Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Dnes se v pražské pobočce SUSE koná release party pro openSUSE Leap 42.1. Přijďte s námi oslavit nové vydáni. Akce začíná v 16:30 na adrese Lihovarská 1060/12.
Tiskni
Sdílej:
V teorii je to celé dobrý nápad. Jak Leap jako takový, tak taky samotné nástroje, pomoci kterých Susáci vyvíjí distribuci. Ale...
Jelikož nějaké to SUSE 10.x bylo mým prvním distrem, co jsem vážněji a delší dobu používal, tak jsem se několikrát v posledním půl roce pokusil o přechod z Archu. Naposledy, tj. minulý týden, jsem se dostal poměrně daleko.
Překonal jsem instalátor, překonal jsem kodeky (WTF, je rok 2015, ale dobře, chápu.) z nějakého kdovíkdotoje zdroje na německé doméně, smířil jsem se také s instalováním binárek z Open Build Service a nějak bych se i sžil s blbým pocitem plynoucím z používání desítek repositářů. Ale ty fonty, Yast a (ne)dokumentace obecně.
Přecházet z Arch Wiki na susácký ekvivalent se záznamy starými více let...
Yast - WTF GUI ...
A fonty, specificky jejich rendering. Na OBS k nalezení asi 10 různých sestavení freetype2, s různými záplatami a to vše v odlišných verzích a po nainstalování ani třetího balíčku (a po předchozím nastavení vyhlazování v yastu, font configu globálně/kde gui fontconfigu lokálně a Xresources) vyhlazování písmen nevypadalo tak dobře jako v Archu ve výchozím stavu po editaci dvou, tří konfiguráků, které jednou nastavíš a pak jenom ln -s (a nebo v Ubuntech v základu...).
Na tohle fakt nemám náladu. Učit se buildovat na jejich cloudu, abych měl normálně vyhlazené fonty, nejsem ochoten.