Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
iDNES.cz vás zve k online rozhovoru, který se bude točit kolem nedávno spuštěného systému datových schránek. Hosty budou ředitel sekce eGovernmentu na České poště Petr Stiegler a náměstek pro informatiku na ministerstvu vnitra Jaroslav Chýlek a ptát se můžete dnes od 11:30 do 12:30. Připomínáme, že AbcLinuxu.cz ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Liberix organizuje projekt Multiplatformní přístup pro datové schránky.
Tiskni
Sdílej:
Z bezpečnostních důvodů prosím přepište adresu do webového prohlížeče přes adresní řádek. www.mojedatovaschranka.czzvyšuje bezpečnost?
A to není vše. Včera jsem se přihlašoval do interaktivního testovacího prostředí a po úspěšném přihlášení na mně vyskočilo 12 číslic a ať jim opíšu čtyři nich. Navíc vstupní pole pro heslo je tak chytré, že když tam vložíte heslo přes schránku, tak se nezpřístupní odesílací tlačítko.
Popravdě nechápu, proč to všechno obalují do takových obskurností. Kdyby nechali jen a pouze HTTPS s HTTP autentizací, tak by to fungovalo taky a navíc všude.
a po úspěšném přihlášení na mně vyskočilo 12 číslic a ať jim opíšu čtyři nichWTF?
Navíc vstupní pole pro heslo je tak chytré, že když tam vložíte heslo přes schránku, tak se nezpřístupní odesílací tlačítko.To mě při zkoušení testovacího prostředí tak zmátlo, že jsem se musel podívat do zdrojáku „proč jim to sakra nefunguje“. Až když jsem tam viděl onkeyup="validateLogin()", tak mi to docvaklo.
chtěl jsem se poptat, ale:
"Litujeme, ale zadávání otázek bylo možné pouze do 19.11.2009 do 11:45. Nyní osobnost odpovídá na již položené otázky."On-line rozhovor si představuji trošku jinak
Nenarazil jste někdo na ekonomiku téhle legrácky? Já viděl rozpětí 0.8-1.3 miliard. Velmi rád bych viděl podrobnější rozpis a jak je počítána ta proklamovaná finanční úspora