OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Minulý týden (v rámci IDF) oznámil Intel a tým Microsoft Silverlight, že bude vyvíjet podporu Silverlight 3 pro linuxový systém Moblin, který má být nasazován na netboocích s procesory Atom. Tech-no-media vysvětluje, proč nechce Microsoft se systémem Moblin bojovat.
Tiskni
Sdílej:
A to bude jako silverlight nebo moonlight?
Imho Silverlight, Microsoft Moonlight nedělá.
Hm, ale zas ze by M$ udelal silverlight primo pro linux? kdyt maji Miguela na tyhle veci....
Ono hlavně koho vůbec tyhle sračky zajímají, že....?
Binarni bloby si mohou nechat pro platfoemu Windows, kde je o ne zajem.
Imho ty bloby od nVidie jsou celkem oblíbené :)
Myslim, ze mi nebudete nakazovat, co si muzu a nemuzu do systemu nainstalovat. Nastesti.
Pokud má vytlačit Silverlight/Moonlight produkt Flash od Adobe, tak musí být o krok napřed.
Což na linuxu je. Co se tedy třeba týče podpory unicode. Pro neanglicky píšící lid dost podstatné. Stačí se podivat na http://bugs.adobe.com/jira/browse/FP-40 (bohužel musíš být zaregistrovaný) jak jsou z toho lidi nasraný. Tadle chyba tam vysí už minimálně rok a půl. Adobe na to kašle.
Z technickeho hlediska je nejlepe natom JavaFX ktera kombinuje rychlost JVM6, integraci s IDE (Netbeans) a otevrenou implementaci. Jenze, Adobe uz obsadil klicove pozice (bannery).
Díval jsem se na javafx, a chtěl jsem to i použít do jedné aplikace, ale nepochopil jsem, proč vytváří další skriptovací jazyk. Silverlight má tu výhodu, že píšete přímo v C# (a hodně lidí tedy stačí jeden jazyk pro vývoj serverové části a klientské části), a to je výborný jazyk. Javafx je podle mě zatím oničem (konkurence pro silverlight to rozhodně není), navíc proč to nejde psát v javě? Javafx je prostě jen další, trochu jiný, javascript.