Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Oznámení o vydání nové verze 8.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH obsahuje upozornění, že vzhledem v lednu publikovanému útoku na SHA-1 bude v blízké budoucnosti v OpenSSH ve výchozím stavu zakázáno použití algoritmu ssh-rsa. Zda bude komunikace se serverem i po tomto zákazu fungovat, lze vyzkoušet pomocí příkazu "ssh -oHostKeyAlgorithms=-ssh-rsa user@host".
Tiskni
Sdílej:
HostKey /etc/ssh/ssh_host_rsa_key HostKey /etc/ssh/ssh_host_ecdsa_key HostKey /etc/ssh/ssh_host_ed25519_keyCize asi ten prvy teoreticky moze prestat byt ponukany. Ale mozno to cele chapem zle.
HostKey /etc/ssh/ssh_host_rsa_key HostKey /etc/ssh/ssh_host_dsa_keytak je vysledok:
[bambulka@pampusik ~]# ssh -oHostKeyAlgorithms=-ssh-rsa gates@old.microsoft.com Unable to negotiate with 10.20.30.40 port 22: no matching host key type found. Their offer: ssh-rsa,ssh-dssKed skusam pripojenie na novsi, kde je zoznam HostKey z predchadzajuceho prispevku, tak je vysledok:
[bambulka@pampusik ~]# ssh -oHostKeyAlgorithms=-ssh-rsa gates@new.microsoft.com The authenticity of host 'new.microsoft.com (10.20.30.41)' can't be established. ECDSA key fingerprint is SHA256:3189h91s1jno2`0e932u12ji31jre83h13i3kjk4. Are you sure you want to continue connecting (yes/no/[fingerprint])?Cize to proste prestane ponukat ssh-rsa kluce.
To ale není totéž, bohužel je zmatek v tom, že "ssh-rsa
" se používá jako označení typu (formátu) klíče např. v authorized_keys
nebo known_hosts
, ale také pro označení "key algorithm", tj. kombinace algoritmů použitých pro spojení. Takže i když má server nebo klient klíč označený "ssh-rsa" (což znamená jen to, že je to RSA klíč, tam žádný hashovací algoritmus nefiguruje), měl by jít používat i s algoritmy "rsa-sha2-256
" nebo "rsa-sha2-512
", viz např. RFC 8332.
Problém bude jen se staršími implementacemi ssh protokolu, které ty nové kombinace algoritmů (RSA s SHA-256 nebo SHA-512) nepodporují.