OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Na YouTube byl zveřejněn cca hodinu a čtvrt dlouhý rozhovor s Richardem Stallmanem. Autora rozhovoru lze podpořit na Patreonu [reddit].
Tiskni
Sdílej:
A protože cyklisti tak nějak začínají být privilegovanou skupinou ze strany státuNepřijde mi, že bych byl nějak privilegovaný, určitě ne víc, než ostatní běžně užívané druhy dopravy.
neefektivní způsob dopravyPokud nepřevážím těžké a objemné náklady, tak mi přijde jízdní kolo na městské vzdálenosti jako nejefektivnější dopravní prostředek. (např. co do spotřebované energie, otravování výfuky a hlukem, zabraného prostoru, finanční nákladnosti pro přepravujícího se člověka i pro společnost, a většinou i co do rychlosti, obzvláště pokud použijeme argument „jinak bych měl ve volném čase sportovat nějak jinak“)
Nepřijde mi, že bych byl nějak privilegovaný, určitě ne víc, než ostatní běžně užívané druhy dopravy.Cyklistika je podporovaná a vnímaná spíše pozitivně, zatímco automobilovou dopravu je snaha omezovat. Co do absolutních hodnot (stavba dálnice vs. namalování čáry na chodník a prohlášení za pruh pro cyklisty) to samozřejmě nemá smysl srovnávat.
Pokud nepřevážím těžké a objemné náklady, tak mi přijde jízdní kolo na městské vzdálenosti jako nejefektivnější dopravní prostředek.Nedávno jsem někde viděl přepočet s účinností motoru/těla cyklisty a rant na to, že cyklistika vlastně není ekologická (větší spotřeba potravin). Byl to víc vtip než co jiného. Narážel jsem na tím na to. Jinak s tebou samozřejmě souhlasím a snad nemusím vysvětlovat, že to byla jen provokace. Ve skutečnosti mi motorismus a celý kult okolo něj vadí daleko víc než občas míjet cyklistu na přechodu. A emise jsou kupodivu až druhořadé – ze všeho nejvíc mi vadí hluk a diskomfort pří pěším pohybu ve městě (potřeba neustále se mít na pozoru, obtížné přecházení silnic aj.). Osobně někdy dávam před MHD přednost chůzi, mám-li možnost nejít po rozpáleném asfaltu a míjet okolo sebe ty auta (což častěji nelze než lze, bohužel). Na kole bych to vlastně ani neuměl – neznám dopravní značení/předpisy a v místech s hustějším provozem, kde nejsou cyklostezky, bych na silnici ohrožoval sebe nebo ostatní. Ty to řešíš jak?
Cyklistika je podporovanáNa první pohled to tak vypadá, na druhý… méně. Tak třeba ty cyklostezky: většina z nich je různě defektní (typicky protože 1. byly postaveny jako rekonstrukce chodníku/silnice, ale s cyklostezkou se na to seženou líp dotace, a že to bude na hovno, už nikoho nezajímá, 2. byly postaveny aby cyklisté nepřekáželi autům na silnici, a 3. navrhoval je někdo, kdo na kole nikdy neseděl) a v zákoně je povinnost je použít. Nebo stojany všude: většina jich jsou designové drátolamy, ve kterých kolo nedrží a jde zamknout jenom za kolo, nikoli za rám, což zase architekta, který kolo nikdy na ulici nezamykal, nenapadne (zloděj jedním šroubem/rychloupínákem kolo odmontuje a zbytek si odnese). Nebo dopravní značení: narážím na hromady jednosměrek, zákazů vjezdu, průjezdů zakázán a slepých ulic, kde je z logiky věci jasné, že ten zákaz měl platit pouze pro motorová vozidla, ale nikoho nenapadlo tam dát správnou značku. Nebo semafory, které mají trvale červenou, a zelenou dají v okamžiku, kdy indukční smyčka v silnici zjistí, že přes ni přejel velký feromagnetický předmět, což kolo není. Tohle jsou věci, které člověk postupně objevuje až po nějaké době když na tom kole fakt všude jezdí, takže je pochopitelné, že většina společnosti si říká „zase jim postavili cyklostezku, ti se mají!“.
než občas míjet cyklistu na přechoduJá nějak nechápu, co ti cyklisté s těmi chodníky mají, vždyť je to strašný opruz - mně tohle vadí i na stezkách pro chodce a cyklisty, kde jsem legálně (a někdy jak jsem už napsal povinně). Neustále zastavovat a někomu se vyhýbat, řešit obrubníky a whatever. Chápu to na těch pár místech kde to jde použít jako velmi výhodná zkratka nebo když je vedle fakt zácpa, ale často vidím jezdit lidi po chodnících prostě všude.
Na kole bych to vlastně ani neuměl – neznám dopravní značení/předpisy a v místech s hustějším provozem, kde nejsou cyklostezky, bych na silnici ohrožoval sebe nebo ostatní. Ty to řešíš jak?Předpisy znám (od malička od rodičů a ze socialistických knížek dopravní výchovy, v 18 jsem si udělal normální řidičák) a pak… prostě jedu.
Na první pohled to tak vypadá, na druhý… méně. [...] takže je pochopitelné, že většina společnosti si říká „zase jim postavili cyklostezku, ti se mají!“Rozumím, nicméně tak jsem to nemyslel (proto ta zmínka o absolutních hodnotách). Šlo mi o ten společenský trend jako takový. IMO se chápeme.
Já nějak nechápu, co ti cyklisté s těmi chodníky majíBojí se jezdit po silnici. Je to o zdravém rozumu a trošce ohleduplnosti. Na chodníku, kde není žádný chodec ani vchody do domů (nebo je chodník dostatečně široký a lze se jim vyhnout, nebo jede pomalu), cyklista nikoho neohrožuje. O přechodu to platí obdobně. Když já jdu po jedné straně chodníku, cyklista jede po druhé, dá najevo, že o mě ví a ještě při míjení zpomalí, tak taky nevím, proč by mi to mělo vadit. Ale kličkovat v rychlosti v davu mezi lidmi v pěší zóně, ať už je to chodník nebo přechod, je prostě... debilní. Kdybych se dočkal aspoň omluvy, věděl bych, že to dotyčnému dochází. Ale asi to platí i na druhou stranu a občas nezbývá než přejít do konfrontace. Např. onehdá jsem obézní ženě v MHD, která se v poloprázdném autobusu rvala uličkou, kde jsem stál, za nějakou jinou ženskou doporučil, aby příště procházela opatrněji, nebo zhubla.
Předpisy znám (od malička od rodičů a ze socialistických knížek dopravní výchovy, v 18 jsem si udělal normální řidičák) a pak… prostě jedu.V rušnějším provozu se na silnici nebojíš?
V rušnějším provozu se na silnici nebojíš?Ne.
v poloprázdném autobusuNešlo o poloprázdný autobus, ale bylo tam bližší místo k sezení, které mohla využít. Sice řekla „s dovolením“, ale naprosto nebylo patrné, že má v úmyslu projít, takže jsem logicky jen uhnul tak, aby si právě mohla sednout (což mohla stejně, ale myslel jsem, že se tam se svojí tlustou prdelí nedokáže vytočit). Vezl jsem větší tašku, takže jsem záměrně stál v té uličce mezi sedadly tak, abych nikomu nepřekážel na cestě k východu (na obě strany ode mě byly dveře) a sledoval, jak lidi nastupují a jestli právě nebudou potřebovat projít. Když jí ta částečně uvolněná cesta stejně nestačila, místo aby řekla, že chce projít, se prostě prorvala a nabral jsem se o roh sedadla. Osoba normálních rozměrů by prošla v pohodě, ale když má někdo trup o velikosti celé mojí lednice, tak je to těžké.
Cyklistika je podporovaná a vnímaná spíše pozitivně, zatímco automobilovou dopravu je snaha omezovat.Což zapadá do konceptu Zklidňování dopravy. Za omezování si může automobilová doprava sama svými negativními efekty na své okolí.
Nedávno jsem někde viděl přepočet s účinností motoru/těla cyklisty a rant na to, že cyklistika vlastně není ekologická (větší spotřeba potravin). Byl to víc vtip než co jiného. Narážel jsem na tím na to.Yup. A připočti k tomu prosím ještě náklady za léčení obezity toho pivního pupku.
bude mezi nimi opět nezanedbatelné množství debilů, kteří budou srát jiné lidi (vč. jiných debilů).Debilové budou srát debily. Úžasné. Legitimní důvod proč zrušit jednostopý způsob dopravy. Akorát že ti debilové se budou srát i za volantem, takže jednoduchá rada: Míň sraní, víc šlapání. Aspoň se přemění přebytečná energie v něco užitečného.
že mě málem sejmula.Si měl sejmout ty ji.
Asi to fakt nemá cenu. Sice je to nahrané s dobrou kamerou a mikrofony, ale ten Ind je těžko snesitelný.
Mnohem lepší jsou výše odkazovaný s Diane Hamilton nebo Davidem Pakmanem.
Podle všeho byl i u Alexe Jonese. O_ö