Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Oznámení o vydání nové verze 8.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH obsahuje upozornění, že vzhledem v lednu publikovanému útoku na SHA-1 bude v blízké budoucnosti v OpenSSH ve výchozím stavu zakázáno použití algoritmu ssh-rsa. Zda bude komunikace se serverem i po tomto zákazu fungovat, lze vyzkoušet pomocí příkazu "ssh -oHostKeyAlgorithms=-ssh-rsa user@host".
Tiskni
Sdílej:
HostKey /etc/ssh/ssh_host_rsa_key HostKey /etc/ssh/ssh_host_ecdsa_key HostKey /etc/ssh/ssh_host_ed25519_keyCize asi ten prvy teoreticky moze prestat byt ponukany. Ale mozno to cele chapem zle.
HostKey /etc/ssh/ssh_host_rsa_key HostKey /etc/ssh/ssh_host_dsa_keytak je vysledok:
[bambulka@pampusik ~]# ssh -oHostKeyAlgorithms=-ssh-rsa gates@old.microsoft.com Unable to negotiate with 10.20.30.40 port 22: no matching host key type found. Their offer: ssh-rsa,ssh-dssKed skusam pripojenie na novsi, kde je zoznam HostKey z predchadzajuceho prispevku, tak je vysledok:
[bambulka@pampusik ~]# ssh -oHostKeyAlgorithms=-ssh-rsa gates@new.microsoft.com The authenticity of host 'new.microsoft.com (10.20.30.41)' can't be established. ECDSA key fingerprint is SHA256:3189h91s1jno2`0e932u12ji31jre83h13i3kjk4. Are you sure you want to continue connecting (yes/no/[fingerprint])?Cize to proste prestane ponukat ssh-rsa kluce.
To ale není totéž, bohužel je zmatek v tom, že "ssh-rsa
" se používá jako označení typu (formátu) klíče např. v authorized_keys
nebo known_hosts
, ale také pro označení "key algorithm", tj. kombinace algoritmů použitých pro spojení. Takže i když má server nebo klient klíč označený "ssh-rsa" (což znamená jen to, že je to RSA klíč, tam žádný hashovací algoritmus nefiguruje), měl by jít používat i s algoritmy "rsa-sha2-256
" nebo "rsa-sha2-512
", viz např. RFC 8332.
Problém bude jen se staršími implementacemi ssh protokolu, které ty nové kombinace algoritmů (RSA s SHA-256 nebo SHA-512) nepodporují.