Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Podle LinuxDevices.com se v brzké době objeví pravděpodobně první UMPC (miniaturní PC) s možností předinstalovaného Linuxu (openSUSE 10.2). UMPC nazvané TufTab má 1,2 GHz procesor, 40 GB pevný disk, 1 GB RAM, WiFi a další vybavení. Cena zařízení je 1 625 dolarů.
Tiskni
Sdílej:
..eh? "navíc v dostatečném rozsahu a výkonu, aby to uživilo XPčka."Ano, slovo "výkon" skutečně padlo, ale pouze v tom smyslu, že se s ním u UMPC plýtvá na věci, které jsou pro win nutností, ale linux je díky své opensource podstatě nepotřebuje.
To, že architektura x86 není z nejlepších, není potřeba diskutovat. Bohužel ty "skutečně mobilní platformy" dneška neposkytují dostatek výkonu, který někteří z nás mohou opravdu potřebovat.Nemyslím. I vyšší modely xscale (což nejsou zdaleka jediné mobilní procesory) jsou velmi rychlé a na jakoukoliv běžnou práci s desktopovými aplikacemi více než dostatečné. Vědecké výpočty, modelování nebo zpracovávání videa na tom člověk asi dělat nebude a ostatně i to UMPC by na to bylo pomalé, není to žádný trhač asfaltu a ty XP na tom fungují jakž takž. A poměr výkon/spotřeba je neporovnatelný.
Z Vašeho příspěvku mám stejný dojem jako předchozí pisatel, totiž že si volně zaměňujete pojmy "operační systém" a "použitelný systém". Jinak by jste nejspíše nemohl považovat HW platformu, která "by uživila XPčka", pro potřeby Linuxu za předimenzovanou.Nikoliv předimenzovanou, ale přeplácanou. Je tam hafo zcela zbytečných věcí, které windows ke svému běhu nutně potřebují, ale linuxu žádný užitek nepřinesou a jenom zabírají místo, zvyšují hmotnost a žerou drahocennou energii. Ostatně i ta cena je hrůzostrašná. Linuxu by naproti tomu mohl skvěle profitovat ze zařízení, který by bylo postavené třeba na posledních xscale, mělo hodně flash ROM (4GB je dneska za méně než 50$ a tam by se dalo dát i gentoo s KDE i gnome, vývojové nástroje a ještě by místo zbylo), USB host, SD slot, BT, wifi a 800x600 displej s nějakým chytrým čipem s podporovanou akcelerací. To celé by nebylo o moc dražší než střední třída PDA a na celé UMPC by to dělalo táákhle dlouhý nos