abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 45
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 876 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    PulseAudio 14.0

    Po více než roce od vydání verze 13.0 byla vydána nová verze 14.0 zvukového serveru PulseAudio. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vývojáři Fedory aktuálně řeší, zda zvukový server PulseAudio nenahradit již ve Fedoře 34 multimediálním serverem PipeWire (Wikipedie).

    23.11.2020 23:11 | Ladislav Hagara | Nová verze


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    23.11.2020 23:40 sněhulák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PulseAudio 14.0
    Výborně. Jak to začne trochu fungovat, tak to nahradíme za něco nového. Tentokrát to určitě napíšeme dobře na první dobrou.
    24.11.2020 04:26 Olaf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PulseAudio 14.0
    Musím se přiznat, že před cca 13 lety jsem se v tom začal ztrácet. Phonon, Xine, GStreamer, Pulse, ALSA... Bylo toho najednou moc. A Pulse bylo poslední kapkou, přestalo mě to zajímat (Pavucontrol byl ten hřebík). Conf soubory sem a tam. A hle, furt se to mění. Paráda.
    24.11.2020 06:44 x
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PulseAudio 14.0
    Ja myslim, ze hlavne je mnohem lepsi, kdyz dela audio server v OS hudebnik viz. nize a ne nekdo kdo se bavi tim neustale neco prepisovat :-D

    teorie sndio aneb kdyz to pred 10 lety zacalo a svete div se po 10 letech je to stale zde jen pochopitelne mnohem dale sndio(7) man stranka

    Takze kolik ze toho bylo za 10 let jinde a jaky melo smysl se tomu venovat? :-)

    A je fajn, ze jinde na to zacinaji taky jit od nativnich zakladu NetBSD audio Fosdem 2020

    24.11.2020 21:47 Olaf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PulseAudio 14.0
    Co za BDS system je teď OK na desktop? TrueOS zmizel, jeho předchůdci taky. Nějaké doporučení (s balíčkovacím systémem)? Díky.
    24.11.2020 23:05 x
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PulseAudio 14.0
    To je slozitejsi........hodne zalezi na tom na co jsi zvykly a co potrebujes. Zcela jiste bych vynechal tyhle derivaty co se na chvili objevi a zase zmizi a drzel bych se jadra. Pro mne je poradi jasne.

    1. OpenBSD 2. NetBSD 3. DragonFlyBSD / FreeBSD

    a nejake to zduvodneni........

    Pouzivam jen current, za dlouhe roky nenastal problem pri kterem by se mi s tim neco stalo at na desktopu nebo v produkci

    Update je uplne trivialni = sysupgrade (tak na 5 minut podle rychlosti pripojeni vcetne reboot), pkg_add -ui (podle mnozstvi baliku a rychlosti pripojeni) a hotovo, vsechno binarni

    Nemusim nic kompilovat

    Flash nepotrebuji, stejne mizi

    Balicku je dost openports.se , velky vyber prohlizecu aktualnich jako Chromium, Iridium, luakit, midori, dillo, netsurf, Firefox, Firefox ESR, Qutebrowser, vimb Otter a dalsi

    Jestli mas Nvidia, tak spise se vyhnout, pokud to neni starsi grafika co je podporova v nv ovladaci, nejlepe Intel a nebo AMD

    Jednoduchost, dokumentace a hlavne KVALITA. Vsude se porad opakuje hlavni vyhoda bezpecnost, ta je tam sice taky (nekdy ma ale vliv na vykon), jenze ta nejde bez tech ostatnich veci

    Vlastni hypervizor na virtualizaci

    Gnome je tam treba casto v aktualni verzi drive nez na Linuxu :-), ostatni desktopy taky, ale tenhle system neni o tom, i kdyz to samozrejme jde

    Je to primarne o tom, co proste ty delas a co je pro tebe desktop. Udelas z toho klidne multimedialni centrum, ale stylem, ze se to pri jeho budovani naucis, neni tam zazracne tlacitko, kterym kliknes a vse se nastavi samo

    K tem ostatnim, NetBSD se za posledni mesice dost procistilo a hlavne je to porad nejblize OpenBSD, uz jdou binarni upgrade jak systemu, tak balicku i na current, je tam Dtrace a funguje velmi dobre, balickovaci system pkgsrc ma se vyhody i nevyhody, spise by v nekterych oblastech prospelo procisteni, ale to je spise o nedostatku lidi, skvela vec rumpkernel , lepsi podpora na ARM oproti OpenBSD, protoze jsou mene striktni na licence

    DragonFly tam jasne kvuli jejich Hammer filesystemu coz je asi tak jedina realna konkurence pro ZFS, ale co se tyce velikosti, tak treba 60TB na OpenBSD taky neni problem ;-) Plus jejich journal pokryvajici nejen xBSD DragonFly digest

    FreeBSD vicemene znas z tech jinych, neco zajimavejsiho co se posledni dobou objevilo je toto

    Co se tyce kvality, stability, spolehlivosti tak OpenBSD mezi BSD jednoznacne vede (bohuzel mam moznost to testovat prakticky denne a ty drobne problem casem vadi). Nerikam, ze ty ostatni jsou spatne, rikam, ze kazde ma svoje pro, napr. Netflix taky bezi na FreeBSD ze ano :-) Ale zase Apple pouziva firewall od OpenBSD, Google v Androidu C knihovnu od OpenBSD, Microsoft pracoval s vyvojari OpenBSD na integraci SSH do Windows atd.

    HLAVNE ale, byt se v kazdem xBSD jmenuje balickovaci program pkg a neco k tomu a hooodne kdysi davno vychazeli z jednoho zakladu, tak jsou to dnes naprosto rozdilne systemy s uplne jinou funkcni viz.
    27.11.2020 04:52 Olaf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PulseAudio 14.0
    Díky moc za tolik práce s odpovědí. Já fungoval na Linuxu spoustu let, dnes je jako hlavní OS jen u děcek v pokoji (KODI), osobně mám na laptopech MacOS a linuxové distribuce jen jako VM nebo je používám v rámci Dockeru. Strašně mě štve, že linuxový desktop byl před nějakými 12 lety lepší a použitelnější než dnes. V té době jsem měl i *BSD i Solaris. Jenže jak vidím, desktop mají teď ve stejném stavu jako Linux. Možná zkusím OpenBSD + Lumina, pokud to ještě vůbec půjde. Apple by mohl udělat trošku gesto a něco z desktopu pustit ven, když používá tolik z BSD / GNU. No jo.
    Josef Kufner avatar 27.11.2020 11:18 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PulseAudio 14.0
    Řekl bych, že po rozdrbnání v Gnome 3 a KDE 4 se už situace zas usadila a desktop je zas velice dobrý. Tedy alespoň co se KDE 5 týče. Vlastně bych i řekl, že už je to lepší než tehdy.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    25.11.2020 13:43 +
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PulseAudio 14.0
    misto trueos je nekolik jinych forku/distribuci freebsd

    ghostbsd, midnightbsd,...
    24.11.2020 08:04 Duff
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PulseAudio 14.0
    PulseAudio nikdy pořádně nefungovalo.

    Pokud si pamatuju tak pořád nemá možnost poslat PCM přímo na výstupní zařízení a nechat na něm mixování. Má jen jednu mixovaní frekvenci. Že PA nefunguje jsem vždy poznal tak, že počítač začal hrát nějak lépe.

    Hlavní výhoda když se zaváděl oproti ALSE bylo, že nepotřeboval většinou zásah uživatele. ALSA u onboard zvukovek většinou potřeboval nastavit SW mixování, aby na něj mohlo posílat zvuk více aplikací najednou.

    Za PipeWire stojí lidi co se zvukem dlouhodobě zabývají a autor JACK říkal, ze vypadá dobře.

    24.11.2020 08:49 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PulseAudio 14.0
    Před rozšířením PA měla alsa v konfiguraci zařízení "default" nastavený plugin dmix, takže mixovala rovnou. Problém je, že jde o knihovnu, ne vlastní proces, a mixování streamů z více procesů je poměrně obtížné.

    Motivace PA nebylo mixování, ale zjednodušení API pro aplikace a především jiný způsob časování HR časovačem, místo přerušení od zvukovky, které umožňuje dynamicky měnit latenci. Ač LP nemusím, v tomto měl pravdu http://0pointer.net/blog/projects/pulse-glitch-free.html. A API alsy je opravdu pekelné, protože obsahuje low level i high level metody, které každý vývojář klienta zezačátku zamíchá do sebe.

    PA má dnes dvě mixovací frekvence (primary, secondary, dle toho, co přijde dřív). Požadavky na libovolnou frekvenci dle prvního připojeného klienta jsou opakované, možná už se to dělá, to nevím.

    Ohledně mixování v hardwaru - kolik zařízení to dnes umí? Znám jen XFi se zflikovaným polovičatým ovladačem od Creativu, starý SB a EMU 10k1, jehož alsí driver spoustu funkcí nepodporuje, protože je nikdo nebyl ochotný naprogramovat do příšerného zaostalého DSP v 10k1.

    Sjednocení funkcionalit PA a JackD je rozhodně užitečné, mají toho spoustu společného. Nicméně i pipewire bude muset resamplovat na nějakou společnou frekvenci a kombinace s videem přinese spoustu jiným problémů, to je jisté. Osobně z toho zatím nadšený nejsem. Ale aspoň je dobré, že udělali ABI pro stávající klienty PA i jacku, i když spoustu věcí samozřejmě zatím neumí a určitě ještě hodně dlouho nebude.

    Osobně jsem příznivce evolučních a inkrementálních změn ve stávajících softwarech. Jenže za PA stojí dnes Canonical (i když původní autor, který se dávno věnuje svým jiným hračkám, dělá v RH) a PW je RedHat. Klasika.
    24.11.2020 18:12 PetebLazar | skóre: 33 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PulseAudio 14.0
    Která distribuce Linuxu má podle Vás zvuk nejlépe(nejzajímavěji) zvládnutý? Pokukuji po Ubuntu Studio (Jack-centric?), láká mne využití low-latency kernelu, podpora BMD Decklink (Ubu20.04), blízkost s dosavadními Xub18.04.
    24.11.2020 18:30 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PulseAudio 14.0
    Ta, ve které nejsnázeji updatuješ jádro na nejnovější, protože permanentně přibývají nové drivery a stávající se neustále opravují a vylepšují. Zrovna před pár dny dorazil balík patchů pro implicitní feedback v USB audio, což je veliká bolest aktuálního snd-usb-audio driveru - viz seznam quirků, z nichž velká část by správně měla fungovat bez quirku (tj. bez čekání na nový kernel či rekompilace) https://github.com/torvalds/linux/blob/master/sound/usb/pcm.c#L322. RT/low-latency kernel buď je v balíku, nebo jej lze zkompilovat. A user-space je všude stejný, opět lepší co nejnovější.

    Pokud tě pálí RT (tedy zpracování zvuku), pulseaudio nebo pipewire tě stejně (u PW doufejme zatím) nezajímají. A PA stačí říct (naklikat v GUI), aby konkrétní zvukovku ignoroval, takže při práci nijak nevadí.
    24.11.2020 00:27 Borman
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PulseAudio 14.0
    24.11.2020 10:48 Marek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PulseAudio 14.0
    Jsem sice hodně kozervativní, ale sjednotit audio by bylo supr (pokud by to opravdu dokázalo nahradit jak pulseaudio tak Jack). Přepínání mezi Jackem a pulseaudiem je strašně otravné. Možná se to dá i jednoduše, ale rozhodně jsem nepřišel na to jak a nemám nervy se to snažit najít.
    24.11.2020 16:30 OldFrog {Ondra Nemecek} | skóre: 36 | blog: Žabákův notes | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PulseAudio 14.0
    Třeba takto (viz)?
    pasuspender -- jackd
    Ale jinak souhlas, že uživatelský zážitek je nic moc.
    -- OldFrog

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.