zvazovala konec VS v oboru informatika, protoze nedavala prevazne pansky kolektiv okolo. Ne, ze by na ni nekdo byl nejak osklivy nebo zly, ale pokud se konverzacni temata neustale toci kolem chlastu, zenskych, porna, her, aut, ... tak velice rychle dospejes k tomu, ze s takovyma lidma nemas a nechces mit moc spolecneho.
1) Tohle může stejně tak odradit i kluka, kterého tahle témata nezajímají nebo na kterého je ten kolektiv moc buranský.Neni podstatne, koho takove prostredi odrazuje. Podstatne je, ze soucasny stav je schopen odrazovat urcitou skupinu lidi od studia informatiky, aniz by kdokoliv vuci temto lidem byl explicitne negativni nebo snad agresivni. Mimochodem, popkulturni vyobrazeni informatiku (napr. serial IT Crowd) spoustu lidi odradi uz jen od toho, ze nad studiem informatiky ani nezacnou uvazovat.
3) Když přijmu tvoji hypotézu, tak: holky se separují a budou se vzdělávat zvlášť; z kluků se stanou ještě větší prasata, protože mezi nimi nebude vůbec žádná holka; v čistě holčičím kolektivu se stane něco podobného (kdo někdy zaslechl, jak se mezi sebou baví např. zdravotní sestry nebo kuchařky, tak oproti tomu je pánská šatna ve fitku úplný klub gentlemanů); a obě pohlaví se pořádně poznají až na pracovišti. To bude jízda! (možná by to bylo zábavné ve filmu, ale jinak spíš ne).Mlatis tu slamenneho panaka. Ja vubec nechci oddelenou vyuku pro holcici a klucici kolektiv, ale pokud je nekdo schopen a ochoten pracovat s lidmi, kteri potrebuji specificky pristup (zeny, deti, hendikepovani, ...), a pritahnout je k informatice, nemam s tim nejmensim problem a ma mou podporu.
popkulturni vyobrazeni informatiku (napr. serial IT Crowd) spoustu lidi odradiKto nechápe, že IT Crowd je komédia parodujúca daný obor a obsahujúca všetky najhoršie stereotypy a vtipy o informatikoch (podobne, ako čo ja viem, slovenskí Profesionáli o policajtoch), u toho je len dobre, že ho to odradí...
Stejně jako to kupé pro ženy / rodiče s dětmi / tichý úsek, nejsou o tom, že by ženy / rodiče s dětmi / lidé co chtějí klid, nebyli schopni jet vlakem kde žádný vyhrazený oddíl není.Tím ale naznačuješ, že na normálních kurzech nebo školách se vyskytují kreténi, kteří obtěžují ostatní. Proč bych jimi měl být obtěžován já, zatímco ženy budou mít privilegium absolvovat svůj kurz v klidu? Nebylo by lepší mít prostě jen kurz nebo školu pro slušné lidi, kde nikdo své spolužáky neobtěžuje? (samozřejmě, pokud to děláte ve svém volném čase a za soukromé peníze, tak proti tomu nic nemám, to už jsme si tu řekli, nicméně v tomhle vlákně to není až tak relevantní)
Vytvářet možnosti pro Ty, kteří/které mají zájem se posunout ve svých znalostech a zkušenostech, je snad veskrze pozitivní.No tím já bych si právě nebyl tak úplně jistý. Životní volby, které činíme jsou zcela jistě komplexní záležitosti, nicméně zajišťujeme-li podporu pro určité omezené třídy voleb, pak tím efektivně vytváříme komparativní výhody pro ty dané směry. V konečném důseldku tím bodou k dané volbě motivováni i takoví jedinci, kteří o ten daný směr původně vůbec nestáli (a kteří by se jinak realizovali v oblastech, ve kterých by byli nejspíš štastnější a užitečnější). Na to bude určitě existovat nějaké ekonomická teorie...
...ve kterých by byli nejspíš štastnější a užitečnější...Ano, Svět je komplikované místo a množství možností, které nám skýtá, nás vrhá do víru nejistoty. Ale jaká by to byla nuda, kdyby žádné možnosti nebyly. Že.
Slusne divky se holi.Přestaň tu prosím šířit neustále tuhle progresivní LGBTXYZ+ propagandu. Příroda určila, že na některých místech mají ženy ochlupení a po staletí s tím nikdo neměl problém. A najednou přijde nějaký aktivista a začne lidem cpát, že by ženy měly upravovat svoje těla proti přírodě. Jestli máš problém s přirozeným tělem a líbí se ti vyholení nebo piercingy nebo kdovíjaké jiné úpravy a změny, prosím, ale necpi toto ostatním.
A najednou přijde nějaký aktivista a začne lidem cpát…Viz např. Egypťané a móda
I když odstraňování chloupků řešili lidé už v pravěku, ve velkém se začalo s odstraňováním chloupků ve starověkém Egyptě. Holení zde mělo estetický i hygienický význam a lidé s ochlupením se považovali za nečisté.(nevím, na kolik je to důvěryhodný zdroj, nicméně tohle je obecně známý fakt)
Viz např. Egypťané a módaAha, takže bychom měli přebírat africkou kulturu - další progresivista. Dělám si srandu, samozřejmě. Jinak ty Egypťani afaik považovali za nejvíc sexy, když byla žena vyholená i na hlavě, ne? (Zdroj: Egypťan Sinuhet, takže to možná není pravdaI když odstraňování chloupků řešili lidé už v pravěku, ve velkém se začalo s odstraňováním chloupků ve starověkém Egyptě. Holení zde mělo estetický i hygienický význam a lidé s ochlupením se považovali za nečisté.
Tiskni
Sdílej: