Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
název akce: ... datum a čas: YYYY-MM-DD HH24:MI chlebíčky: ano/ne řízky: ano/ne zákusky: ano/ne oběd či večeře: ano/ne káva: ano/ne pivo: ano/ne víno: ano/ne tvrdý alkohol: ano/ne ostatní pozitiva: popište slovy politika kontroly kabelek a nůší: popište slovy registrace nutná: ano/ne kontrola novinářských průkazů: ano/ne výdaje na občerstvení: kolik jste investovali, částka v Kč výdaje na další dárky: kolik jste investovali, částka v Kč předpokládaný počet účastníků: čísloData pak zadám do našeho systému a ten nám vypočte optimální variantu. A protože nám zbývá ještě pár měsíců (zatím se mluví o říjnu, ale může to přijít už dřív), tak bych chtěl požádat ty, kdo si tykají s 3D tiskárnami (případně disponují sofistikovanějšími výrobními prostředky), zda by se pokusili navrhnout roušku/masku, která by umožňovala konzumaci. Už jsme o tom trochu diskutovali s Evou na CBčku, takže můžeme poskytnout nějaké rady. Mělo by se jednat o systém s dezinfekční komorou se dvěma přepážkami/dřířky, z nichž jedna by byla vždy zavřená, takže by nikdy nebyl volný průchod vzduchu. Předmět zájmu (řízek, chlebíček, dorťík atd.) by se vložil do komory a zavřela by se obě dvířka. Pak by se spustil dezinfekční program (vzduch by se prohnal filtrem a předmět by se postříkal dezinfekcí - buď čistým lihem nebo jiným alkoholem dodaným pořadatelem akce). Následně by se otevřela vnitřní dvířka a byla by možná konzumace. Zde je ale potřeba dořešit přesun předmětu do úst. To už nechám na vás. Ale musí to být uživatelsky přívětivé, aby to mohli obsluhovat i starší lidé. Dále musí být systém přenosný (asi jako taková větší helma) a poháněný bateriemi (na mnoha akcích nejsou zásuvky vůbec dostupné, jsou zaslepené, obsazené nebo daleko od stolků s občerstvením - na napájení ze sítě tedy nelze spoléhat). Pokud by se to nepovedlo, museli bychom přejít do korespondenčního módu (videokonference + zasílání chlebíčků poštou) nebo do režimu "jídlo s sebou" (účastníci si přinesou vlastní nůše a pak si jídlo dezinfikují sami doma). Upozorňuji ale, že to je jen záložní varianta - primárně byste se měli snažit vyvinout tu konzumační masku.
si mě uplně rozbrečel jak sem si vás tam jako přectavovala s těma náhubkama napojenejma do zásuvek :D :D :D :D ;D ;D
si myslim že si jako spousta lidí neuvědomuje vaše problémy a vubec pro ně nemaj pochopení :'( :'(třeba tamtomu s těma pacičkama by se lidi asi jako jenom smály a vubec by jako nechápali že se nějakej chudák akorát snaží by na tiskový konferenci neumřel hlady :'( :'( měla by se jako udělat nějaká pořádná vosvětová kampaň a začátkem listopadu pustit akci 'krmí celé česko' :D ;D
Tiskni
Sdílej: