Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Vyšla nová verze KDE browseru Rekonq 0.0.4. Rekonq je založený na kódu QtDemoBrowseru (stejně jako browser Arora), ale na rozdíl od něj plně využívá KDE technologií (nejedná se o čistou Qt aplikaci). Mezi novinky ve verzi 0.0.4 patří kromě oprav chyb také podpora Flashe (při kompilaci oproti Qt 4.5.0). Browser je v aktivním vývoji a zatím mu chybí např. integrace s kwallet a KIO slaves. Zobrazení moderních AJAX webových aplikací je však díky WebKitu z Qt 4.5.0 rychlé a bezproblémové.
Tiskni
Sdílej:
Další? Tak to všechno nestihnu zkompilovat ani do soudného dne.
On snad některý z těch browserů v tom seznamu je napsaný pro KDE? Že jsem si nevšiml
Ježiš. Multiplatformní prohlížeč moloch v GTK/Gecko, Lehký prohlížeč v GTK/Gecko, Lehký prohlížeč pro GNOME v Gnome/GTK, Lehký prohlížeč pro GNOME v WebKitu/GTK, Multiplatformní prohlížeč v WebKitu/QT, Prohlížeč pro KDE v WebKitu/QT, Prohlížeč pro KDE v skoro WebKitu/QT, Lehký prohlíčeč v Gecko/GTK, Lehký prohlížeč pro XFCE v Gecko/GTK,Lehký multiplatformní prohlížeč v WebKitu/GTK ale s jiným JavaScriptovým enginem,…
Nechápu co brání třeba prohlížeči pro horolezce.
(nebo Aroru, ale ta také nezapadala do KDE zrovna nejlépe, byť je to Qt 4 aplikace).
I na tom se pracuje
Zobrazení moderních AJAX webových aplikací je však díky WebKitu z Qt 4.5.0 rychlé a bezproblémové.ani jsem se nemusel dívat, kdo je pod tímto PR podepsaný ...