Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Dnes se v pražské pobočce SUSE koná release party pro openSUSE Leap 42.1. Přijďte s námi oslavit nové vydáni. Akce začíná v 16:30 na adrese Lihovarská 1060/12.
Tiskni
Sdílej:
V teorii je to celé dobrý nápad. Jak Leap jako takový, tak taky samotné nástroje, pomoci kterých Susáci vyvíjí distribuci. Ale...
Jelikož nějaké to SUSE 10.x bylo mým prvním distrem, co jsem vážněji a delší dobu používal, tak jsem se několikrát v posledním půl roce pokusil o přechod z Archu. Naposledy, tj. minulý týden, jsem se dostal poměrně daleko.
Překonal jsem instalátor, překonal jsem kodeky (WTF, je rok 2015, ale dobře, chápu.) z nějakého kdovíkdotoje zdroje na německé doméně, smířil jsem se také s instalováním binárek z Open Build Service a nějak bych se i sžil s blbým pocitem plynoucím z používání desítek repositářů. Ale ty fonty, Yast a (ne)dokumentace obecně.
Přecházet z Arch Wiki na susácký ekvivalent se záznamy starými více let...
Yast - WTF GUI ...
A fonty, specificky jejich rendering. Na OBS k nalezení asi 10 různých sestavení freetype2, s různými záplatami a to vše v odlišných verzích a po nainstalování ani třetího balíčku (a po předchozím nastavení vyhlazování v yastu, font configu globálně/kde gui fontconfigu lokálně a Xresources) vyhlazování písmen nevypadalo tak dobře jako v Archu ve výchozím stavu po editaci dvou, tří konfiguráků, které jednou nastavíš a pak jenom ln -s (a nebo v Ubuntech v základu...).
Na tohle fakt nemám náladu. Učit se buildovat na jejich cloudu, abych měl normálně vyhlazené fonty, nejsem ochoten.