Byla vydána verze 0.77 populárního telnet a ssh klienta PuTTY. Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu.
SteamOS (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.2. Přehled novinek v oznámení.
SecureDrop (Wikipedie, GitHub) je open source platforma pro bezpečné a důvěrné sdílení informací mezi žurnalisty a jejich zdroji. Vydána byla nová verze 2.4.0.
Společnost Proton AG představila novinky ve svých službách Proton Mail, Proton VPN, Proton Calendar a Proton Drive. Služby jsou přístupné z nového webu proton.me. Aktualizován byl ceník. Představen nový vizuál.
Týden po vydání Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 byl vydán jeho klon AlmaLinux 9. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Broadcom kupuje firmu VMware za 61 miliard dolarů.
Google Chrome 102 byl s verzí 102.0.5005.61 prohlášen za stabilní. Opraveno bylo 32 bezpečnostních chyb. Přehled novinek na Chromium Blogu nebo na Chrome Platform Status. Oficiální přehled novinek (New in Chrome, YouTube) zatím nebyl publikován. Přehled novinek v nástrojích pro vývojáře je bez videa.
The Open Source Software Security Mobilization Plan (pdf) je konsorciem The Linux Foundation zastřešen plán na zvýšení bezpečnosti open source softwaru.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.
Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Zdůraznit lze podporu vícekurzorové editace (gif).
Tiskni
Sdílej:
Jazyky fakt neuměj refactoringTo bylo myšleno tak, že zápis v daném jazyce není dostatečně jednoznačný, aby umožňoval efektivní refaktoring. Tzn. kód jde sice spustit, ale chybí v něm určitá informace, která říká, jak to autor myslel. Typicky se to týká dynamických jazyků, duck-typingu atd. Refaktoring v takových jazycích je výrazně obtížnější až nemožný, takže ho IDE často nepodporují nebo tam je nějaká pseudo-podpora refaktoringu, která není spolehlivá a nadělá víc škody než užitku. Lidi pak často radši použijí multikurzory, naklikají si všechna místa, kde se má přepsat třeba název proměnné atd. a tímto polo-ručním způsobem kód upraví. Je to lepší než drátem do oka, jak říkám, z nouze ctnost, ale skutečný refaktoring by byl lepší.
multicursory nejde nahradit refactoring featuramaAno, můžu mít třeba textový soubor s poznámkami a na více místech chtít udělat stejnou úpravu - na tohle žádný refaktoring neexistuje. Už v komentáři výše jsem psal, že takové situace nastávají a je to tedy užitečná funkce.