Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Začal vycházet nový online magazín Branch, který se snaží přispět k diskusi o udržitelnosti IT technologií a využití Internetu k ochraně klimatu. Obsah je publikován pod licencí Creative Commons BY 4.0. V prvním čísle se lze dočíst například o udržitelném webdesignu, nebo vztahu mezi AI a udržitelností.
Tiskni
Sdílej:
si myslim že nato určitě budou mit nějakej js framework :D :D ;D ;D
ti jako nestačí dredatá matka samoživitelka s dredatým dítětem jak koukaj z jungle doslunce černoška jak sází řetkvičky a jedniej chlápek navobrázku v růžovým tričku jak přemejšlí jestli semu jako podaří narvat internetovou patch šňůru do svýho ekovodbouratelnýho vohebnýho laptopu od applu hele???? :O :O :D :D ;D ;D
btw si nemyslim že je jakoby chytrý stavět větrný mlejny takle blízko u jungle protože ty kaktusy a lekníny seberou větrům děsně moc energie :O :D :D ;D
In 2017, Apple released its annual “Environmental Responsibility Report” with the spin that the company, one of the most profitable in the world, was on its way to make its electronics hardware almost entirely out of recycled materials. Companies like Apple are trying to paint themselves as environmentally-friendly actors leading the charge for sustainable electronics, but, as illustrated in an excellent 2017 piece by Vice Motherboard, the fact is that Apple’s mandate of forcing recyclers to pulverize and shred otherwise repairable and salvageable electronics is entirely against best industry practices and results in enormous waste. As iFixit CEO Kyle Wiens notes in the article, breaking down e-waste by shredding should only be used a last resort, though Apple and other companies who want customers buying new products quarterly to appease their shareholders would have you think otherwise. This is not even to mention the direct economic impact on consumers who are cajoled into buying a new machine to replace one that is actually perfectly serviceable for a fraction of the cost of a new one. … As you might have guessed based on what I have written previously, the worst in the mainstream computing industry is likely Apple, which deserves to be directly called-out for their practices of planned obsolescence and anti-consumer behavior, a non-exhaustive list of which includes suing refurbishers, using their T2 chip to attempt to prevent 3rd party repairs, soldering components like the SSD and RAM so they are no longer replaceable, gluing batteries in so they are not easily swappable, denying defects as long as possible (see timestamps for full list), and, of course, fighting ‘right to repair’ legislation. Before we move on, I’d like to give a special (dis)honorable mention to Intel, who stopped producing upgradable mobile chipsets with the Broadwell (4th generation) series of Core-i CPUs. Yes, you used to be able to upgrade the mobile CPUs in many older lines of laptops just as we can upgrade storage, RAM, and wireless cards in most laptops today. My own conjecture is that people just weren’t upgrading often enough, but there’s no way to know for sure what the real decision-making process behind it was.