abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    23.6. 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.6. 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1984 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích

    Drew DeVault zveřejnil pokračování svého dosud nejhůře přijatého článku Hello world v různých programovacích jazycích.

    9.1.2020 13:33 | Ladislav Hagara | Zajímavý článek


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    9.1.2020 13:41 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    Nejhůře přijatého kým? Patlaly v javě a podobných jazycích?
    9.1.2020 20:56 Boris
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    9.1.2020 22:32 P
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    Co to je vlastně za člověka, a proč by na jeho názorech mělo světu záležet?
    Blaazen avatar 9.1.2020 22:55 Blaazen | skóre: 24 | blog: BL
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    Jeho názor je, že by se měl efektivně využívat výpočetní výkon a úložný prostor počítačů. Ale neděje se to, což je jeden z projevů konzumního způsobu života.
    10.1.2020 09:40 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    Další z projevů konzumního způsobu života je to, že nějaký výkon a úložný prostor počítačů existuje...
    Quando omni flunkus moritati
    pushkin avatar 10.1.2020 14:10 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    640kB paměti musí stačit každému.
    10.1.2020 16:36 P
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    Ukázalo se, že dokonale spolehlivý a velice efektivně napsaný SW je nechutně drahý, a jeho vývoj trvá příliš dlouho.

    Tak ať jde ten idealista do pr****, nebo at ty náklady zaplatí.
    11.1.2020 10:48 Radovan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    "Levný čínský šunt musí stačit každému."
    Josef Kufner avatar 11.1.2020 12:31 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    Dokonale spolehlivý a velice efektivní je nechutně drahý, to jo, ale pokud škrtneme "dokonale" a z "velice efektivně" se spokojíme s "bez zbytečného bordelu", tak dostaneme něco, co z krátkodobého hlediska asi bude o trochu dražší, než dnešní splácaniny, ale z dlouhodobého hlediska vyjdou nejspíš levněji, neboť tam bude méně prostoru pro chyby, nebude potřeba tak často řešit škálování (neboť to upočítá jen jeden server) a noví programátoři se v menším objemu kódu a knihoven rychleji zorientují. Když se věci řeší správně, tak jsou ve výsledku mnohem jednodušší.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    Jendа avatar 12.1.2020 09:20 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    Teď už jenom stačí vyřešit, kde sehnat při současném stavu trhu ty programátory, kteří to dokážou.
    Josef Kufner avatar 12.1.2020 10:30 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    To je dobrá otázka. Já však věřím, že na toto není potřeba nějak lepších programátorů. Mělo by stačit jen změnit přístup k programování. Hlavně zapomenout na ten kec, že výkonější počítač je levnější než čas programátora, neboť je to přílišné zjednodušení, které vede na dnešní líné programy.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    12.1.2020 14:46 abc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    že výkonější počítač je levnější než čas programátora, neboť je to přílišné zjednodušení
    Jako naproste nepochopeni onoho trade-offu povazuju spis toto srovnavani velikosti binarek u hello world.
    Heron avatar 12.1.2020 16:47 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    Tak ona je otázka, zda je problém současného stavu věcí právě v tomhle. Nativní desktopové programy mají slušný výkon, optimalizující kompilátory jsou chytřejší než většina progů (a tento stav trvá už min dvě desítky let) takže tady je v podstatě vyřešeno.

    Co já vnímám jako problém je neustálá potřeba některých jedinců motajících se kolem webů to každý půlrok předělávat. Půl rok stará technologie je obsolete a mají nutkání to okamžitě začít přepisovat v něčem novém. Někteří tomu asi i sami věří, někteří jedou s dobou a nepřemýšlí o tom a někteří to dělají záměrně, aby měli neustálou práci a zisky (a zákazníci ještě neprokoukli to, že web, který měli už před 5 lety by jim bohatě stačil dodnes). Ostatně si myslím, že weby, které vznikaly na vrcholu slávy Perlu, byly vlastně svým způsobem nejlepší (ale server side rendering je zlo a dinosauřina, posílat html je zlo - ještě by si to třeba někdo chtěl uložit na disk, takže se to muselo vymýtit).
    11.1.2020 22:03 Odin1918 | skóre: 6 | blog: Valhalla
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    Jiste, takze budeme vse psat v asm bez jakekoli abstrakce. :-D Vis magore, tve a me zbytecne diskusni prispevky jsou take projevem konzumniho zivota. Me auto, muj dum, me obleceni, moji psi, ma zena,... to vse je take zbytecne a projevme konzumniho zivota. Miluji veprove, pivo, rychla auta a konzum :-D
    Blaazen avatar 12.1.2020 13:42 Blaazen | skóre: 24 | blog: BL
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    Psát v asm je extrém. Ale v tom srovnání jsou rozdíly v počtu syscallů ve třech řádech a rozdíly ve velikosti binárky v pěti(!) řádech. Když napíšu příspěvek s 200 znaky, není třeba, aby zabíral megabajt.

    Vlastnit dům a auto nepovažuju za konzumní způsob života.
    12.1.2020 14:50 abc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    Když napíšu příspěvek s 200 znaky, není třeba, aby zabíral megabajt.
    To je mne uplny sumak jestli zabira 5 KB nebo 1 MB, protoze zadny rozdil nepocitim a "hello worldy" neprovozuju. Spis me zajima kolik bude zabirat a jak se bude chovat aplikace s 2-200 miliony znaku zdrojaku nez tady ta masturbace.
    Heron avatar 12.1.2020 16:36 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    Ale v tom srovnání jsou rozdíly v počtu syscallů ve třech řádech a rozdíly ve velikosti binárky v pěti(!) řádech.
    Což ovšem vůbec nevypovídá nic o tom, jak na tom bude reálný program napsaný v daném jazyce. Celý ten příklad je úplně špatně, protože on jenom ukazuje to, co ten který jazyk vykonává při každém startu programu, ale vůbec nic to neříká o užitečnosti těchto úkonů. A ano, jazyk s runtime a gc a správou procesů toho "kupodivu" vykoná trochu víc, než příklad v jiném jazyce, který nic z toho neumí. Což by nikoho nemělo překvapit.
    Když napíšu příspěvek s 200 znaky, není třeba, aby zabíral megabajt.
    To je otázka, na co je ten systém optimalizovaný. Pokud se jedná o storage na ukládání souborů o velikosti xTB, tak se může klidně stát, že i 200B soubor na disku zabere třeba 1MB, nebo třeba 1GB. A je to úplně jedno, pokud je tam takových souborů málo. Pokud by jich tam byla většina, tak lze říct, že si autor vybral pro jeho účely dost nevhodný systém. A prakticky to lze říct i o tom testu, pokud autor má zájem psát Hello worldy, tak si k tomu má vybrat odpovídající prostředek a nechodit s kanónem na vrabce.

    13.1.2020 11:40 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    Vlastnit (nebo používat) auto je extrémně konzumní způsob života.
    13.1.2020 14:19 Jirka | skóre: 25
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    ... v centru města protkaným MHD... bych doplnil. :-) Někde v horách na vesnici to bez něj někdy bejvá těžký.
    Dokud to funguje, nešťourej se v tom!...
    Jendа avatar 13.1.2020 18:48 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    Počítá se, když sice žiju „v centru města protkaným MHD“, ale MHD vůbec nejezdím?
    14.1.2020 08:55 Jirka | skóre: 25
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    Ano, to už je rozežranost. :-D
    A taky nelogika, je vyzkoušený, že v centru je prakticky nejrychlejší kolo. A vůbec nejrychejší pořádně překoňovaná lehká motorka :-D
    Dokud to funguje, nešťourej se v tom!...
    14.1.2020 09:18 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    Jezdit v centru na kole je nenažranost a taky nelogika, protože je vyzkoušený, že v centru je prakticky nejrychlejší kolo... ehm, tak jo?
    Quando omni flunkus moritati
    14.1.2020 09:19 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    I když dobře, asi ne všichni tady nutně musí vědět, že Jenda jezdí na kole kamkoliv
    Quando omni flunkus moritati
    Jendа avatar 14.1.2020 18:37 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pokračování článku Hello world v různých programovacích jazycích
    Taky jsem ten příspěvek nějak nepochopil.

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.