abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:33 | Bezpečnostní upozornění

    V dokumentově orientované databázi MongoDB byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická bezpečností chyba CVE-2025-14847 aneb MongoBleed.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:11 | IT novinky

    Při úklidu na Utažské univerzitě se ve skladovacích prostorách náhodou podařilo nalézt magnetickou pásku s kopií Unixu V4. Páska byla zaslána do počítačového muzea, kde se z pásky úspěšně podařilo extrahovat data a Unix spustit. Je to patrně jediný známý dochovaný exemplář tohoto 52 let starého Unixu, prvního vůbec programovaného v jazyce C.

    🇨🇽 | Komentářů: 1
    včera 15:55 | Komunita

    FFmpeg nechal kvůli porušení autorských práv odstranit z GitHubu jeden z repozitářů patřících čínské technologické firmě Rockchip. Důvodem bylo porušení LGPL ze strany Rockchipu. Rockchip byl FFmpegem na porušování LGPL upozorněn již téměř před dvěma roky.

    🇨🇽 | Komentářů: 7
    včera 15:44 | Zajímavý software

    K dispozici je nový CLI nástroj witr sloužící k analýze běžících procesů. Název je zkratkou slov why-is-this-running, 'proč tohle běží'. Klade si za cíl v 'jediném, lidsky čitelném, výstupu vysvětlit odkud daný spuštěný proces pochází, jak byl spuštěn a jaký řetězec systémů je zodpovědný za to, že tento proces právě teď běží'. Witr je napsán v jazyce Go.

    🇨🇽 | Komentářů: 1
    včera 15:33 | Zajímavý software

    Yazi je správce souborů běžící v terminálu. Napsán je v programovacím jazyce Rust. Podporuje asynchronní I/O operace. Vydán byl v nové verzi 25.12.29. Instalovat jej lze také ze Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.12. 18:44 | Komunita

    Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.12. 13:22 | Zajímavý software

    Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.

    🇨🇽 | Komentářů: 7
    26.12. 13:11 | Nová verze

    XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).

    🇨🇽 | Komentářů: 0
    26.12. 03:33 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.12. 14:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kdo vám letos nadělí dárek?
     (34%)
     (1%)
     (23%)
     (1%)
     (1%)
     (1%)
     (11%)
     (12%)
     (16%)
    Celkem 179 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 24.12. 15:29
    Rozcestník

    Přechod na Linux v ruských školách postupuje

    Projekt pro přechod škol ze tří ruských regionů na Linux postupuje dále a možná se i rozšíří do dalších oblastí. Počet škol běžících na Linuxu by se měl nakonec dostat přes tisíc (alespoň 50 % škol ve velkých městech a 20 % v okolí) a školy mimo vybrané regiony se mohou do projektu dobrovolně zapojit také.

    2.7.2008 07:07 | Luboš Doležel (Doli) | Nasazení Linuxu


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Pavel Čejka avatar 2.7.2008 08:46 Pavel Čejka | skóre: 28 | blog: tosinezaslouzijmeno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přechod na Linux v ruských školách postupuje
    Moc fandím, tohle má potenciál, protože legálně zakoupených licencí v Rusku moc není ani ve firmách a úřadech. A když mají rusové licence opravdu zaplatit, tak si to třikrát rozmyslí a hledají řešení. Navíc, jak je vidět z fotky, počítače nejsou nejnovější (různé malé CRT monitory) a asi by byl velký problém zaplatit jednak nové plus licence na Visty a ještě řešit nový výukový software ... to je snazší řešit jen ten výukový software.

    Krom toho tady http://linux.armd.ru/ru/distros/ mají rozdělení distribucí podle náročnosti a počítají s 233MHz Pentium/128-256MB = byl by problém i s WXP, které M$ zavrhl.

    Nicméně mnohem víc by mne zajímalo jaký výukovým software používají, jestli si píšou vlastní ... sice se tam píše o PSPO (balíček softwaru), ale zatím nevím jestli se tím myslí samotné distro, nebo i nějaké vlastní aplikace. Nevěřím, že by dlouhodobě vystačili s Firefoxem, Gimpem a OpenOffice, čímž narážím např. na to, co se používá ve školách u nás od Terasoftu a spol.

    Zajímavé je, že všechny dokumentace na webu mají v DOC, neobtěžovali se ani s PDF :-)
    tralala avatar 2.7.2008 11:39 tralala | skóre: 9 | blog: tralala
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přechod na Linux v ruských školách postupuje
    dobrovolne ? prikazom ? :D
    Milhouse avatar 2.7.2008 18:44 Milhouse | skóre: 15 | blog: MilhouseLand
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přechod na Linux v ruských školách postupuje
    Že by z Kremlu nepřicházel jen mráz? Může přijít i síla v podpoře GNU/Linuxu? Kéž by...! Snad se toho dožiju.
    "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.