Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Začal vycházet nový online magazín Branch, který se snaží přispět k diskusi o udržitelnosti IT technologií a využití Internetu k ochraně klimatu. Obsah je publikován pod licencí Creative Commons BY 4.0. V prvním čísle se lze dočíst například o udržitelném webdesignu, nebo vztahu mezi AI a udržitelností.
Tiskni
Sdílej:
si myslim že nato určitě budou mit nějakej js framework :D :D ;D ;D
ti jako nestačí dredatá matka samoživitelka s dredatým dítětem jak koukaj z jungle doslunce černoška jak sází řetkvičky a jedniej chlápek navobrázku v růžovým tričku jak přemejšlí jestli semu jako podaří narvat internetovou patch šňůru do svýho ekovodbouratelnýho vohebnýho laptopu od applu hele???? :O :O :D :D ;D ;D
btw si nemyslim že je jakoby chytrý stavět větrný mlejny takle blízko u jungle protože ty kaktusy a lekníny seberou větrům děsně moc energie :O :D :D ;D
In 2017, Apple released its annual “Environmental Responsibility Report” with the spin that the company, one of the most profitable in the world, was on its way to make its electronics hardware almost entirely out of recycled materials. Companies like Apple are trying to paint themselves as environmentally-friendly actors leading the charge for sustainable electronics, but, as illustrated in an excellent 2017 piece by Vice Motherboard, the fact is that Apple’s mandate of forcing recyclers to pulverize and shred otherwise repairable and salvageable electronics is entirely against best industry practices and results in enormous waste. As iFixit CEO Kyle Wiens notes in the article, breaking down e-waste by shredding should only be used a last resort, though Apple and other companies who want customers buying new products quarterly to appease their shareholders would have you think otherwise. This is not even to mention the direct economic impact on consumers who are cajoled into buying a new machine to replace one that is actually perfectly serviceable for a fraction of the cost of a new one. … As you might have guessed based on what I have written previously, the worst in the mainstream computing industry is likely Apple, which deserves to be directly called-out for their practices of planned obsolescence and anti-consumer behavior, a non-exhaustive list of which includes suing refurbishers, using their T2 chip to attempt to prevent 3rd party repairs, soldering components like the SSD and RAM so they are no longer replaceable, gluing batteries in so they are not easily swappable, denying defects as long as possible (see timestamps for full list), and, of course, fighting ‘right to repair’ legislation. Before we move on, I’d like to give a special (dis)honorable mention to Intel, who stopped producing upgradable mobile chipsets with the Broadwell (4th generation) series of Core-i CPUs. Yes, you used to be able to upgrade the mobile CPUs in many older lines of laptops just as we can upgrade storage, RAM, and wireless cards in most laptops today. My own conjecture is that people just weren’t upgrading often enough, but there’s no way to know for sure what the real decision-making process behind it was.