Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Nezisková organizace e Foundation zjišťuje zájem o repasované chytré mobilní telefony s předinstalovaným svobodným operačním systémem /e/ (Wikipedie, GitLab). Jedná se o fork operačního systému LineageOS aneb fork forku operačního systému CyanogenMod. Tvůrcem operačního systému /e/ a také zakladatelem e Foundation je Gaël Duval, tvůrce linuxové distribuce Mandrake. Původně se operační systém /e/ jmenoval eelo, viz kampaň na Kickstarteru z prosince 2017.
Tiskni
Sdílej:
Jak tak na to koukam, tak to přináší oproti Lineage/Lineage microG celkem kulový. Že při instalaci můžu zadat email nebo se můžu lognout do nějaký online služby - tak to nepovažuju za výhodu. Takže nemam chuť to ani vyzkoušet, i když je muj telefon podporovanej.
Všechno co říkáš, má v sobě Lineage microG + týdenní aktualizace skrze dirty flash. Ten ee ma v sobě celkem dost předinstalovaných aplikací. Kvalitu těch forků nedovedu posoudit, protože jsem to nezkoušel.
Osobně nemám rád moc ROMky, kde ti cpou nějaký přednastavený aplikace. Proč je tam třeba Telegram i Signal. To je na můj vkus už bloatware a navíc služby, kde po tobě somrujou tel. číslo mi nepřijdou moc privátní.
Lineage microG nemá v sobě po instalaci skoro nic a to se mi líbí. Je lepší výběr aplikací ponechat na vkusu každého jednotlivého soudruha/žky. Možná bude nabízet ee nějaký privátní cloud na bázi Nextcloudu a v tom by nějaká přidaná hodnota být mohla.