Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 4060 a RTX 4060 Ti. Cena je od 7 899 Kč.
Tiskni
Sdílej:
…windows ma sve vyhody…
Yeti už byl viděn, zatímco tohle↑ ještě ne.
Ne vsichni jsou v IT, spousta lidi se zivi necim uplne jinym a pocitac nechtej konfigurovat ale jenom pouzivat.
Ne všichni jsou v IT a spousta lidí se živí něčím úplně jiným než neustálým odvirováváním, odstraňováním malwaru a spywaru, čištěním „registru“, manuální instalací každé kraviny stahováním nepodepsaných „exáčů“ z webu a jejich spouštěním pod „administrátorem“, bez možnosti automatické aktualizace drtivé většiny softwaru…
Uživatelé chtějí svůj počítač používat, nechtějí být používaní svým počítačem. Ergo, svobodný desktop je pro netechnické uživatele vhodnější a bezpečnější než zavirovaný closed-source paskvil.
…a neni jenutnekonfigurovat…
…není možné je konfigurovat… ← To je obrovský rozdíl.
Obrazek chces i videt a na to by lunix musel mit desktopove prostredi...Ne, obrázky lze prohlížet i bez desktopového prostředí. Je to sice poněkud hardcode i na linuxovou komunitu, ale jde to.
lépe než pod Windows 10ahoj neznalku a mozna clen svedku kedarovho v dnesni dobe jede vsechno lepe pod windows protoze je windows 11 jede lepe nez vsechno pod windows 11
Ta hra mi jede z HDD EXT4 asi 10x líp než na SSD s NTFS, kde je Win+hra. A to je co říct, nemyslíš?je co rict myslim a to ze kdyz ti luniks oreze vsechny efekty a krasny tilingy s texturama tak ti to pujde lepe ale tohle vim udelat aj ja ve profesionalnim windows 11 kdyz zakazu ultra nastaveni a to se vykonem rovna luniks ultra nastaveni pozdravuj kedara