Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Vyšla první ukázková verze Moonlight 2.0, implementace microsoftí techologie Silverlight. Při práci byly implementována i některá API ze Silverlight 3.0. Zároveň bylo vytvořeno SDK, takže aplikace pro tuto platformu můžete vyvíjet čistě na Linuxu.
Tiskni
Sdílej:
Super, parada, vyvijim neco podobneho v silverlightu:
http://www.codeplex.com/deepearth/
a chci to i pro uzivatele Linuxu (kterym sam casto jsem)
Exception Details: System.Exception: Property 'Style' cannot be assigned to more than once
Na cem to poustis? Ja kdyz to pustim na Viste se Silverlight 3.0 tak no problem, ale zkusim to teda rozjet taky hodne :)
preco je to taka parada? nezda sa vam, ze je to krasny lock-in vendor pre microsoft? Ano, dnes sa vyvija open sourcova verzia s podporou microsoftu, ale zajtra, ked bude cely internet na tom zavysli. to moze cele MS uzavriet, resp prestat podporovat a vydavat specifikacie a dalsie verzie mozu byt iba pre MS platformu. Osobne byt managerom v MS, tak toto je jeden z mojich planov.
1, pretlacit (aj za cenu, ze budem podporovat zo zaciaku konkurenciu)
2, az budu odo mna zavysli, uzavriem vyvoj pre inu platformu z dovodu *.* (napr, neoplati sa mi vyvoj pre inu platformu a pisat specifikaciu tiez nie. nikto nas do toho nutit nemoze)
3, odrovnat tym konkurenciu, kedze nepodporuju silverlight, ktory uzivatelia velmi potrebuju
Lenze konkurenciu odrovnava MS aj tym, keby nebolo ziadne .NET implementovane na nej. Je to uhol pohladu. Naviac, vacsinou firmy nefunguju na uplne najnovsich technologiach, t.j. nemigruju svoje firemne aplikacie z .NET 2.0 na 3.5 atd. Zaroven platia zmluvy, co su doteraz, t.j. MS nemoze nikomu nariadit, aby uz nepouzival Mono 2.2. Takze jedine, co MS moze spravit, je, ze povie, ze .NET X.Y a dalsie sa nemozu portovat na ine platformy.
1, SDK a vsetko pre silverlight je zadarmo, takze kdejaky jozko z hornej dolnej si spravi web so silverlightom (viz flash boom) a pouzije najnovsiu verziu (a takych budu miliony). Rovnako ako kazdy pri vyvoji pouziva poslednu verziu, maximalne prekompiluje starsi projekt v novsom sdk
2, MS novy silverlight pretlaci aj cez MSNBC, tak ako doteraz
3, kolko % spolocnosti nepouzije novu verziu s obrovskymi vyhodami co prinasa (a lobingom od MS), ked vedia, ze stratia max. 3% trhu (linux+BSD) (predpokladam ze opustanie platforiem bude postupne a Mac bude az v dalsej faze, ak vobec)
vymenoval som len 3 body, myslim si ze fulltime plateny manager v MS ich ma daleko viac
1) Jozko nepracuje zadarmo. Najskor pred sebou musi mat ponuku. Ponuku dostane, az ked firma potrebuje nieco nove. Firmy potrebuju nieco nove vtedy, ak idu nieco vyznamne prerabat. Predstava, ze firma preinstalovava OS ako domaci uzivatelia na vlastnom desktope je smiesna. Ak ma firma nieco zabehnute, tak je jej zbytocne menit, pretoze zmena = rizika. Naviac, argument s Jozkom presne mozno pouzit aj proti tvrdeniu o ziskavani si trhu. Ked MS stopne Moonlight, kdejaky Jozko z hornej dolnej zacne pouzivat nieco ine.
2) MS bude pretlacat silverlight, to je jasne. Ma co pretlacat? Ma. Ma linux co pretlacat? Nema. Ma byt preto linux znevyhodneny? Radsej nech pretlaca aj Moonlight a uzivatel ma na vyber ako bojkotovat nieco a sam sa tymto sposobom dostat do slepej ulicky.
3) Kolko % spolocnosti? Vsetky, ktore uz implementovali svoje technologie na .NET a vsetky, ktore bezia na inej technologii. Este raz: proces zmeny nie je taky jednoduchy ako obliect si nove trenirky.
Celkovo si myslim, ze prave tym, ze linux bude univerzalnejsi ako Windows sa moze stat zaujimavym. Bojkotom si len zhorsi svoju poziciu. To, ze ma MS 90% je sice smutny a kruty fakt, ale je to fakt a nemozno ho ignorovat.
1, jozko dostane zakazku strednej firmy (takych zakazok je maximum podla pana gausa) a im je uplne jedno v com to jozko spravi (pokial sa to da pozriet na ich pocitaci ;) ). Iste nemusim siahat pre dokazy, potvrdia to ti co robia webdesign
2, netvrdim, ze linux nema vyvyjat moonlight, ale tvrdim, ze by webdesignery, ktory o tom veda nemali pouzivat tento produkt
3, proces zmeny, aj ked iba malej je vecou chvile. Existuje nespocetne vela prikladov z hernej brandze, kde MS donutil firmy pouzit novsi DX, aj ked ho este mala velmi mala skupina uzivatelov. Samozrejme vysvitlo, ze nove DX, ktore pouzili je umelo nasadene a existovali patche na to.
1) Pocet zakazok ano, ale objem zakazok v $, to uz take iste nie je...
2) Preco nenechate na webdesignerov, nech vyberu, co je pre nich lepsie? Co maju teda webdesigneri vybrat?
3) Proces zmeny nie je vecou chvile, o tom ma nepresvedcite.
1, pocet zakazok je prave to o co tu ide, pretoze to je rovne poctu stranok, ktore ludia pozeraju
2, momentalne flash, aj ked nieje ekvivalent silverlightu a nieje dobra opensource nahrada; je vsak stale lepsia alternativa, kedze adobe nema zaujem o podobne maniere ako MS
3, proces zmeny aby dany produkt vyzadoval danu verziu je casto vecou chvile, aspon na tolko malej, ze to fy. kvoly MS robia. To je proste fakt.
Nainstaloval jsem, zkusil 2 ukazkovy prezentace, dvakrat totalne zatuhl fox aniz by se neco ukazalo...hmm paradni prace hosi...odinstaloval jsem...sbohem a satecek
To ze spadne prebetaverze snad az tak nevadi ne? Nebo jako nadavate na firefox, ze ho shodi i doplnek, no tak to pak jo