Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Nedávno proběhl kyberútok na společnost MSI. Za útokem stál ransomwarový gang Money Message. MSI mu pravděpodobně nezaplatila a část ukradených dat byla zveřejněna. Mimo jiné soukromý klíč Intel OEM. Obejít tak lze Intel Boot Guard.
Tiskni
Sdílej:
Leaked Intel BootGuard keys from MSI are affecting many different device vendors, including @Intel , @Lenovo, @Supermicro_SMCI, and many others industry-wide.Takže buď to bol priamo kľúč Intelu (ktorý v MSI nemal čo hľadať), alebo implementácia vo všetkých vymenovaných a veľa ostatných pre-boot environmentoch nedodržala bezpečnostné štandardy. Ale skôr mi to pripadá ako fabulovanie polopravdy keďže detaily o úniku nezverejnili ani z firmy MSI a ani z firmy Intel. Ale máme senzačnú novinku.
pod pojmom kľúč Intel, nemusí byť myslený kľúč firmy Intel, ale kľúč, ktorý akceptuje ten BootGuard procesora IntelPrekrásny oxymorón.
Nebo jak by jsi chtel zabezpecit treba secure boot sveho OS na zarizeni od vyrobce NNN?Vlastným kľúčom. Veď ktorý kľúč už môže byť dôveryhodnejší (pre mňa) ako môj vlastný? Vlastným kľúčom si podpíšem OS, ktorý si zvolím a nainštalujem. Ak túto operáciu delegujem na tretiu stranu, tak to nie je o bezpečnosti, ale o viere v ňu...
MSI: Poslete nam klic od IME at muzeme podepsat nas firmware Intel: Tady mate verejny klic MSI: S tim to nefunguje Intel: Tak zkuste tenhle...