Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Vývojáři openSUSE vysvětlili zkrácení podpory pro jednotlivé verze této distribuce, které bylo naznačeno již v upozornění na říjnový konec údržby openSUSE 10.3. Počínaje aktuálně vyvíjenou verzí 11.2 budou aktualizace vydávány pouze 18 měsíců (doba práce na následujích dvou vydáních plus dva měsíce) namísto nynějších 24. Enterprise produktů se tato změna netýká.
Tiskni
Sdílej:
Tento stav mi pripomína jedinu vec. Knihu Zvieracia farma od Orwella. Tam chvílu po revolúcii všetko vyzeralo pekne, všetci mali vízie o lepšej budúcnosti, ale prasatá prevzali moc , a postupnými krokmi sa vrátili vykorisťovanm zvieratiek do čias pred revolúciou. Myslím že OpenSUSE 10.3 bol najlepší OpenSUSE aky som mal možnosť vyskúšať, čím novšia verzia , tým viac chýb. Spoločnosti ako Novell, Red Hat, cannonical (+ peniaze od Microsoftu a zmluva s Novellom) prevzali moc na linuxom, snažia sa zničiť jeho slobodu, totálne ho skomercionalizovať, a to čo aj ostane zadarmo bude uplne nepoužitelné. Čím viac , tým viac sa vzdalujeme od vízie lepšieho a slobodného softwaru. Ešte pár rokov,a Linux bude vyzerať tak ako by ani pod GNU GPL nikdy neexistoval a bol to čisto komerčný projekt.Opensuse nebude použitelné a komerčný SLED bude rovnako nepoužitelný bordel ako mrkvosoft windows. Cheme aby nekomerčný linux bol nepoužitelná nestabilná sračka ? Hračka pre programátorov ktorých baví hladať nové chyby a opravovať ich, a ked sa im konečne podarí mať stabilnu verziu, tak pride nejaky blbec z Novellu a povie nainštaluj a oprav novu verziu ak chceš mať updaty, lebo chcem zarobiť na tvojej prakticky otrockej praci za ktoru nedostaneš nič a ja potom zisk zo SLEDu ? Hlúpo využiť všetkých použivtelov OPenSUSE a nechať ich nech si naivne myslia, že robíme niečo dobré pre ich milovaný operačný systém .Myslím si že to celé padá na zlom ekonomickom modeli. Myslím že tvorcovia opensource softwaru zle vyriešili financovanie tvorby softwaru. Potom prisli firmy ako Novell a Red HAt a začali zarábať a mať zisk na niečom čo malo byť zadarmo a o tom aj rozhodovať. . A teraz sme vydaní na ich milosť. Treba konečne sa zobudiť a vymyslieť ako by sa dal dalej financovať OpenSUSE, a další open source software bez Novellu. Chcem aj nadalej používať OpenSUSE, chcem aby sa vylepšovalo a nie aby sa zhoršovalo,chcem OpenSUSE bez Novellu a komercie. Komunita,rázne povezdme nie Novellu a dalším softwarovým korporáciam, áno kvalitnému a stabilnému slobodnému softwaru.Treba začať konať kým je ešte čas. Dúfam že vznikne skupina ktorá by poskytovala dlhší cyklus podpory, dúfam že vzniknu aj dalšie skupiny, najlepšie nezávisle od Novellu ktorých záujmom bude udržat kvalitu OpenSUSE.Myslím si že pokial by sa nezmenil postoj Novellu,bolo by zaujímave sa odtrhnúť od Novellu.
začali zarábať a mať zisk na niečom čo malo byť zadarmo a o tom aj rozhodovaťJe to v první řadě z šedesáti procent jejich kód. Mají právo o něm rozhodovat, jak morální, tak i právní – četl sis vůbec tu slavnou GPL?