Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Více než 60 moderních telefonů má díky práci týmu dobrovolníků SOMainline šanci na zařazení do oficiálního linuxového jádra. Patche pro podporu chipsetu SD630 a SD660, kterým jsou tyto telefony poháněny, jsou postupně začleňovány. Tým se soustředí na zprovoznění klasických linuxových distribucí pro telefony, ale věnuje se i zprovoznění běžného AOSP. Další tým vývojářů postmarketOS již delší dobu pracuje na podpoře chipsetu MSM8953, který umožňuje vdechnout život dalším nejméně 30 telefonům vydaných v letech 2017 a 2018.
Tiskni
Sdílej:
Tipuji, že Ovoce naráží na to, zda z těch zařízení jde skutečně především telefonovat, ba dokonce mobilně. Což v případě Androidu často jde, bez ohledu na estetiku vnitřní implementace.
Purism's goal is to get a battery life of 24 hours, so the Librem 5 only needs to be charged once per day, but first there are a number of challenges that need to be solved in the software to make that happen
potažmo následující
I can make and receive calls on my Dogwood phone. It works quite well when using headphones, but there are some problems:
- using the speaker phone, the other party hears their voice echoed back after approx. a second
- sound level is a bit weak
- Bluetooth headsets only work for sound playback, not for calling
- I have issues with the proximity sensor leading to lots of spurious touch events when using the phone’s earpiece
- phone drops to 2G during calls, cutting all internet access
- I keep forgetting the mic kill switch, because there is no indication in the UI
Upřímně řečeno, říkat tomu telefon, natož mobilní, je někde na hranici klamání spotřebitele. Proto dlouhodobě takovým přenosným počítačům – včetně těch s Androidem – říkám raději prostě „šmatlaplacka“.
phone drops to 2G during callsTo je trochu redflag, protože to má bezpečností implikace (nejsem odborník, ale AFAIK na 2G je MITM snadný).
I can make and receive calls on my Dogwood phone. It works quite well when using headphones, but there are some problems:
- using the speaker phone, the other party hears their voice echoed back after approx. a second
- sound level is a bit weak
- Bluetooth headsets only work for sound playback, not for calling
- I have issues with the proximity sensor leading to lots of spurious touch events when using the phone’s earpiece
- phone drops to 2G during calls, cutting all internet access
- I keep forgetting the mic kill switch, because there is no indication in the UI
Taky je důležité si uvědomit, že Purism teď řeší hardware i software pro svůj telefon, až bude produkční várka HW hotová (Evergreen) hotová, přesune se více pozornosti k odladění softwaru (z kterého benefitují všichni) a bude moct přejít více pozornosti na odladění jednotlivých telefonů.
- (předpokládané řešení: zapnutí a odladění Pulseaudio pluginu) vyřešíš jednou, potom jen upravíš parametry v konfigu
- (poladění nastavení hlasitosti), to musíš odladit na každém kusu
- (k tomuhle bohužel musím hodit část viny na mrtvé maintainery Pulseaudio, viz. např. snaha Paliho dostat do PA kvalitní kodeky) vyřešíš jednou pro všechny
- (proxymity senzor - odladění, ten kus HW co tam mají by měl být OK), musíš odladit na každém telefonu
- (odladění firmwaru modemu (FW jim dodává třetí strana, bohužel jinak to v dnešní době udělat nejde)) to je už hotové.. (a nebo to bude zlobit stejně jako na Androidu)
- (indikace killswitche mikrofonu se už řešila a samozřejmě bude implementována) nemají killsitche