Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Glyn Moody ve svém článku na H-Online.com reaguje na výroky Tima Cooka (COO společnosti Apple) a vysvětluje, proč si myslí, že tablety s operačním systémem Android čeká úspěch. Argumentuje, že situace na trhu s chytrými telefony, kde se pozice Androidu upevňuje, je podobná a také zmiňuje výhody zařízení s tímto OS oproti produktům společnosti Apple (cena a možnost výběru mezi různými výrobky).
Tiskni
Sdílej:
Nekrmte trolly!
Ta výhoda v jediném výrobku spočívá i v něčem jiném...
Ono je rozdíl dělat aplikace pro 1-2 produkty s přesně danými parametry či dělat jej na xx různých, každý s jiným rozlišením, výkonem apod. Sám iPad vlastním a doposud veškeré android tablety co jsem měl v ruce (ať už "lepší" Galaxy Tab, či ty levné čínské kolem 4k) mi přišly jako hodně nepovedené (a to Apple opravdu nemusím).
Snad to ve 3.0, který by měl být na tablety opravdu použitelný, bude jinak a velmi se těším na opravdovou konkurenci.
Nemluvě o tom, že se pro každé rozlišení musí upravit zvlášť. Humus.A co je zvláštní, všechna vyjádření na tohle téma, co jsem četl, jsou buďto od lidí, kteří o vývoji pro Android nic neví, a ti si na to hrozně stěžují, nebo od lidí, kteří pro Android vyvíjejí, a ti tvrdí, že to vůbec není takový problém.