Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Sdružení CZ.NIC ve spolupráci s Českou televizí uvede dvě nové série seriálu osvětových spotů Jak na Internet. 45 zhruba dvouminutových videí vysílaných vždy ve všední den po hlavní zpravodajské relaci Události diváky seznámí s tématy spojenými s životem na Internetu, doménami, on-line službami a souvisejícími technologiemi. Část dílů bude tematicky vycházet z loňských spotů a rozvede je více do detailu. První z nových sérií odstartuje právě dnes, druhá bude následovat o měsíc později. Více v tiskové zprávě CZ.NIC.
Tiskni
Sdílej:
Nedokážu si představit žádný negativní efekt, kromě toho, že by ty peníze neletěli do vzduchu jako teďJá naopak vidím obrovské množství spekulantů.
Vube nemluve o tom, ze pokud budu chtit spekulovat s domenama, tak me nejaka stokoruna rocne nemuze vubec vytrhnout, klidne si regnu tisice domen i tak.Nevěřím.
a můžeš mi říct, na území jakého státu CZ NIC působí a jaké (zaměř se na ty dispozitivní) normy jakého (kolizní normy ani mezinárodní smlouvy to neupravují) státu musí respektovat?
A vy si zkuste pro změnu rozmyslet, na území kterého státu působí ICANN a jaké má Česká republika možnosti na něm vymoci účinnost svých opatření vůči CZ.NIC. V krajním případě, kdy by se všechno dohnalo až do extrému, by koneckonců ICANN mohl správou TLD cz
pověřit i subjekt, který by ČR a jejímu právu (nebo v tomto případě spíše bezpráví) nepodléhal vůbec.
cz
, rozhoduje ICANN, ne Česká republika. ICANN samozřejmě názor České republiky bere v potaz, ale pokud by se (teoreticky) Česká republika rozhodla nerespektovat smlouvy a obecná pravidla a jít do konfliktu, bude to nakonec ICANN, kdo bude mít "ruku na vypínači".
cz
ne, protože nad tou bude mít přesně tolik moci, kolik mu jí ICANN deleguje.
Nechápeš nerovnováhu subjektů, stát jako nejvyšší subjekt veřejné moci a suverén vytváří právo a neomezeně (mezinárodní právo a lidskoprávní smlouvy vynechme) může regulovat veškeré dění na svém území
Přesně tak: na svém území. ICANN není na tomto území a není tam ani naprostá většina Internetu. ČR by teoreticky mohla nařídit českým ISP používání jiných kořenových nameserverů a blokování přístupu k těm skutečným, ale to by ve výsledku nejspíš brzy došla trpělivost jejím občanům.
používáš terminologii naprosto tristně
Nějak mne ty vaše opakované povýšené výpady a znevažování oponentů přestávají bavit. Ale jestli jste přesvědčen, že to zvýší důvěryhodnost toho, co píšete, tak si to užijte.
Jasněže na území, ale na tom území se také uskutečňuje přes 90 % trafficu.
Aby bylo možné něco takového kvantifikovat, musel byste nejdřív být schopen definovat, co přesně ten provoz domény cz
vlastně je. A to půjde hodně těžko.
CZ doména je národního charakteru (což ji činí jedinečnou a CZ NIC monopolistou)Tak jistě, monopolista je taky pekař Franta, co ti nechce prodat rohlík za dvacetník, ale chce za něj korunu padesát. Konkurence sice prodává rohlíky za dvě koruny na každém rohu, ale ty znárodníš monopolistu Frantu, protože jiné rohlíky nechceš a koruna padesát je zbytečně moc. Svatá prostoto. Jílku, táhni už chrápat.
Lidé mají odlišné názory, to je mi ale překvápkoNo asi to překvápko pro tebe bude, protože tady svoje názory prezentuješ jako objektivní fakt.
irelevantní, jde mi tady o nečinnost státuAha, takhle. No tak to seš ale silně mimo, člověče, protože stát má s CZ.NICem nějakou dohodu nebo něco na ten způsob (nejsem právník), pomocí které udává stát CZ.NICu určité mantinely. Zřejmě stát nesdílí tvůj názor na výši poplatků, takže si to běž vyříkat se státem. Tolik k té tvé "poměrně jasné představě".
... tak jsem pro regulaci státem až jeho případný zákaz ...Co se týče regulace, už se stalo. Co se týče zákazu, tím jsi celou situaci akorát zhoršil, protože ICANN by to prostě přidělil někomu jinýmu.
samozřejmě žádná dohoda neexistuje, protože by nebyla právně relevantní a kdyby existovala, tak jako smlouva (fakt mi vadí ta tristní neznalost terminologie tady)Ve skutečnosti to není smlouva, ale memorandum, jestliže tak trváš na správných slovíčkách. Můžeš si to dohledat na stránkách CZ.NIC.
Co se týče regulace, tak stát stále selháváMně vyhovuje, jak to funguje aktuálně, takže toto nebudu řešit. Ale tvůj názor ti neberu.
Nedával jsi mě na blacklist, nebo to byl jiný idiot?Žádný strachy, jsi tam
můžeme vzít počítadla, co jsou na každém druhém webu a vyjde nám daleko vyšší číslo, pak můžeme srovnávat například s trafficem ISP
Počítadla návštěv webu budeme porovnávat s naměřeným objemem přeneseného IP provozu ISP? Na to už ani tradiční úsloví o porovnávání jablek s hruškami není dost silné.
tématem je zbytečná výše poplatků za registraci a provoz domén, kterou CZ NIC dokazuje investicí do naprosto zbytečných projektů.
To je vaše téma, ne moje. Já, jak už jsem napsal, poplatky za domény druhé úrovně pod cz
za vysoké nepovažuji a projekty CZ.NIC (obecně) za zbytečné také ne.
a k tomu se vztahuje i její provoz
Už jednou jsem se snažil naznačit, že něco takového jako "provoz domény" je velmi problematická a umělá konstrukce.
jste člověk břitkého rozumuNepoužívej cizí termity, je to velké rizoto.
kde na ně berou peníze a proč stát nezasáhne.Protože je do toho státu hovno. Už ti to je jasné? Jinak doporučuju nahlédnout do ceníků jiných ccTLD, nastudovat podmnínky u nich (není třeba chodit daleko, stačí třeba na Slovensku) a dát si studený hadr na hlavu.
došli ti argumenty k věci, tak argumentuješ ad hominem? to mi přijde jako hnus
Jak že je ten citát s třískou a břevnem?
akorát nás tady trolujeDle jeho "příspěvku" v jiné diskusi zjevně zasloužilý soudruh troll.
Berou je od lidi, co si myslej, ze si platej naklady za ten svuj textovy zaznam v DNS ... ale v realu plati 100x vic, nez by museli.To je možné, nicméně domény .cz jsou pořád ještě na světové poměry velmi levné. Imho těch ~15 Kč měsíčně je celkem směšná částka. Navíc CZ.NIC odvádí velmi dobrou práci co se týče IPv6, vývoje softwaru (KnotDNS) a dalších věcí, koneckonců i té osvěty (BFU typicky neví zcela základní věci). Naprostá většina světových NIC se zdaleka tolik nesnaží, a přitom za dómeny chtějí násobně až řádově víc.
To je možné, nicméně domény .cz jsou pořád ještě na světové poměry velmi levné.no, argument typu že když tě někdo kope do koulí, tak seš na tom vlastně ještě dobře, protože by ti ty koule taky mohl utáhnout do svěráku, jaksi neberu ...
Imho těch ~15 Kč měsíčně je celkem směšná částka.co 15 Kč měsíčně, pouhých šest desetitisícin halíře za sekundu! jenže to máš patnáct korun tady, patnáct korun támhle, a vo vejplatě zjistíš, že jí máš celou pryč ...
Navíc CZ.NIC odvádí velmi dobrou práci co se týče IPv6,asi nerozumím řádně hluboce IPv6, ale co s tím probůh má co do činění správce národní domény?
vývoje softwaru (KnotDNS)sorry, ale nestojím o to, aby si někdo za moje peníze, který mu platím za úplně jiným účelem, vyvíjel nějakej vlastní soft, kterej k danýmu účelu vůbec není nutnej (a dělá konkurenci chudákům ostatním, co nemaj za prdelí nedobrovolnýho sponzora)
a dalších věcí, koneckonců i té osvěty (BFU typicky neví zcela základní věci).no tak zrovna tady pod touhle zprávičkou jsi ťápnul do hovna, protože ten včerejší spot byl k zblití, viz níže
a moje peníze, který mu platím za úplně jiným účelem, vyvíjel nějakej vlastní soft, kterej k danýmu účelu vůbec není nutnejAha, DNS servery nesouvisejí se správou a registrací domén. Rozumím. Vzhledem k už docela chladnému počasí mi ale nějak uniká diagnóza.
a zneužívá-li někdo svého postavení k "odklánění" (i) mých peněz na své projekty, sám se tím postavil na úroveň realizátorů INDOŠe, a jestli ho toto srovnání uráží, pak je chyba jedině u nějToto je demagogie. Množství peněz ukradené v rámci indoše bylo úplně někde jinde. Šlo do soukromých kapes, ne na foss projekt. A hlavně bylo ilegální.
Toto je demagogie. Množství peněz ukradené v rámci indoše bylo úplně někde jinde.vskutku? není spíše demagogie toto? to už jsme zase u toho samého argumentu, že mi nemá vadit kopání do koulí, pardon, tedy šťouchání do ramene, když jinde se utahuje do svěráku? sorry, ale mně je ouplně jedno, když přijde loupežník s kvérem do banky, tak jestli zrovna kasa musela moc vyplácet a je prázdná a ukradne bídnejch pár tisíc, nebo jestli si tam zrovna všichni vkládali a ukradne pár miliónů, furt je to prostě loupežník - a mimochodem, co když si to vyjádříš v procentech? ... někde tu padlo info, nevim, jak důvěryhodný, že reálný náklady na správu domény jsou asi desetinový, takže do těch ostatních aktivit jde 90% našich plateb, máš pocit, že INDOŠ stál 90% toho co nám stát sebral na daních?
Šlo do soukromých kapes, ne na foss projekt.jak do soukromých kapes, přeci to šlo na vzdělávání
A hlavně bylo ilegální.no, měl jsem zato, že o nějaké nelegální činnosti se nenašel dostatek důkazů, či snad soud tak rozhodl a někoho potrestal, ušlo mi něco? každopádně ne vše, co je legálně možné, je automaticky správné ...
někde tu padlo info, nevim, jak důvěryhodný, že reálný náklady na správu domény jsou asi desetinovýNo, ber to asi takhle. NIC.cz registruje něco přes milión domén (domena.cz/statistics.html). Kdyby registrátorům účtovali 100Kč za každou, tak roční obrat je 100M. Asi je jasné, že provozovat infrastrukturu pro top-level doménu nebude stát úplně málo, ale stejně bych si tipnul, že jim docela dost zbyde na věci, jejichž přínos lze označit za sporný až nulový. A o tom, že "Jak na Internet" je nějak přínosné, mě těžko někdo přesvědčí. Pokud se lidi v tu dobu budou vůbec dívat na správný kanál, tak je dost velká šance, že přepnou. A když nepřepnou, tak nepochopí. A když náhodou pochopí, stejně se tím nebudou řídit.
Já podle těchto pravidel odmítám hrát, protože v agresivní diskuzi na internetu se nedá vyhrát.+1
scházelo těm ostatním něco, čehož doprogramování by stálo více úsilí nežli začít na zelené louce?Příspěvek #61 odpovídá
AnoTakže žádné vyhýbání se odpovědi. Otázka byla jasně zodpovězena.
to "použitelné" je něco podobného, například jakože existovala právě jedna firma schopna dodat INDOŠ ("nemůžeme napsat požadavek na software od konkrétní firmy, to bysme porušili pravidla hospodářské soutěže, ale můžeme napsat, že chceme software 100% kompatibilní s MS Word 2000 ...")?Toto je sice taky otázka, ale když za ní přidáš:
scházelo těm ostatním něco, čehož doprogramování by stálo více úsilí nežli začít na zelené louce?tak je jasné, že se na to dá odpovědět jednou odpovědí. Odpověď Ano, na otázku druhou znamená Ne na otázku první. Podobně kdyby ses zeptal:
Jsem snad normální diskutující? Nebo jsem jen trol?Tak se odpověď Ano na druhou otázku znamená Ne na první,
no, argument typu že když tě někdo kope do koulí, tak seš na tom vlastně ještě dobře, protože by ti ty koule taky mohl utáhnout do svěráku, jaksi neberu ...Tohle přirovnání je dost mimo, v porovnání s ostatními státy to je spíš něco jako mírné žďuchnutí do ramene, když už musíme přirovnávat. Koule do svěráku utahují například Japonci, kde doména stojí 2 kKč / rok nebo ještě víc...
jenže to máš patnáct korun tady, patnáct korun támhle, a vo vejplatě zjistíš, že jí máš celou pryč ...Jestli opravdu nejseš ochoten tenhle poplateček zaplatit, tak moc nevim, k čemu ti doménový jméno je - víceméně všechno, na co se doménový jméno dá rozumně použít, bude nejspíš dražší než těch 12 Kč/m.
asi nerozumím řádně hluboce IPv6, ale co s tím probůh má co do činění správce národní domény?Tím správcem je sdružení českých ISP. Co má ISP společného s IPv6 už snad víš, ne?
sorry, ale nestojím o to, aby si někdo za moje peníze, který mu platím za úplně jiným účelem, vyvíjel nějakej vlastní soft, kterej k danýmu účelu vůbec není nutnej (a dělá konkurenci chudákům ostatním, co nemaj za prdelí nedobrovolnýho sponzora)Tak jestli o to nestojíš, tak si kup nějakou jinou doménu. Já osobně český open-source DNSSEC server rád podpořím. A konkurence vůbec není špatná věc, i v open-source.
hele ty pro ně děláš nebo co tě nutká se toho tak křečovitě zastávat? - vůči pointě je to ouplně jedno, tak si to označuj za žďuchnutí do ramene, ale já nestojím ani o to žďuchnutí do ramene, kapišto?no, argument typu že když tě někdo kope do koulí, tak seš na tom vlastně ještě dobře, protože by ti ty koule taky mohl utáhnout do svěráku, jaksi neberu ...Tohle přirovnání je dost mimo, v porovnání s ostatními státy to je spíš něco jako mírné žďuchnutí do ramene, když už musíme přirovnávat. Koule do svěráku utahují například Japonci, kde doména stojí 2 kKč / rok nebo ještě víc...
to samý jako vejš ... jistě, jsem ochoten zaplatit tenhle poplateček, jinak bych ty čtyři domény neměl (ostatně platil jsem to i v dobách, kdy to bylo asi sedm stovek na rok), ale kdybych ho platit nemusel, byl bych radši jasně, tak si můžu dát vo šest piv za měsíc míň, ale já bych jaksi byl radši, kdybych si mohl dát těch šest piv, a je mi ouplně jedno, že v Japonsku by to reprezentovalo šest set piv nicméně to trošinku odbíháme, není to jen o té ochotě, ale i o tom, že prostředky jsou omezené (pokud to člověk nemá na kšeft, viz níže), a když se takových "jenom patnáct korun" sejde tisíc, tak to už máme skoro za průměrnej plat (a že se toho tisíc nesejde? - haha ... tak třeba voběd, půjdu do menzy za 70 nebo do hospody za 90, to je do měsíce dvacetkrát, ditto doprava, pojedu na kole nebo MHD, to je čtyřicetkrát, dám si to pivko k večeři nebo ne, to je třicetkrát až šedesátkrát, atd. atd., a když se takhle pokaždý rozhodnu pro dražší variantu, tak s tím příjmem prostě nevyjdu (jsou tam fixní náklady, ten oběd není 0 vs 20 ale 70 vs 70+20 apod.)jenže to máš patnáct korun tady, patnáct korun támhle, a vo vejplatě zjistíš, že jí máš celou pryč ...Jestli opravdu nejseš ochoten tenhle poplateček zaplatit,
tak moc nevim, k čemu ti doménový jméno je - víceméně všechno, na co se doménový jméno dá rozumně použít, bude nejspíš dražší než těch 12 Kč/m.člověče, kde žiješ? - už jsi slyšel něco o tom, že na Síti se dá i vydělávat? (tedy, ne že bych já ty své domény užíval k výdělku, ale "tak moc nevim"? oh, really?)
takže sdružení má právo nárokovat si lízat smetanu za činnost svých členů mimo oblast spadající do kompetencí sdružení?asi nerozumím řádně hluboce IPv6, ale co s tím probůh má co do činění správce národní domény?Tím správcem je sdružení českých ISP. Co má ISP společného s IPv6 už snad víš, ne?
rád si jí koupím, když bude mít koncovku .czsorry, ale nestojím o to, aby si někdo za moje peníze, který mu platím za úplně jiným účelem, vyvíjel nějakej vlastní soft, kterej k danýmu účelu vůbec není nutnej (a dělá konkurenci chudákům ostatním, co nemaj za prdelí nedobrovolnýho sponzora)Tak jestli o to nestojíš, tak si kup nějakou jinou doménu.
Já osobně český open-source DNSSEC server rád podpořím.fajn, tak si na to zřiďte nějaký nadační konto a tam klidně posílej celej svůj příjem, když je ti to tak děsně sympatický, ale ať laskavě nevybíraj výpalný od těch, kterejm je ten projekt relativně u prdele, resp. považujou ho za mírně škodlivej
A konkurence vůbec není špatná věc, i v open-source."vůbec"? dumping je podle tebe ok, a obligátní připomínku o tříštění sil smeteš ze stolu tentokráte čím?
já nestojím ani o to žďuchnutí do ramene, kapišto
A já o něj naopak stojím, kapišto? Přesněji: jsem zcela zásadně proti dalšímu snižování a naopak by mi vůbec nevadilo, kdyby se zase o něco zvýšil, klidně třeba až na původních 800 Kč ročně. Znepříjemnění života spekulantům a těm, kdo mrší DNS tím, že si alokují domény druhé úrovně na stovky malých podprojektíků, z nichž některé mají životnost v týdnech, by mi nevadilo ani v nejmenším a svými ~650 Kč* ročně bych na to milerád přispěl.
člověče, kde žiješ? - už jsi slyšel něco o tom, že na Síti se dá i vydělávat?
Upřímně, pokud někdo "vydělává na Síti" a jeho business je tak křehký, že náklad ~150 Kč* ročně rozhoduje o tom, jestli bude nebo nebude vydělávat, tak by se měl asi ve vlastním zájmu věnovat něčemu rozumnějšímu.
obligátní připomínku o tříštění sil smeteš ze stolu tentokráte čím?
Já ji třeba považuji za nesmyslnou zcela obecně. Možnost výběru považuji za výhodu a naopak různé snahy násilím zavádět princip "one tool for one task" považuji z dlouhodobého hlediska za velmi nebezpečné.
a těm, kdo mrší DNSJak?
A já o něj naopak stojím, kapišto? Přesněji: jsem zcela zásadně proti dalšímu snižování a naopak by mi vůbec nevadilo, kdyby se zase o něco zvýšil, klidně třeba až na původních 800 Kč ročně. Znepříjemnění života spekulantům a těm, kdo mrší DNS tím, že si alokují domény druhé úrovně na stovky malých podprojektíků, z nichž některé mají životnost v týdnech, by mi nevadilo ani v nejmenším a svými ~650 Kč* ročně bych na to milerád přispěl.Co kdyby se platil vysoky registracni poplatek (v radu tisicikorun) a pak uz jen maly udrzovaci poplatek (v radu desetikorun)?
to Vám neberu (tedy přesněji právo na tento názor, jinak samozřejmě bych byl radši, kdybyste jej nezastával), nicméně to nebylo pointou této části, tou byla nesmyslnost argumentace ve stylu že když v Japonsku utahují koule do svěráku, tak já mám být rád za šťouchání do ramenejá nestojím ani o to žďuchnutí do ramene, kapištoA já o něj naopak stojím, kapišto?
Přesněji: jsem zcela zásadně proti dalšímu snižování a naopak by mi vůbec nevadilo, kdyby se zase o něco zvýšil, klidně třeba až na původních 800 Kč ročně. Znepříjemnění života spekulantům a těm, kdo mrší DNS tím, že si alokují domény druhé úrovně na stovky malých podprojektíků, z nichž některé mají životnost v týdnech, by mi nevadilo ani v nejmenším a svými ~650 Kč* ročně bych na to milerád přispěl.jak správně píšete, šlo by pouze o znepříjemnění, popsanému chování by to nezabránilo (ostatně to nepřímo připouštíte dále), takže tento princip kolektivní viny, kdy potrestáme regulérní uživatele s mlhavou vidinou toho, že trest dopadne i na spekulanty, mi přijde s prominutím tak trošku na hlavičku
pardon, ale opět zcela mimo - to není o tom, jestli to ten byznys položí nebo nepoloží, ale proč platit navíc? proč bych ten rozdíl ceny nemohl raději dle svého uvážení poslat třeba na hladovějící černoušky, proč se mám nechat od nějakého sdružení obírat o peníze, které k zajištění účelu, za kterým to sdružení existuje a tedy služby, kterou u něj využívám, nepotřebuje, a akorát ty peníze vybrané navíc vyhazuje za blbosti?člověče, kde žiješ? - už jsi slyšel něco o tom, že na Síti se dá i vydělávat?Upřímně, pokud někdo "vydělává na Síti" a jeho business je tak křehký, že náklad ~150 Kč* ročně rozhoduje o tom, jestli bude nebo nebude vydělávat, tak by se měl asi ve vlastním zájmu věnovat něčemu rozumnějšímu.
falešné dilema - vizte výše, for this one task máme asi patnáct toolů teoreticky, zjednodušeně, když bude deset lidí pracovat na deseti různých programech, budou použitelnější a tedy pro uživatele výhodnější, nežli když těch deset lidí investuje stejné množství práce pouze do dvou programů?obligátní připomínku o tříštění sil smeteš ze stolu tentokráte čím?Já ji třeba považuji za nesmyslnou zcela obecně. Možnost výběru považuji za výhodu a naopak různé snahy násilím zavádět princip "one tool for one task" považuji z dlouhodobého hlediska za velmi nebezpečné.
falešné dilema - vizte výše, for this one task máme asi patnáct toolůNo, nemáme, máme krom zmíněného akorát dva, viz taktéž výše. Když tomu nerozumíš, wo co go, tak snad se radši k tomu nevyjadřuj. A v neposlední řadě: - TLD je dostatek, nikdo ti nevnucuje zrovna .cz - v případě nutkavé potřeby si dokonce za patřičný obolus můžeš s jistou časovou a byrokratickou investicí založit TLD vlastní - z.s.p.o. je sdružení právnických osob, jehož cíle jsou dány stanovami a o využití prostředků rozhodují jeho členové. Tobě je do toho s prominutím velká hnědka.
hm, i když na to přistoupíme, tož to je ale pořád o jeden více, nežli připouští Michalovo vyjádření v tom smyslu, že bez dalšího by nebyl výběr, že?falešné dilema - vizte výše, for this one task máme asi patnáct toolůNo, nemáme, máme krom zmíněného akorát dva, viz taktéž výše.
Když tomu nerozumíš, wo co go, tak snad se radši k tomu nevyjadřuj.tak vysvětlujte mistře ...
A v neposlední řadě: - TLD je dostatek, nikdo ti nevnucuje zrovna .czoh, díky za radu, nicméně ráčil bys toto prosím vysvětlit těm hordám lidí, pro které "Internet" končí u seznam.cz, a i když maj před sebou adresu vytištěnou, tak jí stejně opíšou blbě a stěžujou si, že prej mi to nejede?
- z.s.p.o. je sdružení právnických osob, jehož cíle jsou dány stanovami a o využití prostředků rozhodují jeho členové. Tobě je do toho s prominutím velká hnědka.to by platilo, kdybych mohl jít ke konkurenci, která o tom má rozhodnuto jinak, v souladu s mými představami jelikož má ale CZ.NIC monopol, tak je mi do toho kurva hodně
to by platilo, kdybych mohl jít ke konkurenci, která o tom má rozhodnuto jinak, v souladu s mými představamiAno, můžeš. Máš ještě cca 200 konkurenčních TLD na výběr. Rač odejít tam, kam tě srdce táhne a kde tě neobtěžuje, že registrátor pracuje na vývoji DNS serveru.
Ne, a co jako?no, jenom to, že v tom případě nemohu odejít ke konkurenci, kde dostanu tutéž službu - tedy doménu v .cz to seš fakt takovej kretén nebo to jenom hraješ?
Pro dementa je úplně jedno, jestli neumí opsat .cz nebo třeba .comnení, ale na to už odpovídal kolega níže Ondrovi
cz
nepřipadá dost in a záměrně zvolí jinou, aby byl "světový". Když si doménu pod com
zvolí firma obchodující s celým světem (Škoda Auto, Plzeňský Prazdroj, …), dá se to pochopit, ale vzpomínám si třeba na Českou televizi, která si doménu druhé úrovně pod com
zaregistrovala pro svůj pořad Zavináč (který mimochodem IIRC nevydržel ani rok).
teoreticky, zjednodušeně, když bude deset lidí pracovat na deseti různých programech, budou použitelnější a tedy pro uživatele výhodnější, nežli když těch deset lidí investuje stejné množství práce pouze do dvou programů?To je otázka, může to být tak nebo onak podle těch lidí a podle podmínek. Jinak ten KnotDNS spíše odpovídá té druhé situaci, vzhledem k tomu, že CZ.NIC preferuje foss a potřebuje dnssec, ipv6 a asi má i nějaké podmínky na výkon apod.
Ta neshoda není v tom, že bych obhajoval placení zbytečných peněz navíc na základě Japonska nebo něčeho, ale spíš v tom, že podle mého názoru nejsou zaplacené zbytečně a jejich účel není nesouvisející.tak se prosím příště vyjadřuj jasně - jak mám z věty "To je možné, nicméně domény .cz jsou pořád ještě na světové poměry velmi levné." vyvěštit, že ti nejde o srovnání se světovými poměry, nýbrž o účel, na který ty prachy jdou?
pochopitelně, když se pět lidí bude hádat o tom, jak má vypadat projekt jeden, a dalších pět o tom, jak má vypadat druhý, a nenapíšou ani řádku kódu, tak bude lepší, když bude dělat každý sám nicméně to asi jaksi není případ normálně fungujících projektů ... koordinace vždy nějaký čas sežereteoreticky, zjednodušeně, když bude deset lidí pracovat na deseti různých programech, budou použitelnější a tedy pro uživatele výhodnější, nežli když těch deset lidí investuje stejné množství práce pouze do dvou programů?To je otázka, může to být tak nebo onak podle těch lidí a podle podmínek.
Jinak ten KnotDNS spíše odpovídá té druhé situaci,eh, které "druhé"?
vzhledem k tomu, že CZ.NIC preferuje foss a potřebuje dnssec, ipv6 a asi má i nějaké podmínky na výkon apod.výše sám ó velký Ondřej řekl, že BIND a NSD by byly použitelné - oba jsou opensource, umí dnssec ("NSD is a free software authoritative server provided by NLNet Labs. NSD is a test-bed server for DNSSEC; new DNSSEC protocol features are often prototyped using the NSD code base."), umí ipv6 ... tak snad jedině ten výkon, hm, takovejch už tu bylo ...
Mimochodem, kdy pri te "dobre praci" budu moc mit domenu s nabodenickama? Za 100 let?
No, za 100 let už mi to téměř jistě vadit nebude. :-)
Především ale pláčete na špatném hrobě. Po technické stránce je CZ.NIC je už dlouho připraven IDN zavést. Ale podle průzkumů to nechce většina firem i většina uživatelů - a při opakovaných průzkumech míra podpory pro zavedení IDN v TLD cz
spíše mírně klesá. Pokud v souvislosti s IDN bývá CZ.NIC z něčeho obviňován, pak spíš z toho, že neustále opakované průzkumy zavánějí principem "Budeme hlasování tak dlouho opakovat, dokud to jednou neprojde, pak to hned zavedeme a zrušit už to nepůjde."
Ale podle průzkumů to nechce většina firem i většina uživatelůPodle průzkumů, kde s NIC ptá těch, u kterých si je víceméně jistý, že řeknou ne.
Naprostá většina světových NIC se zdaleka tolik nesnaží, a přitom za dómeny chtějí násobně až řádově víc.A kdyby ostatní sdružení odmítla prodávat domény židům, bylo by to v pořádku?
CZ.NIC odvádí velmi dobrou prácNa poli propagandy určitě - zdejší zprávičky, tu a tam něco v televizi, dokonce jsem od nich viděl tuším adsense.
BFU typicky neví zcela základní věciBFU je vědět nepotřebuje, ale nevidím vztah k CZ NIC jako správci domény a nesmyslným poplatkům, které jsou prošustrovány v dementních projektech.
Prave dnes? Vcera jsem videl spot s online seznamkou (pred ni a po ni byl cz.nic).také jsem měl tu smůlu, a také se musím ptát, kde berou prachy na naprosto bezostyšnou reklamu ať si to svoje bonz-ajdý nabijou do špic, jdu je zkusit naprášit na RRTV, jsem zvědav, co se dozvím
domain: facebook.cz
registrant: FACEBOOKSRO
nsset: FACEBOOKSRO
registrar: REG-TELE3
registered: 10.06.2008 14:29:13
changed: 17.07.2013 23:45:25
expire: 10.06.2014
pokud tedy nepouzivate ani flashostatně ... a copak je Flash v Linuxu oficiálně podporovaný?
ani html5a když už jsme u toho ... copak HTML5 už bylo standardizováno?
Nikde nevidím problém.non-free a x86-only
non-free není problém, mám zkušenost, že non-free software na linuxu funguje lépe, než ten freeNejde o funkčnost. Jde o vylepšování a studium kódu, například.
ARM?Ano, přesně tak.
Ano, přesně tak.nenechte se vysmát
Ano, flash je v Linuxu oficiálně podporovaný.no, někde možná ano (formálně, o praktické stránce viz níže), ale v mém Linuxu podporovaný není, neb ten nesplňuje systémové požadavky
Adobe stále vydává důležité aktualizace verze 11.2.vskutku? - no, otázkou jest, co znamená "důležité", neb třebas problém s prohozenými barevnými kanály je známý (a neopravený) snad už dva roky ... a na nové featury můžeme zapomenout rovnou, tak si "podporu" fakt nepředstavuju
Kromě toho je v prohlížečích Chromium/Chrome k dispozici aktuální verze playeru pro rozhraní Pepper.a to je pokus o vtip? - byla řeč o podpoře Flashe, nikoli o podpoře gůglbazmeku ...
Nikde nevidím problém.