Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Je tu začátek nového roku a s ním veliké změny v designu a členění openMagazinu. Ty se netýkají jen titulní stránky, ale každého listu časopisu. Věříme, že se vám změny zalíbí a sami se o nich přesvědčíte.
Ty nejdůležitější změny:
- otočili jsme stránku na výšku,
- změnili jsme titulku, tj. první stranu časopisu,
- každé číslo má jiné téma,
- obsah je členěn do rubrik, které jsou barevně odlišené.
Co jsme pro vás do lednového čísla připravili? Těšte se na operační systémy. Na počítači si můžete vyzkoušet Fedoru 16 Verne nebo openSUSE 12.1 a připraveno je seznámení s Androidem. Ani hardware nepřijde zkrátka: nabízíme recenzi čtečky knih Amazon Kindle 4 a test pěti klávesnic.
Pokud jste si někdy omylem smazali data, může zaujmout zálohování programem Dejà Dup. Na profesionální výkresy ve 2D i 3D je tu Bricscad V11, který funguje i v Linuxu. Praktický návod pro OpenOffice.org Calc ukáže, jak pojmenovat oblast buněk. V Církevní střední odborné škole v Bojkovicích používají OpenOffice.org a tím šetří nemalé finanční prostředky.
Vy podpoříte dobrou myšlenku open source tím, že budete e-zin kopírovat, sdílet s kamarády a posílat známým. Díky vaší finanční podpoře může časopis vycházet.
Tiskni
Sdílej:
- otočili jsme stránku na výšku
Tím se bohužel znemožnilo pohodlné čtení na PC...takže za mě změna k horšímu. :-/ (ne, display s pivotem nevlastním)