Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Android, Chrome OS a Ubuntu jsou systémy postavené na Linuxu, přesto však Google ani Canonical ve spojení s těmito systémy slovo „Linux“ zrovna nezdůrazňují. Steven J. Vaughan-Nichols se ve svém článku zamýšlí nad tímto faktem a důvody, které k němu vedou. Jeho názor je, že jde o marketing — motivací má být všeobecně rozšířená představa, že Linux je nepoužitelný systém s příkazovou řádkou vhodný jen pro geeky.
Tiskni
Sdílej:
Oproti tomu se často setkávám s názory typu: "Linux je jiný (není to Windows) a není na něj dostatek aplikací, které potřebuji (warez Photoshop a sto nových her ročně)."
Jeho názor je, že jde o marketingV tomhle má pravdu. Jedná se zcela jistě o součást marketingové strategie.
motivací má být všeobecně rozšířená představa, že Linux je nepoužitelný systém s příkazovou řádkou vhodný jen pro geeky.Tohle mi přijde jako zoufalé hledání složitého důvodu pro jednoduchou věc. Occamova břitva mně osobně napovídá, že je to blbost. Google a Canonical mají zcela jistě zájem na tom budovat a propagovat svoji značku. Otázkou ovšem zůstává, jakou mají motivaci propagovat značku Linux. Co by jim to přineslo?
Tohle mi přijde jako zoufalé hledání složitého důvodu pro jednoduchou věc.+1, v čem je pro Google lepší "Chrome Linux" než "Chrome OS"?
Netuším jak je tomu v případě USA, ale osobně jsem se s názorem "Linux je nepoužitelný systém s příkazovou řádkou vhodný jen pro geeky." nesetkal.Já se setkal i s tímto pohledem a s lidmi, kteří ho úmyslně šíří, protože by nebyli rádi, kdyby se rozšířilo něco, co neumějí.
já mám jen obavu, že ti, co to šíří, tak nezvládaj ani ty windozeTo bezpochyby. Dobře ovládnout Windows je vzhledem k nedostatku dokumentace a nadbytku pochybných blobů mnohem náročnější, než stejně dobře ovládnout Linux, až bych řekl skoro nemožné. Přesto typický uživatel linuxu ovládá windows podstatně lépe než typický uživatel windows. To stejné platí i pro typického pokročilého uživatele a typického guru.
pohužel, to dost často to jsou nějací technici z podpory, co umí akorát reinstalaciPoslední kapkou k výraznému omezení mé dobrovolné počítačové pomoci okolí bylo, když po mém verdiktu, že zařízení je třeba reklamovat, byl místo reklamace povolán technik z Mironetu. Překvapivě po hodině laborování došel ke stejnému závěru jako já. Ale tím, že jeho závěr stál 500 Kč, zatímco můj závěr stál 0 Kč, byl samzřejmě ten jeho hodnotnější.
Já v tomto případě vidím řešení jednoduše. Přestanu to supportovat úplně.Reinstalaci tehdy nakonec provedl "zkušenější" spolubydlící (který se mimochodem docela xichtil když jsem domácí to řešení popisoval) a u toho už to zůstalo.
Tohle řešení předpokládá, že Linux narozdíl od Windows havarovat nebude.Ani ne. Bral jsem to tak, že pokud havarujou Windows, tak se stáhnou data přes nějaké live iso, pak se dá rollback na vm. Pokud havaruje Linux, tak s trochou štěstí zůstane vm nepoškozená a dá se obnovit po opětovné instalaci. Která mi mimochodem rozhodně nevezme tolik času a nervů jako instalace Windows.
Na Linuxu by běžela jen ta VM.Právě proto mi to připadá jako děsný overkill. Plocha a jiná data uživatelů se u Windows řady NT (NT/2000/XP) a Windows 7 dají jednoduše dát na jiný oddíl než systém, sám jsem to tak vždycky měl.
Takže by nastartovala, ikonou na ploše zapla windows, po skončení práce duhou ikonou vypla počítač. Toto jsem jí vysvětlil. Její odpovědí bylo "nechci, linux je moc složitý"Pro takové lidi je i kliknout na ikonku občas moc složité, kdybych někomu něco takového dělal, tak spustím virtuální stroj automaticky po startu přes skript, kde se po jeho ukončení počítač vypne. Sice by to dělalo menši problém při restartu, ale to je jen drobné nevýhoda ve srovnání s tím, co problémů by se ušetřilo. Možná tak ještě přidat automatické shnapshootování, tedy pokud uživatelka není notorická stahovačka
Zajímalo by mě co přivádí na myšlenku, že by ho tam mít měly.+1 Navíc, kdyby ho tam distribuce neměly, tak by se některým lidem včetně RMS mnohem lépe spalo, protože by Linux nebyl příjemcem nezaslouženého respektu :).