Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Groklaw vydalo článek od právníků z firmy Wolf, Greenfield & Sacks, který obhajuje patenty na obchodní metody a softwarově implementované vynálezy. Jinými slovy pohled z druhé strany na debatu o patentech na software - právníci argumentují, proč jsou podle nich tyto patenty užitečné.
Tiskni
Sdílej:
The only kind of patents our founding fathers blessed, therefore, was a monopoly over new intellectual work product.
Asi maju na mysli vyrok Jeffersona: "A man has a right to use a saw, an axe, a plane, separately; may he not combine their uses on the same piece of wood? He has a right to use his knife to cut his meat, a fork to hold it; may a patentee take from him the right to combine their use on the same subject?"
Co je vsak mylna interpretacia Jeffersonovho postoja k patentom. Malokedy sa napriklad objavuje nasledovny vyrok.
"If nature has made any one thing less susceptible than all others of exclusive property, it is the action of the thinking power called an idea, which an individual may exclusively possess as long as he keeps it to himself; but the moment it is divulged, it forces itself into the possession of every one, and the receiver cannot dispossess himself of it. Its peculiar character, too, is that no one possesses the less, because every other possesses the whole of it. He who receives an idea from me, receives instruction himself without lessening mine; as he who lights his taper at mine, receives light without darkening me."
blázni budou také tvrdit že jsou vpořádku
Mě by SW patenty ani moc nevadily v případě, že platnost by byla krátka (třeba 1 rok) a patentovaly se opravdu inovativní věci. Jestli se nepletu tak platnost SW patentů je 20 let, což mi v oblasti SW připadá směšné. A o kravinách, které jsou firmy schopný patentovat pomlčím :)