OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Průšvih Heartbleed spustil v The Linux Foundation projekt nazvaný The Core Infrastructure Initiative, který by měl identifikovat a finančně podpořit klíčové projekty. Mezi zakládajícími členy projektu kromě TLF jsou např. Cisco, Dell, Facebook, Fujitsu, Google, IBM, Intel. Prvním financovaným projektem je právě OpenSSL.
Tiskni
Sdílej:
So far we have deleted around 90,000 lines of code from OpenSSL, and we are at a approximately a 450,000 line diff of changes from the original (out of 388,000 lines of sources to start with). We are starting to improve the internal API's used in the code base to slowly bring them up to modern standards and make the code auditable. We have found a number of bugs we have already fixed.
Bohuzel porad se najdou lide, kteri tomu nerozumi a maji dojem, ze kafrat o "nepotrebnosti' LibreSSL nejak jejich milovany Linux (nebo jiny radoby "secure" OS) uchrani pruseru. Pro takove mam spatnou spravu. Dokud budete pouste k vyvoji totalni neschopy, tak budete dostavat jen tohle a naopak si vyrobite hromadu dalsich problemu do budoucna.
Nekde uz to aspon castecne pochopili, nicmene moc k jasani to neni vzhledem k tomu jaka je to modla pro vetsinu uzivatelu nebo podobni vtipalci s cervenymi klobouky. Ale v tomhle saskovskem svete Linuxu je mozne vsechno.
Ale ti, co nejsou schopni se z historie poucit (odstavec The Lawsuit) jsou nuceni si ji zopakovat.
Bohuzel porad se najdou lide, kteri tomu nerozumi a maji dojem, ze kafrat o "nepotrebnosti' LibreSSL nejak jejich milovany Linux (nebo jiny radoby "secure" OS) uchrani pruseru.Pokud to správně chápu, tak LibreSSL na Linux nijak zvlášť necílí, už jen podle toho, že úmyslně vyřazují funkcionalitu, která je vyžadována komerční sférou, což, ať už si o tom myslíme cokoliv, je pro Linux v dnešní době relativně významné. Jestli chtějí mít fork jen pro sebe a aktivně se brání sdílení s většinou linuxového světa, je dost možné, že toho skutečně docílí. P.S.: Vycházím z komentáře někoho zde na abclinuxu, myslím že to byl little.owl.
P.S.: Vycházím z komentáře někoho zde na abclinuxu, myslím že to byl little.owl.Ja toho nakecam, ze uz si to ani nevybavuji
Průšvih Heartblead spustil v The Linux Foundation projekt nazvaný ...Heartbleed.