V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Nezisková organizace e Foundation zjišťuje zájem o repasované chytré mobilní telefony s předinstalovaným svobodným operačním systémem /e/ (Wikipedie, GitLab). Jedná se o fork operačního systému LineageOS aneb fork forku operačního systému CyanogenMod. Tvůrcem operačního systému /e/ a také zakladatelem e Foundation je Gaël Duval, tvůrce linuxové distribuce Mandrake. Původně se operační systém /e/ jmenoval eelo, viz kampaň na Kickstarteru z prosince 2017.
Tiskni
Sdílej:
Jak tak na to koukam, tak to přináší oproti Lineage/Lineage microG celkem kulový. Že při instalaci můžu zadat email nebo se můžu lognout do nějaký online služby - tak to nepovažuju za výhodu. Takže nemam chuť to ani vyzkoušet, i když je muj telefon podporovanej.
Všechno co říkáš, má v sobě Lineage microG + týdenní aktualizace skrze dirty flash. Ten ee ma v sobě celkem dost předinstalovaných aplikací. Kvalitu těch forků nedovedu posoudit, protože jsem to nezkoušel.
Osobně nemám rád moc ROMky, kde ti cpou nějaký přednastavený aplikace. Proč je tam třeba Telegram i Signal. To je na můj vkus už bloatware a navíc služby, kde po tobě somrujou tel. číslo mi nepřijdou moc privátní.
Lineage microG nemá v sobě po instalaci skoro nic a to se mi líbí. Je lepší výběr aplikací ponechat na vkusu každého jednotlivého soudruha/žky. Možná bude nabízet ee nějaký privátní cloud na bázi Nextcloudu a v tom by nějaká přidaná hodnota být mohla.