Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Průšvih Heartbleed spustil v The Linux Foundation projekt nazvaný The Core Infrastructure Initiative, který by měl identifikovat a finančně podpořit klíčové projekty. Mezi zakládajícími členy projektu kromě TLF jsou např. Cisco, Dell, Facebook, Fujitsu, Google, IBM, Intel. Prvním financovaným projektem je právě OpenSSL.
Tiskni
Sdílej:
So far we have deleted around 90,000 lines of code from OpenSSL, and we are at a approximately a 450,000 line diff of changes from the original (out of 388,000 lines of sources to start with). We are starting to improve the internal API's used in the code base to slowly bring them up to modern standards and make the code auditable. We have found a number of bugs we have already fixed.
Bohuzel porad se najdou lide, kteri tomu nerozumi a maji dojem, ze kafrat o "nepotrebnosti' LibreSSL nejak jejich milovany Linux (nebo jiny radoby "secure" OS) uchrani pruseru. Pro takove mam spatnou spravu. Dokud budete pouste k vyvoji totalni neschopy, tak budete dostavat jen tohle a naopak si vyrobite hromadu dalsich problemu do budoucna.
Nekde uz to aspon castecne pochopili, nicmene moc k jasani to neni vzhledem k tomu jaka je to modla pro vetsinu uzivatelu nebo podobni vtipalci s cervenymi klobouky. Ale v tomhle saskovskem svete Linuxu je mozne vsechno.
Ale ti, co nejsou schopni se z historie poucit (odstavec The Lawsuit) jsou nuceni si ji zopakovat.
Bohuzel porad se najdou lide, kteri tomu nerozumi a maji dojem, ze kafrat o "nepotrebnosti' LibreSSL nejak jejich milovany Linux (nebo jiny radoby "secure" OS) uchrani pruseru.Pokud to správně chápu, tak LibreSSL na Linux nijak zvlášť necílí, už jen podle toho, že úmyslně vyřazují funkcionalitu, která je vyžadována komerční sférou, což, ať už si o tom myslíme cokoliv, je pro Linux v dnešní době relativně významné. Jestli chtějí mít fork jen pro sebe a aktivně se brání sdílení s většinou linuxového světa, je dost možné, že toho skutečně docílí. P.S.: Vycházím z komentáře někoho zde na abclinuxu, myslím že to byl little.owl.
P.S.: Vycházím z komentáře někoho zde na abclinuxu, myslím že to byl little.owl.Ja toho nakecam, ze uz si to ani nevybavuji
Průšvih Heartblead spustil v The Linux Foundation projekt nazvaný ...Heartbleed.