Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Drew DeVault zveřejnil pokračování svého dosud nejhůře přijatého článku Hello world v různých programovacích jazycích.
Tiskni
Sdílej:
640kB paměti musí stačit každému.
"Levný čínský šunt musí stačit každému."
že výkonější počítač je levnější než čas programátora, neboť je to přílišné zjednodušeníJako naproste nepochopeni onoho trade-offu povazuju spis toto srovnavani velikosti binarek u hello world.
Když napíšu příspěvek s 200 znaky, není třeba, aby zabíral megabajt.To je mne uplny sumak jestli zabira 5 KB nebo 1 MB, protoze zadny rozdil nepocitim a "hello worldy" neprovozuju. Spis me zajima kolik bude zabirat a jak se bude chovat aplikace s 2-200 miliony znaku zdrojaku nez tady ta masturbace.
Ale v tom srovnání jsou rozdíly v počtu syscallů ve třech řádech a rozdíly ve velikosti binárky v pěti(!) řádech.Což ovšem vůbec nevypovídá nic o tom, jak na tom bude reálný program napsaný v daném jazyce. Celý ten příklad je úplně špatně, protože on jenom ukazuje to, co ten který jazyk vykonává při každém startu programu, ale vůbec nic to neříká o užitečnosti těchto úkonů. A ano, jazyk s runtime a gc a správou procesů toho "kupodivu" vykoná trochu víc, než příklad v jiném jazyce, který nic z toho neumí. Což by nikoho nemělo překvapit.
Když napíšu příspěvek s 200 znaky, není třeba, aby zabíral megabajt.To je otázka, na co je ten systém optimalizovaný. Pokud se jedná o storage na ukládání souborů o velikosti xTB, tak se může klidně stát, že i 200B soubor na disku zabere třeba 1MB, nebo třeba 1GB. A je to úplně jedno, pokud je tam takových souborů málo. Pokud by jich tam byla většina, tak lze říct, že si autor vybral pro jeho účely dost nevhodný systém. A prakticky to lze říct i o tom testu, pokud autor má zájem psát Hello worldy, tak si k tomu má vybrat odpovídající prostředek a nechodit s kanónem na vrabce.